SNOW tour 2018: St. Anton březen from SNOW.cz on Vimeo.


Od loňské sezony jsou lanovkami kompletně propojená všechna střediska Arlbergu - St. Anton, St. Christoph, Stuben, Zürs, Lech a Oberlech. S 305 kilometry tratí jde o největší lyžařskou oblast Rakouska, kde nejrušnějším centrem je právě St. Anton. Sjezdovky mají spíše sportovní charakter, jsou různě propletené a pospojované, což při prvním seznámení s nimi může působit lehce hekticky.


Lyžování v Antonu můžete pojmout buď jako safari a „výletovat“ z jednoho bodu do druhého, nebo si ze sjezdovek všech obtížností vybrat tu svou. Nám se líbila krajní červená trať č. 44 spouštějící se z vrcholu Kappal, která má snad jako jediná sjezdovka v Antonu svoji vlastní kotvu. Sjezdovka představuje široký přehledný červený padák a není tolik frekventovaná.


Zatímco nároční lyžaři ocení možnost sklouznout se po mistrovské sjezdovce vedoucí z Kappalu, děti mohou zavítat na tzv. Hoppelweg, která startuje na Gampenu a v dlouhých modrých zatáčkách se vine až do údolí. Děti se cestou učí pravidla FIS a hledají ukrytá zvířátka.


Nejrušnější jsou sjezdovky na Galzigu, které jsou hlavními tepnami do „vnitrozemí“ Arlbergu. Nejpřehlednější modrou bez křížení je Osthang Einfahrt, nicméně nečekejte žádnou rovinatou planinku, ale rychlý jezdivý svah. Celkově by se tu řada modrých tratí nemusela stydět za červené označení.


Tipem na poloprázdné sjezdovky je také odlehlejší část Stuben, kam vyváží mlaďoučká lanovka Albonabahn. Nejdále od ruchu je sjezdovka č. 107, která má svižný sportovní sklon a díky menšímu počtu lidí vydrží déle upravená.


Podobně komorně působí i z města dostupnější část Rendl, která je řadou lyžařů míjena zejména kvůli nutnosti pěšího přesunu z hlavní lyžařské části Arlberg. Rendl kombinuje široké dálnice i členitější hravé sjezdovky většinou červenomodrého značení. I tady platí, že modré sjezdovky uspokojí i náročné lyžaře. Rendl díky menšímu počtu lyžařů zůstává relativně rovný i odpoledne.


Rendl hostí i velmi dovře propracovaný snowpark, který disponuje vlastní pomou a nabídne 3 úrovně tratí – easy, easy&medium, a profi lajnu. Do easy vyznačené zóny se může vydat i úplný začátečník, protože skoky jsou opravdu malé a v nejhorším se dají i přejet.


Část značená easy&medium nabíne dva velké „valy“ vždy s menším a větším skokem. V obou případech jde o velmi bezpečně postavené skoky, protože dopady jsou stavěné nejprve lehce do kopce a pak až padají dlouze dolů. Nedoskočení či neplánovaně dlouhý polet tu tak nejsou nijak „trestané“.


A kdo neskáče, může um zkušených jezdců pozorovat z lehátek s drinkem na rozlehlé terase.


Na Rendlu nás zaujala restaurace s jídly typu „wok“, které kuchař připravuje přímo před vámi v samoobslužné restauraci přímo u výstupu z kabinky. Volit můžete klasickou thajskou směs nebo variantu s krevetami a talíř Thai-wok vyjde na 14 až 16 eur. V nabídce jsou dále například těstoviny, burgery a pestrá nabídka dezertů a jídlo si můžete vychutnat na prosluněné terase s výhledem na sjezdovky.


Kulturním tipem Antonu je večerní Skishow, která se koná každou středu ve 21 hod. před Karl Schranz Stadionem. Náplní večera je projekce lyžařské historie Antonu s exhibicí instruktorů lyžařských škol, akrobatů a rolbařů na osvětlené sjezdovce s hudebním doprovodem. Vstup je zdarma!


Sant Anton - SKISHOW from SNOW.cz on Vimeo.Ubytování v St. Antonu se nese v luxusním hotelovém stylu, takže chcete-li něco „skromnějšího“, doporučujeme poohlédnout se ve vedlejších vesničkách. My byli tentokrát ubytování v cenově dostupnějším Arlberg Boutiqe Hostelu v Pettnau, jehož majitele nehledejte v kanclu u počítače, ale v kuchyni připravujíce zajímavé variace večeří nebo u šálku kávy se svými hosty.

SNOW tour TIP 2018 - Pension Edelweiss from SNOW.cz on Vimeo.
St. Anton v kostce:

Vzdálenost z Prahy     6 h 20 min
Celodenní skipas dospělý     53 eur
Celodenní skipas mládež (ročník 1998 – 2001)     48 eur
Celodenní skipas dítě (ročník 2002 - 2009)     32 eur
Celodenní skipas senior (ročník 1943 a výše)     48 eur
Webové stránky     www.stantonamarlberg.com
Web ubytování     www.edelweiss-pettneu.at
Parkování     parkoviště přímo v St. Antonu placená, výhodnější je použít skibus zdarmaPartneři SNOW tour:


V St. Antonu jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI a fototechniku SAMSUNG, hodinky GARMIN a hřály nás vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER. Sílu nám dodávají tyčinky BOMBUS a nápoje DAVID RIO CHAI.