SNOW tour 2018: Val di Fiemme from SNOW.cz on Vimeo.


Fiemme jsme navštívili začátkem února, tedy v hlavní sezóně, což se projevilo dosti zalidněnými svahy. Zato sněhové podmínky byly oproti loňské sezoně nesrovnatelné – místo zelených plání se tentokrát Dolomity pěkně „bělaly“ a lyžovalo se na čerstvém sněhu, kterým je letos Itálie pravidelně obdařovaná.


Alpe Lusia – sem s dětmi

První den jsme strávili v Alpe Lusii, která se od loňského roku pyšní novou kabinkovou lanovkou Bellamonte 3.0. Kabinka nahradila dvě sedačkové lanovky, takže výjezd z Bellamonte k Rifugio Cervo je rychlejší, zároveň pohodlnější a díky tichému chodu si připadáte jak ve švýcarském vlaku.


Ze všech středisek Fiemme je právě Alpe Lusia nejpřívětivější pro děti. Je to nejen díky pozvolným širokým svahům směrem do Bellamonte, ale také díky velkému dětskému parku u nástupu kabinky Bellamonte 3.0. Park zahrnuje 2 pojízdné pásy vedle sebe, takže se nedělá fronta a děti mohou využívat rozlehlého cvičného prostoru.


Pro malé nelyžaře se naproti dětskému parku nabízí dětský koutek, který je tvořený venkovními prolézačkami seskládanými do velkého dřevěného domečku, z jehož „oken“ se dá sjet na klouzačce nebo se na „dvorku“ protočit na kolotoči. Využít tu můžete i babysittingu, který vyjde na 10 eur na hodinu, vstup do dětského lyžařského Laricino Parku je zdarma.


Široké a přehledné sjezdovky v Alpe Lusii jsou na několika místech „okořeněné“ nějakou tou atrakcí, kterých tu hojně využívaly nejen děti, ale i jejich rodiče. Jde například o měřený slalom, na který tu natrefíte dokonce na dvou místech, a pak také o zábavnou skicrossovou trať na sjezdovce č. 43 Le Cune Campo, jejíž terénní vlny byly neobvykle velké, přesto bezpečné a ze čtyřmístné startovní brány tu startovaly i malé holčičky v růžovém.


Kouzlo Alpe Lusie spočívá ve všestrannosti. Zatímco strana do Bellamonte nabízí vyžití hlavně pro děti, strana směrem do Moeny už je čistě sportovní. Například černá pista 42a Piavac je převážnou část dne ve stínu, takže k prudkému profilu se přidává i tvrdý povrch. Trať Fiamme Oro I do Moeny je mojí nejoblíbenější sjezdovkou vůbec, a to díky pestrému profilu při dostatečné přehlednosti.


Adrenalin do krve si můžete vyplavit i při návštěvě snowparku Morea, který najdete pod výstupem kabinkové lanovky Bellamonte 3.0. Snowpark je poměrně dlouhý a zahrnuje nejrůznější překážky, jako jsou bedýnky, zábradlíčka, kvótry, wall ridy nebo skoky. Oceňujeme délku a rozmanitost parku, u skoků bychom ale uvítali příjemnější dopad, protože se tu padalo zbytečně z výšky. Pochvalu pak zaslouží šejpování jak podle pravítka.


Latemar – s příchutí safari

Latemar je nejrozsáhlejší a nejrozmanitější středisko Fiemme a kombinuje především pozvolné modré v centrální části a členité červené padající z okolních dominantních vrcholů. Lyžování na Latemaru se dá pojmout buď „broušením“ nějaké oblíbené části, nebo takovým malým safari, kdy se můžete z městečka Predazzo lanovkami a sjezdovkami dostat až do Obereggenu, který je od Predazza „po silnici“ vzdálený skoro 30 km.


Černých sjezdovek je na Latamaru poskromnu. Jednu najdete z Passo Feudo, my si střihli černou „dvacešestku“ Prá Erto. Na začátku jsem měla problém dostat se kvůli malé rychlosti na hrany, na zlomu se ale pista rozjela a na černém padáku jsem si pro jistotu i dvakrát „šoupla“, protože po hranách s mým 18m radiusem by to byly fakt „kule“ a na ty jako bych po modrých sjezdovkách nebyla zvyklá.


V centru Latemaru se rozprostírá kvalitní snowpark, kde jsem se před lety poprvé odvážila skákat, takže jde o takovou mojí srdcovku. :-) Kromě velkých big airů tu totiž najdete i snowparkovou trať pro středně pokročilé, dále easy line pro začátečníky a dokonce jsou tu k mání i úplně jednoduché překážky pro děti. Malé skoky jsou opravdu bezpečně stavěné, takže se tu mohou odvážit i snowparkem nepolíbení jedinci.


Součástí snowparku je také jednoduchá fun line, která zahrnuje jízdu bránami v klopených zatáčkách a průjezd tunelem a pro porovnání sil si můžete zkusit i měřený slalom po chatou Ganischger Alm nebo na trati Tresca na Pampeagu.


S dětmi klidně zamiřte pod horskou chatu Zischgalm v centrální části Latemaru, kde se můžou učit na mírném plácku obsluhovaným pojízdným pásem nebo využít tubingového kolotoče a dalších nafukovacích atrakcí - půl den vyjde na 5 eur, celý den na 7 eur. Také tady se pro malé prcky nabízí možnost babysittingu za 10 eur/hod v indoorovém dětském koutku.


My jsme na Latemaru pojali lyžování turisticky – z Pampeaga jsme se vydali přes celý resort do Obereggenu, kde nám byla k návštěvě doporučena nová prosklená restaurace Oberholz situovaná u výstupu stejnojmenné lanovky. Interiér tu působí velmi luxusně a tomu odpovídají i ceny – 7 eur za pivo, 9 eur houbová polévka nebo 16 eur tatarák. Chuťově nás jídla nijak nepřekvapila, atmosféru tu ale během poledne příjemně dokreslovala živá hudba.


Alpe Cermis – pro sporťáky

Třetí den náležel středisku Alpe Cermis, které je mi ze všech nejsympatičtější. Líbí se mi kompaktnost areálu, který má jedno nástupní místo a jeden vrchol a většina sjezdovek se přehledně rozlévá v horní polovině, takže na mě působí útulně.


V Cermis je minimum dětských atrakcí, nenajdete tu žádnou skicrossovou trať, měřený slalom ani snowpark, takže i tím jde o nejméně rušné středisko, a tak zbývá dostatek prostoru pro ostré sportovní oblouky.


Jednou z mých oblíbených sjezdovek kromě Olympie je trať Prafiori, která už krátce po začátku nabídne táhlou levotočivou zatáčku, po které se náhle vystřídá sportovní slalomák s mírnějším náměstíčkem, takže se na trati neustále něco děje, a to v poměrně sportovním duchu.


Cermis mám ráda nejen kvůli sjezdovkám, ale také díky Rifugiu Paion u výstupu sedačkové lanovky Lagorai. Jde o samoobslužnou restauraci s milou a usměvavou obsluhou a zároveň s nejlepšími lasagnemi (9 eur) vůbec. Dále například gnocchi s polentou a slaninou (10 eur), tagliatelle al ragú (10 eur) nebo jelení s polentou s houbami (17 eur).


Zatímco dopoledne na terase Paionu probíhal welcome drink pro české návštěvníky CK Nev Dama v doprovodu českých šlágrů, odpoledne bylo v režii romanticky zapadajícího slunce a panáčka hruškovice.Val di Fiemme v kostce:

Vzdálenost z Prahy     7 h 30 min
Celodenní skipas dospělý     48 eur
Celodenní skipas Junior (roč. 2001-2009)     33 eur
Celodenní skipas senior (roč. 1952 a starší)     44 eur
Celodenní děti do 8 let     zdarma
Provozní doba střediska     8:30 – 16:00
Webové stránky střediska     www.visitfiemme.it
Ubytování     www.villajolanda.info
Parkování     zdarma vždy u nástupních stanicPartneři SNOW tour:


Ve Špindlu jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI a fototechniku SAMSUNG, hodinky GARMIN a hřály nás vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER. Sílu nám dodávají tyčinky BOMBUS a nápoje DAVID RIO CHAI.