Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.
Bike tour 2018 - Klínovec from SNOW.cz on Vimeo.
V létě lanovka Prima Expres vyváží na vrchol Klínovce turisty, koloběžkové nadšence a z drtivé většiny bikery, ať už profíky, kteří trénují na sjezdové trati, nebo rekreační cyklisty včetně dětí, kteří mohou volit ze tří různě obtížných vyhlazených singltrailů. Na rozcvičení na jakoukoli trať se u výstupu lanovky nachází menší skill centrum s dřevěnými překážkami a pumptrack, tedy malý okruh složený z klopených zatáček a terénních vln.
Nejjednodušší trasou je na Klínovci modrý trail Azur, který pozvolně klesá lemujíc převážně vrstevnici, a to v délce 10,3 km, kdy je za celou dobu potřeba šlápnout do pedálu jen sporadicky. Na trailu nenarazíte na žádné kořeny, kameny ani prudké úseky, a tak ho mohou vyzkoušet i úplní začátečníci nebo děti. Je parádně plynulý, takže ani brzdy nebudete v průběhu jízdy moc potřebovat.
Stejně tak vyhlazenou variantou, avšak o poznání rychlejší, je červený trail Rubin, startující hned vedle Azuru. Tento trail je naprosto univerzální tratí pro celou škálu cyklistů, takže jsme tu zahlédli zkušené sjezdaře v integrálách, slečny, rekreační jezdce i malé prcky.
Začátečník trať bez výrazných problémů sjede, zkušený se pak na ní díky množství terénních vln a klopených zatáček dosyta zabaví. Rubin měří 8 km a podle nás jde o jeden z nejvíc povedených a propracovaných trailů u nás.
Letošní novinkou je černý trail Baron, který je nejrychlejší a jeho podklad je tvořen čistě hlínou bez přidaného štěrku, takže kolo pěkně drží. Ačkoli jsou tu terénní vlny i klopené zatáčky větší, trasa je opět jetelná prakticky kýmkoliv. Momentálně končí trail zhruba v půlce kopce, v průběhu sezony by však měl být dokončen a jeho charakter má být ryze přírodní.
Na Klínovci je k dispozici i typická sjezdová DH trať, na které se letos pojede Mistrovství ČR ve sjezdu. DH trať už je díky kořenitým a častým kamenitým sekcím technicky náročná, ale je zvládnutelná i na endurovém kole a ze všech černých sjezdových tratí v ČR nám přijde nejméně náročná. Nejtěžší kamenitý úsek v dolní části zvládnul Tom v pohodě i na svém enduro e-biku Lapierru Overvoltu.
U výstupu lanovky se nachází i půjčovna kol a koloběžek, které jsou vybavené opravdu tlustými pneumatikami, vhodnými pro lesní stezky. Na koloběžce se můžete vydat buď na devítikilometrový sjezd po tzv. Primáčkově trase po široké šotolině nebo přímo na pozvolný trail Azur, který na koloběžce zvládne i ten, kdo je na koloběžce úplně poprvé. Kdo se nebojí a nebrzdí, užije si na tomto trailu na koloběžce i slušný adrenalin.
Chcete-li se projít nebo projet po okolí, doporučujeme mapku letního Klínovce, kterou dostanete na pokladně nebo u lanovkářů. Mapka srozumitelně zobrazuje různě dlouhé pěší i cyklotrasy, které shodně startují na vrcholu Klínovce a končí u nástupní stanice sedačkové lanovky.
My jsme si vyzkoušeli dvanáctikilome­trovou trasu Meluzínu, která vedla převážně po zpevněné cestě, takže si ji můžete dát i na běžném horském nebo trekkingovém kole. Výhledy na vás čekají už krátce po startu při křižování klínoveckých sjezdovek.
Tip na e-bike:
S e-bikem si dejte Meluzínu (12 km) nebo Loučenský okruh (29 km) obráceně a startujte u výstupu lanovky. Trasy jsou značené značkami (nálepkami příslušné barvy) na kulatých cedulkách. Končit tak budete na vrcholu Klínovce a za odměnu si dolů můžete dát vyhlazený trail.
Rovněž pro pěší Klínovec nabízí několik značených okruhů s použitím lanovky a se startem na vrcholu Klínovce, kde si za 25 Kč můžete vyjít na klínoveckou rozhlednu, vždy od devíti do sedmi do večera.
Na oběd nebo „českej rybník“ si můžete zajít do restaurace U staré lanovky. Že nevíte, co je českej rybník?
„Dobrý den, já bych si dala velký kafe do velkýho hrnku a hodně mlíka!“, poroučím si u obsluhy.
„Jóo, takže českej rybník?“, zeptá se empaticky postarší číšník.
„Jo, to bude ono!“
Ale umí to i klasické espresso.
Ač se to zvenku vzhledem k zastaralé architektuře nemusí na první pohled zdát, výběr jídla je pestrý a i chuťově na nadstandardní úrovni. Vybrat si můžete třeba ze špaget carbonara, gnocchi se špenátem a kuřecím masem nebo třeba lososa na bylinkovém másle.Klínovec v kostce:

Vzdálenost z Prahy     3 hod 8 min (přes Mohelnici a Šumperk)
Vzdálenost z Prahy     1 h 52 min
1 jízda na lanovce dospělí     150 Kč
Celodenní jízdné na lanovku dospělí     560 Kč
Zapůjčení horského kola (1 den)     750 Kč
Zapůjčení koloběžky 1 h + 1 jízda lanovkou     370 Kč
Provozní doba lanovky Prima Expres     Červen:
      Út-Ne 9:30-18 hod
      Červenec + Srpen + Září:
      Denně 9:30-18 hod
      Říjen:
      3.10. - 7.10 9:30-18:00
      11.10 - 14.10 9:30-17:00
      18.10 - 21.10. 9:30-17:00
      25.10 - 4.11. 9:30-17:00
Webové stránky     www.trailpark.czNa Klínovci jsme sedlali kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt Carbon AM Team, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami POC a batůžkami Evoc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a v batůžku nechyběla svačina v podobě tyčinek Bombus.Partneři SNOW tour: