Letošní ski testy přinesly poměrně zajímavé poznatky, a to jak obecné, popisující kategorii GS jako takovou, tak věcné a mnohdy docela překvapivé informace o konkrétních lyžích. Německý Supertest, jehož kompletní výsledky přinášíme v říjnovém vydání SNOW market, poukazuje na to, že pro většinu lyžující populace jsou všechny lyže kategorie GS jednoduše „těžké“ a tedy více méně stejné. Ano, těžké ve smyslu hmotnosti jsou, sem trend odlehčování naštěstí zatím nedospěl. Především je to však myšleno tak, že je na obřačkách těžké jezdit. Chce to totiž jisté dovednosti, především dobrou techniku. Kdo však na lyžích umí a má zkušenosti, to znamená, že už v životě vystřídal větší množství sportovních lyží, ten začne i na „více méně stejných obřačkách“ pozorovat rozdíly. A potom to teprve začne být zajímavé!

Na pohled stejné, v oblouku rozdílné

Zajímavý není ani tak technický popis lyží, které výrobci posílají do testů v kategorii GS, příp. High Performance. Zkontrolujeme-li vyráběné délky, většinou se začíná na 170 cm, málokdo obřačku vyrábí kratší, a končí na magické hranici 185 cm. Stejné je to s tvarem, tedy krojením. Se středem lyže, přesněji řečeno jejím nejužším místem, jsme se navrátili pod 70 mm, naprostá většina letos testovaných lyží má pod botou 68 nebo 69 mm. O malinko větší rozdíly najdeme na špičce, kde výrobci udávají od 111 do 118 mm. Rádius takových lyží, pokud vás tento údaj ještě zajímá, potom bývá 18 až 19 m při délkách okolo 182 cm.
Jinou kapitolou by mohla být konstrukce sportovních lyží. Ale není. Sendvičovým způsobem skládané dřevěné jádro obalené lamináty, vyztužené dvěma titanaly, z boku „hranaté“ sidewalls, tedy vertikální bočnice. Pro tuto stavbu lyží se vžilo označení sandwich-sidewall a všichni, koho zajímají public obřačky, mu rozumí. Někdo přidá zajímavý materiál (graphene, carbon), někdo vrchní titanal prostříhá, aby byl podélně ohebnější, někdo navrch lyže instaluje tlumič vibrací… Tím podstatným ale zůstává dřevěné jádro a způsob kladení jednotlivých materiálů – tedy sendvič a bočnice po stranách.
I v tomto ohledu jsou si tedy nové obřačky podobné jako vejce vejci. Přesto nejsou všechny stejné a chcete-li domů výjimečnou lyži, můžete ji na trhu najít.

Na délce záleží

Žádná obřačka nebude výjimečná ve 170 centimetrech. Ano, měříte-li 168 cm a tím pádem si moc nevěříte, snad byste o takové lyži mohli uvažovat… Ale jednou ze základních charakteristik GS lyží je jejich délka! Ta jim často dává charakter, tvář a… koule. Promiňte.
Dlouhé lyže drží stopu, drží hranu, jsou stabilní. A prostě jedou! A vy si přece obřačku nechcete kupovat kvůli lyžování na půl plynu. Od toho jsou na trhu jiné lyže.
Mimochodem, k nedokonalostem běžné produkce, dá-li se to tak říci, patří fakt, že kratší lyže jsou mnohdy méně poddajné a pocitově tužší než stejný model v delším provedení. Ono to není nic divného, na obě lyže se používají stejné materiály a jejich přizpůsobování v závislosti na délce vyráběné lyže je v sériové výrobě asi spíš přáním než realitou. Anebo se pletu? Potom třeba právě toto dělá ony „nepatrné rozdíly“. Jedno je ale jasné, desítku roxor ohnete ve dvou metrech úplně jinak než v délce poloviční.
Letošní World Skitest pořádaný v Rakousku pod patronací Franze Klammera testoval sedm z devíti obřaček v délce 180 cm. Zbylé dva modely byly ještě delší – Atomic Redster G9 183 cm, Salomon S Race Pro 182 cm. A je to dobře! Vždycky to tak nebývalo, takže tohle musí zkušeným lyžařům, co sledují lyžařské testy, dělat radost. S lyžemi testovanými na World Skitestu se budete v průběhu letošní zimy moci seznamovat zde na SNOW.cz, až do konce října ale platí na publikaci kompletních výsledků WST embargo.


Otestováno na World Skitestu:

Fischer RC4 Worldcup RC, Stöckli Laser GS, Atomic Redster G9, Nordica Dobermann GSR RB FDT, Salomon S/Race Pro, Rossignol Hero Master, Völkl Racetiger GS, Blizzard Firebird WRC, Elan GSX FusionTáto, měl jsi pravdu

Obřačky jsou lyžemi našich otců. Tedy rozhodně těch, co o sobě říkali, že umí lyžovat. Říkávali, že jedině obřačka je poctivá lyže, protože délka drží a tak podobně. A měli pravdu. Smát se, že toho před třiceti lety na hranách moc nenajezdili a na elegantní, povětšinou sesouvaný oblouk, by jim stačilo to, čemu jsme dnes zvyklí říkat allroundy, je hloupé. Dlouhá lyže zkušeného a dobrou technikou vládnoucího lyžaře poslouchá a umí ho i potěšit. Když není extrémně tvrdá (což dnes obřačky fakt nejsou) a je dobře nabroušená (to si veterán ohlídá), zaujme stabilitou, vyrovnaností, schopností přesně vést oblouk na mírnějším svahu i plynule sesunout na prudším. Neobtěžuje neposedností, nevyžaduje tolik koncentrace, pomůže s předozadní rovnováhou.
Jistě, na tohle existují i vhodnější lyže, ale některé letošní obřačky dostaly do vínku i dost všestrannosti, třeba na úkor sportovního naladění. No a tátovi bych snad dovolil i tu stopětasedmdesátku…

Deska umí zázraky

Někdo už to ví, někdo se to teprve učí. „Opravdová deska“, na rozdíl od plastových kolejnic sloužících jen fixaci vázání na lyži, zvýší stabilitu lyže, zpevní ji v torzi, utlumí vznikající vibrace. To vše ale poznáte až ve vysokých rychlostech na zmrzlé pistě.
Věnujte proto při výběru nové obřačky pozornost tomu, co je v setu montováno mezi lyži a vázání. Lyže s výkonnostními deskami mají mnohem sportovnější charakter a jsou vhodné i do vyšších rychlostí.

Obřačky je třeba brousit

Máte-li obřačky na vyřezávání agresivních carvingových oblouků, je příprava hran klíčovou záležitostí. Tupé lyže budou přinejmenším mdlé, nemastné neslané. A řeči o tom, že „už jsou vypráskané“, jsou k smíchu, když lyžím nedopřejete kvalitní servis. Kvalitní servis ale neznamená jen nejostřejší hrany v Krkonoších. Obřačka musí v oblouku na tvrdém podkladu držet hranu, stejně tak by ale měla umět po hraně bez větších potíží sesunout. Lyže, na níž se těžko sesouvá, je špatně nabroušená lyže. Stejně jako ta, co nedrží na ledu.


Obřačky ostré

Delší oblouk, vyšší rychlosti, silné nohy


Rossignol Hero Master

Rossignol Hero Master

doporučená MOC setu 24 490,-

Vysoce sportovní lyže, zkušené borce ale může bavit celý den. Přes excelentní vlastnosti v řezaném oblouku se na ní dá bez námahy i smýkat. U všech modelů řady Master je použita technologie Prop Tech, která se stará o maximální kontakt hran se sjezdovkou a v přední části lyže zajišťuje, aby špička „vyžehlila“ rozličné nerovnosti. Rocker a Cascade Tip pomáhají rychle a bezproblémově zahájit oblouk.

Na World Skitestu získala Master obřačka od Rossignolu v rámci kategorie Race GS také zlatou medaili za design.Head WC Rebels i.SPEED PRO

doporučená MOC setu 25 080,-

Sportovní obřačka, výjimečná, protože od lyžaře vyžaduje hodně síly. Odmění se vynikajícím klidem v jízdě a skvělým chováním v řezaném oblouku ve středních i delších poloměrech. Žádná lyže pro slečinky, spíš pro sportovce, co si na lyžích ještě chtějí dávat do těla.Salomon S/RACE PRO

doporučená MOC setu 26 790,-

Výjimečná lyže hned v několika ohledech. Extrémně úzký střed (65 mm) a na něm závodní deska dělají lyži velmi živou. Ale také dostatečně stabilní, lyže je mimochodem dost těžká. Ohromí harmonickým průhybem, toto je skutečně pocit evokující závodní equipment! Obřačka s vysoce sportovním charakterem, ale také dokonalým vyladěním.Obřačky všestranné

Všechny oblouky, střední i nižší rychlosti, dobrá technikaAtomic REDSTER G9

doporučená MOC setu 22 950,-

Poměrně měkká lyže s nádherným průhybem a reboundem, na který dosáhne snad každý dobrý lyžař. Tohle není nekompromisní mašina na dlouhé oblouky, spíš krásně vyladěná sportovní univerzálka. Tedy univerálka pro ty, kdo to na lyžích umí.

Na World Skitestu získala v kategorii Race GS stříbrnou medaily za design.Kästle RX12 GS

doporučená MOC setu 28 590,-

Od časů bílé RX 12 byl zaznamenán zřetelný ústup ze zaměření na sportovní výkon, namísto toho je tu komfort a snadná ovladatelnost. Vhodná spíš do měkčích podmínek, nižších rychlostí a dokonce i na krátký, smýkaný oblouk. Charakterizuje ji klid, důstojnost, reputace… Dobrá lyže pro tátu.Stöckli LASER GS

doporučená MOC setu 27 690,-

V testech sbírá jen samé superlativy, a to jak za sportovní naladění, tak ve věci dobré ovladatelnosti a celkově bezvadného pocitu z jízdy. Je opravdu podařeným mixem komfortu a výkonu, což je přesně to, po čem zákazník lovící v rybníce s názvem public GS touží. Z našeho výběru všestranných obřaček ta nejsportovnější.


Německý Supertest vychází v říjnovém SNOW 111 market. Výběr výsledků World Skitestu přinese prosincové vydání SNOW 114.


Testy lyží 2018/19 budeme s menším zpožděním zveřejňovat na SNOW.cz v sekci https://snow.cz/testy


Související články:
Slalomky 2018/19: nejzajímavější lyže z letošních testů