Tisková zpráva společnosti BEAUFORT s.r.o.


Hlavní lyžařská sezona klepe s příchodem jarních prázdnin na dveře a počasí na horách zatím nasvědčuje tomu, že na svahu bude o zábavu postaráno. Starosti však mohou nastat na cestě. Nestačí tak dát pouze lyže na střechu.

Co je kde povinné?

Například v Německu, přes které mnoho českých lyžařů vyrazí do Rakouska a Itálie, se mezi základní povinnou zimní výbavu počítá i nemrznoucí směs. V jejím případě odborníci ÚAMK radí volit „o stupeň“ vyšší hodnotu mrznutí směsi než bychom očekávali. Jedeme-li do hor, může v noci opravdu výrazně poklesnout teplota u venku zaparkovaného vozidla. Následně může trvat i několik hodin, než ostřikovače začnou fungovat. Vzhledem k vyšší spotřebě je záhodno si vzít i do zásoby.

Nezapomeňte koště!

„Kontrole před cestou nemá ujít ani ověření stavu nabití akumulátoru, dostatek brzdové kapaliny, kapaliny pro chlazení motoru, motorového oleje… Zkrátka všech kapalin. Ani to není vše. Do výbavy dobře připraveného řidiče by mělo patřit koště na delší násadě. Vždyť například i u našich východních sousedů může řidič dostat pokutu za to, že jede se sněhovou „čepicí“ na střeše. Může tím nejen omezit, ale i ohrozit řidiče vzadu,“ říká Igor Sirota z ÚAMK.

A samozřejmě řetězy

Samostatnou kapitolou jsou sněhové řetězy. Samozřejmě, že v závislosti na okamžité povětrnostní situaci v daném místě může být na určitém silničním horském úseku umístěna dočasná značka přikazující použití sněhových řetězů. S tím se lze setkat jak v českých horách, tak zcela běžně v Rakousku, Švýcarsku nebo Itálii. Při vjezdu do takového úseku bez sněhových řetězů, zvláště omezí-li tím řidič provoz, hrozí mu vysoká pokuta i odstavení nebo odtažení vozu. „Pokud například v Rakousku řidič sněhovou situaci podcení a zablokuje komunikaci, hrozí mu pokuta až pět tisíc euro,“ varuje Petr Vomáčka z ÚAMK s tím, že za zimní řetězy lze považovat jen ty kovové. „Ostatní typy často nejsou policií v alpských zemích tolerovány a hrozí vám za jejich užití sankce stejná jako za jízdu bez nich,“ upřesňuje Petr Vomáčka.

Dolů je to horší

U auta s pohonem všech kol si motoristé musí dát pozor na to, jestli výrobce nenařizuje použití řetězů na obou hnaných nápravách. „Hodně řidičů s těžkými SUV vozy s pohonem 4x4 a kvalitními zimními pneumatikami přestává mít potřebu se řetězy vybavit. Na všechno čtyřkolky rozhodně nestačí. Zabrzdit rozjeté těžké SUV při jízdě z kopce nebo do zatáčky na ujetém či uklouzaném sněhu, je opravdu nebezpečný zážitek. Řetězy doporučuji nejdříve v klidu vyzkoušet na suchu,“ říká Martin Lenfeld z firmy Pewag, jejíž řetězy byly vítězi několika testů. Pro vozidla SUV a to i s pohonem 4x4 je mnohdy těžší sjet na sněhu dolů než vyjet.

Co na to pojišťovna

Absence sněhových řetězů v případě nehody nebo kolize může hrát také roli ve výplatě pojistného. „Pojišťovna je oprávněna krátit svou náhradu, ale jen tehdy, je-li prokazatelná příčinná souvislost, kdy absence řetězů zapříčiní škodu. Pokud sněhové řetězy při nehodě nehrály roli a škoda by nastala i při optimálním obutí vozidla, pojišťovna své pojistné plnění nekrátí,“ říká Eva Svobodová z UNIQA pojišťovny.