SNOW tour 2018: Dolní Morava from SNOW.cz on Vimeo.


Na první jízdu nejraději vyjíždím na nejvyšší bod, z kterého vede moje oblíbená sjezdovka Slamník – trať je pěkně široká a akorátně prudká, takže oblouky se tu krájí samy. Bohužel kvůli vichru byla trať tentokrát uzavřená.


Velmi sportovní sjezdovkou je na „déemku“ bezesporu černá trať Sněžník A, jejíž horní polovina představuje široký, leč ultimátně prudký padák - sjezdovka tak patří vůbec k nejprudším u nás. Zvýšená hladina adrenalinu začne klesat až v druhé polovině, kdy se sjezdovka změní v rozlehlé červené náměstí vybízející ke svižným obloukům.


Podobně sportovně laděná je i vedlejší sjezdovka Sněžník B, která je na rozdíl od černého „áčka“ o něco užší a členitější. Zastavíte-li na správném místě, můžete se pokochat pohledem na hlavní atrakci Dolní Moravy - Stezku v oblacích.


Pohodovější sjezdovky nabídne rodinnější část U Slona, kde zaujme netradičně zakroucená sjezdovka Malý Slon, která představuje zábavnou a mírnější objížďku červeného padáčku. Serpentiny ohnuté do 180 stupňů se dají projíždět v táhlých plynulých obloucích.


Horní červená pasáž tratě Velký Slon uspokojí i náročnější lyžaře. Díky dostatečné šířce a přehlednosti se jí ale nemusí bát ani méně pokročilí.


Lákadlem nejen dětí je funline, která začíná na konci sjezdovky Malý Slon. Děti, dospělí i zkušenější jezdci se tu proháněli v mírně klopených zatáčkách, na terénních vlnách a jízdu zakončovali průjezdem tunelem. Funline je koncipovaná tak, aby ji sjeli i začátečníky, zároveň si ji ale užijí i zkušenější, což osobně mohu potvrdit, protože jsem se v ní projela hned několikrát.


Ještě víc než funline mě nadchla vedlejší skicrossová trať, jejíž klopené zatáčky i terénní vlny jsou vyšší a v poslední části se dá i skočit – pokud chcete, pokud ne, dá se skok s přibržděním přejet. Trať poslouží jak na akademické MČR v snowboardcrossu, tak na zábavné ježdění pro děti.


Dětský park Amálka se na Dolní Moravě nachází na dojezdu sjezdovky Sněžník B a výbavou se řadí mezi jedny z nejlepších parků. Na svah tu jednak vyváží poma, jednak pojízdný pás a najdete tu několik zvířecích slalomů v rozdělených zónách a kolotoč. Pro úplně nejmenší je určen pojízdný pás s takřka jen nakloněnou rovinou mezi dětským parkem Amálkou a nástupem sedačkové lanovky. Vstup do dětského parku pro veřejnost činí 100 Kč, s lekcí lyžařské školy 20 Kč.


Restaurace Dolní Moravy jsou moderní a samoobslužné a najdete je u nástupních stanic lanovek nebo v případě chaty Slaměnky u výstupu. Nejútulnější a horskou atmosféru nejvíc navozující je právě Slaměnka, kam jsme se v době silného větru vyrazili ohřát a při té příležitosti jsme využili ranního bufetu a objednali si palačinky s nutelou (50 Kč) a kávou. Zhruba po desáté hodině se ve Slaměnce lze i naobědvat – chata podává například slovenské halušky (135 Kč), houbové rizoto (150 Kč) nebo buchtičky s krémem (115 Kč). Venkovní terasa s výhledem tu za hezkého počasí je jedním z nejhezčích míst střediska.


Dolní Morava je známá také atrakcemi a doprovodnými programy jako je třeba první stopa, jízda rolbou, večerní sáňkování nebo bobová dráha. Největší atrakcí je samozřejmě Stezka v oblacích, kde vás zakroucený dřevěný chodník vynese až do výšky 55 metrů, kterou si nejintenzivněji užijete v tzv. kapce, tedy v síti na úplném vrcholu Stezky.
Dolní Morava v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h 53 min
Celodenní skipas dospělý (13-62 let)     670 Kč
Celodenní skipas junior, student, senior (12-18 let, 63+)     590 Kč
Celodenní skipas děti (6-12 let)     460 Kč
Provozní doba střediska     8:30 – 16:00
Webové stránky střediska     www.dolnimorava.cz
Parkování     U Slona – Zdarma na velkém parkovišti, U Visty pod sjezdovkami Slamník A+B – zdarma 50 m od pokladenPartneři SNOW tour:


O víkendu se na Dolní Moravě odehrála akce SNOWtour, kde jste mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle SMITH nebo sportovní kamery LAMAX. Zdarma jste mohli ochutnat nápoje DAVID RIO CHAI nebo zdravé tyčinky BOMBUS. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, čepky DOKE, a vyhřívané produkty značky LENZ. Reportovali jsme v oblečení HELLY HANSEN, používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI, fototechniku SAMSUNG a hodinky GARMIN.