Tisková zpráva sdružení 5 Tiroler Gletscher

5 tyrolských ledovců nabízí celkem více než 300 kilometrů sjezdovek, 75 lanovek a vleků a přes 100 kilometrů sjezdů mimo vyznačené sjezdovky. Na každém ledovci je velký snowpark pro vyznavače snowboardingu a freeskiingu. Kromě samotných sjezdovek se můžete těšit na atraktivní eventy, jako jsou závody Světového poháru v lyžování, testy lyží, koncerty nebo gastrofestivaly.

Pro ty, co jezdí často lyžovat, se vyplatí koupit skipas White5. Platí na libovolných deset dní lyžování (od 1. října 2018 do 15. května 2019) na všech pěti ledovcích. Skipas White5 stojí 410 euro. Na www.gletscherhotels.at najdete akční nabídky na ubytování v penziónech, apartmánech i luxusních ledovcových hotelech. Ubytování i se skipasem si můžete objednat online.

Kaunertal (1273 až 3108 metrů): ledovec s bezbariérovým přístupem

Kaunertalský ledovec je označován jako kolébka snowboardingu v Evropě. Už 33 let se tu každý říjen scházejí snowboardisté na legendárním KTO, otevírání sezóny na Kaunertalu. V roce 2018 proběhne KTO (Kaunertal Opening) od 12. do 14. října. Letos ale akce proběhne v úplně novém snowparku. Díky novému umístění mohou freeskieři poprvé vyzkoušt Nature-Run s novou Jib Line.

Kaunertal je také známý díky svému panoramatickému příjezdu. Ledovcovou silnici lemují vrcholky třítisícovek. Cesta vede přes dechberoucí alpskou krajinu až na samotný okraj ledovce, do výšky 2 750 metrů, kde končí u ledovcové restaurace Weißsee.

Nejvyšší bod na ledovci je horní stanice lanovky Karlesjochbahn, která končí ve výšce 3 108 metrů. Od lanovky je to jen pár kroků do Itálie a hlavně odtud můžete bez zastavení sjet 1 000 výškových metrů do dolní stanice Ochsenalmbahn ve výšce 2 150 metrů a dokonce při sjezdu projedete 160 metrů dlouhým, lyžařským tunelem.

Především freerideři ocení koncept "check your line", který naviguje na relativně bezpečné sjezdy v prašanu mimo upravené sjezdovky. Pro freeridery je také připravena akce Freeride Testival, která proběhne od 30. do 31. března 2019.

Údolí Kaunertal bylo již několikrát vyznamenáno za svoji bezbariérovost. Vozíčkáři mohou v zimě vyzkoušet sjezdovky na speciálně upravených monoski. Samozřejmostí je bezbariérový přístup na rozhlednu a do všech restaurací.

Konec sezóny je na Kaunertalském ledovci naplánován na 12. května, kdy zavírá i snowpark.Pitztal (1 640 až 3 440 metrů): nový skipas pro celé údolí

Café 3 440 je nejvýše položená kavárna a současně nejvyšší místo, kam se v Rakousku dá dojet lanovkou. Od letošní zimy 2018/19 si tu můžete dokonce dát snídani. Každou sobotu v 8:30 ráno můžete vyjet lanovkami Gletscherexpress a Wildspitzbahn a vychutnat si nejen krásné výhledy, ale i kávu s dortíkem. Štrúdl a dorty pečou samozřejmě v nejvýše položené pekárně v Rakousku, která je o 600 metrů níže a to na horní stanici lanovky Gletscherexpress ve výšce 2 840 metrů.

V prosinci 2018 se na ledovci Pitztal otevře nejvýše položená iglú vesnice na světě. Ve výšce 2 850 metrů může přenocovat až 50 hostů v 15 iglú. Přes den si můžete užít dobrodružství při lezení v ledu, na sněžnicích nebo při slaňování do ledovcové praskliny. Večerní romantiku pod hvězdami zpestří osvětlené ledové sochy.

Další novinkou zimní sezóny je rozšíření skipasu. S rozšířeným skipasem můžete lyžovat na ledovcích Pitztal a Kaunertal a dále ve střediscích Rifflsee, Hochzeiger , Imst a Fendels. Celkem se jedná o 6 skiareálů a 76 sjezdovek dlouhých 121 kilometrů. Rozšířený skipas Glacier Park Card Ski & Snow Winter platí od tří do 14 dní.

Na ledovci Pitztal můžete vyzkoušet i Dynafit park pro skialpinisty. Výhodou je bezpečný terén a 3 různě náročné varianty výstupu. Díky vysoké nadmořské výšce se tu mohou i začátečníci bezpečně naučit základy skialpinismu. Park je vhodný i pro trénink závodních skialpinistů a otevřený je od podzimu do jara. Pro zkušené skialpinisty je Pitztal ideální základna pro výstupy na okolní vrcholky včetně Wildspitze, s 3 774 metry nejvyšší hory severního Tyrolska.

Lyžařská sezóna na ledovci začala už 15. září 2018. První velký event Ski & show na ledovci proběhne o víkendu 20. až 21. října 2018. Jako vždy se budou přes den testovat lyže a večer tancovat na koncertech. Vánoce se připomenou adventním koncertem Mayerin 7. prosince v Café 3 440. Koncert začíná v 16.00 těsně před západem slunce. Během gastrokoncertů Sax'n'more si můžete pochutnávat na aperitivech, jednohubkách a poslouchat k tomu živou hudbu v nejvyšší kavárně v Rakousku. Termíny koncertů jsou 27. prosince, 16. ledna a 1. února. Západy slunce jsou v ceně.

Desátý ročník Pitztal Wild Face je naplánován v termínu od 14. do 16. března. Stejné výročí slaví i akce Firn, Wein und Genuss. Na firn a víno se můžete těšit o měsíc později, konkrétně 5. a 6. dubna. Sezónu na ledovci zakončí 1. května Pitztal Gletscherparty s koncerty a skialpinistickým závodem.

Úplný konec sezóny je na Pitztalu naplánován na 5. května 2019.Sölden (1 350 až 3 340 metrů): nové interaktivní muzeum Bonda

Hora Gaislachkogel se před pár lety stala symbolem Jamese Bonda. V restauraci Ice Q ve výšce 3 048 metrů byly natočené klíčové scény bondovky Spectre z roku 2015. Od té doby je Sölden mekkou fanoušků tajného agenta. Lanovka Gaislachkogelbahn má speciální James Bond kabinky a od letošního léta tu nově můžete navštívit filmovou instalaci 007 Elements. Interaktivní muzeum Jamese Bonda zavede návštěvníky do tajného světa agenta 007 schovaného v nitru skály. Architekt Johann Obermoser, který navrhl horní stanici i restauraci ice Q, nechal totiž muzeum doslova vytesat do skály.

Lyžaři si ale užijí především dva ledovce (Rettenbach- a Tiefenbachferner). Ve skiareálu jsou 3 třítisícovky, které můžete sjet během jediného dne – trasa se nazývá BIG3 ralley. Další atrakcí je adrenalinový desetiboj v rámci, kterého můžete vyzkoušet obří slalom, boulovatou sjezdovku nebo třeba zimní turistiku. Všech 10 etap si můžete nechat elektronicky změřit a vyhodnotit pořadí. Zapojit se můžete kdykoliv zdarma.

Novinkou je Ötztalský superskipas. Od tří dnů platí ve všech šesti skiareálech v údolí Ötztal – Sölden, Obergurgl-Hochgurgl, Vent, Gries, Niederthai a Hochötz-Kühtai. To je výhodná varianta pro všechny, kteří mají dovolenou delší než 3 dny a chtějí vyzkoušet i sjezdovky mimo ledovec.

Lyžařská sezóna na ledovci v Söldenu startuje na konci září. Nejlepší závodníci světa se tu utkají o první body do světového poháru na závodech Audi FIS Ski World Cup od 26. do 28. října. Neledovcový areál otevírá brány 15. listopadu. V průběhu zimní sezóny v Söldenu proběhne celá řada zajímavých eventů. Hlavními taháky jsou dvoudenní festival elektrické hudby v dubnu, legendární ledovcové představení Hannibal a druhý ročník freestylových závodů The AUDI Nines.

Neledovcový skiareál ukončí provoz 28. dubna, zatímco na ledovci se bude moci lyžovat až do 5. května 2019.Stubai (1 000 až 3 210 metrů): značené trasy pro freeridery

Stubaiský ledovec je s 64 kilometry sjezdovek a 26 lanovkami největším ledovcovým skiareálem v Rakousku. Dokonce i ti nejmenší lyžaři tu mají hodně prostoru pro své první obloučky na lyžích. Stubaiský ledovec pravidelně vyhrává ocenění jako nejlepší skiareál pro rodiny s dětmi. Pro nejmenší tu připravili lyžařský kemp Big Family, dětskou restauraci, školku a také speciální dětské sjezdovky Big Family slalom, boardercroos a funslope. Rodiče zase ocení výhodnou cenu. Děti do 10 let tu totiž lyžují zdarma. Stačí, aby s nimi lyžoval jeden z rodičů.

Stubaiský ledovec je velmi oblíbený u snowboardistů a freeskierů. Na podzim a na jaře patří místní snowpark DC Stubai Zoo k největším snowparkům na světě. K dispozici jsou hned tři různé obtížnosti tras - Jib-, Medium- a Proline. Od 22. do 24. listopadu 2018 se tu také koná otevírací závod světového poháru ve slopestyle FIS Freeski World Cup Stubai. Na své si tu přijdou i freerideři. „Prašanové oddělení“ Powder Department připravilo 13 tras zaměřených GPS, které vedou mimo sjezdovky a jsou vybavené kontrolními stanovišti, tzv. checkpointy a také místem pro trénování práce s lavinovými vyhledáváči, tzv. pípáky.

Nejvýše položená restaurace Schaufelspitz byla oceněna gurmánským průvodcem Gault Millau. Velmi populární je třeba gastroevent Dine & Beer, který proběhne 23. února 2019.

Moderní kabinkou 3S-Eisgratbahn vyjedete z údolí během 12 minut na horní stanici Eisgrat. Po cestě se můžete kochat výhledy a rovnou přes wi-fi v kabince poslat pár fotek na facebook. Nejhezčí výhledy jsou ale z vyhlídkové plošiny Top of Tyrol ve výšce 3 210 metrů. Podívat se můžete ale i do nitra ledovce. Kousek od horní stanice lanovky Eisgrat najdete vstup do 200 metrů dlouhé ledovcové jeskyně.

Podzimní řada eventů na ledovci tradičně začíná akcí bílé louky Weißen Wiesen o víkendu 13. až 14. října, pokračuje 19. až 21. října populárním openingem Stubai Premiere a končí 8. až 11. listopadu jednou z největších testovacích akcí v Alpách pod názvem SportScheck Gletscher-Testival.

Lyžařská sezóna na Stubaiském ledovci neskončí dříve nez na začátku června 2019.Hintertux (1 500 až 3 250 metrů): obr a plavba ledovcovou řekou

Lyžovat celý rok? To můžete v Rakousku jedině na ledovci Hinterux. Od podzimu můžete lyžovat na 60 kilometrech sjezdovek.

Děti lyžují nejraději na dětské sjezdovce Kidsslope ve středisku Sommerbergalm, kde mohou projíždět sněhovým tunelem, skákat přes skokánky nebo projíždět ostré zatáčky. To samé, ale ve větším provedení, čeká na větší lyžaře na sjezdovce Funslope ve výšce 2 100 metrů. Překážková dráha, skoky nebo sněhový šnek jsou dobrou přípravou na ježdění v ledovcovém snowparku Betterpark Hintertux. Pro ty, kteří nechtějí lyžovat jen na ledovci se vyplatí koupit Zillertalský superskipas. Platí na celkem 530 kilometrech sjezdovek a můžete si koupit již od 2 dnů lyžování.

Jedinečným zážitkem je návštěva ledovcového paláce Natur Eis Palast. V ledovcové jeskyni potkáte ledového obra, obří ledové krápníky, dozvíte se o vzniku ledovce a dokonce se zde můžete projet na ledovcové řece v raftu nebo pokud jste otužilí, tak dokonce na paddle boardu.

Na ledovci Hintertux se sice může lyžovat celý rok, ale začátek lyžařské sezóny se slaví i tady. Začíná se slavností Oktoberfest 28. až 29. září a pokračuje akcí Hotzone.tv Park Opening ve snowparku Betterpark Hintertux od 4. do 7. října. Na jaře se můžete těšit na březnový kolínský týden Kölsche Woche, 12. dubna zahraje na ledovci v rámci akce Hintertux Glacier Open Air populární skupina Höhner. Druhý týden kolínských slavností je naplánovaný na Velikonoce. Od 28. Do 29. Dubna se tu uskuteční snowboardový Välley Rälley. Na konci hlavní lyžařské sezóny si můžete v termínu 20. dubna až 5. května 2019 užít Flower Pow(d)er Woche s lekcemi jógy, lavinovým kurzem, ranním lyžováním na manšestru před otevírací dobou nebo dokonce jízdou na rolbě.