Česko: Vánoce na sněhu? V horách určitě

Nyní je na horách přírodního i technického sněhu dostatek, do Štědrého dne nad 1 000 metrů ještě něco připadne. Až do víkendu platí výstraha na silný nárazový vítr, v sobotu se pak přechodně oteplí, v nížinách až na +10 stupňů. Ve městech tedy budou Vánoce blátivé, ovšem na horách se sníh udrží a lyžování bude zajištěno i díky zásobám technického sněhu. Déšť alespoň zvedne hladinu vodních toků a jakmile se se vrátí mrazy, bude možné znovu intenzivně zasněžovat.


Předpověď nového sněhu od 20. do 25. 12.

Sníh na horách leží už delší dobu, na hřebenech může být přefoukaný větrem a přemrzlý. Na sjezdovkách leží většinou technický sníh, přičemž po oblevě a při sváteční návštěvnosti se budou tvořit ledové plotny. V provozu je přibližně 25 % českých sjezdovek, o svátcích to bude více než polovina.


25 % otevřených sjezdovek již v předvánočním týdnu

Už o posledním adventním víkendu zahájí nebo rozšíří provoz většina středisek. Ve Skiresortu Černá hora - Pec třeba bude fungovat propojení areálů pomocí roleb a skibusů, otevřeno bude 27 km sjezdovek.

Nejvíce otevřených sjezdovek dále mají ve Špindlerově Mlýně (16 km), na Dolní Moravě (8 km), v Koutech (8 km), na Červenohorském sedle (7 km), v Karlově pod Pradědem (6 km), na šumavském Špičáku (6 km) nebo na Klínovci (6 km). V provozu jsou i příměstské areály jako Chotouň u Prahy nebo Hlubočky u Olomouce.

Teploty o víkendu vystoupají až k 10 °C, poté opět klesnou pod nulu

Aktuální report z Hochfichtu 18. 12. 2018 (Radek Holub - SNOW)

Alpy: parádní sněhová nadílka na technickém podkladu sjezdovek

V Alpách o víkendu nasněží, zvláště na jejich severní straně a ve vyšších polohách - až půl metru. Sněhu je přitom vzhledem k předvánočnímu termínu nadprůměrně, díky čemuž bude většina alpských středisek v plném provozu. Velmi vydařený byl díky sněhové nadílce, příznivému počasí a slabší návštěvnosti i předvánoční týden.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 4 483 km sjezdovek (67 %), v Itálii 2 112 km (57 %), ve Švýcarsku 1 997 km (41 %) a ve Francii 2 446 km (30 %).

Horská panoramata a liduprázdné sjezdovky ve Flachauwinklu si užil reportér zemlo

Tipy reportérů z českých sjezdovek

Lipno

Jihočeský rodinný resort s mírnými svahy má zatím v provozu omezené množství sjezdovek, stále probíhá zasněžování. Díky tomu je však areál prázdnější než obvykle a můžete brázdit modré sjezdovky širokými oblouky. Díky tomu, že Šumava dostala velký příděl přírodního sněhu, okolní kopce lyžařům tvoří malebnou zasněženou kulisu.

Rodinný areál Lipno v reportu od doum25


Špindlerův Mlýn

O víkendu byli reportéři z řad čtenářů spíš zklamaní, ve všedních dnech si ale spravili chuť - sjezdovky byly téměř prázdné a kvalitně upravené, byť provoz byl ještě omezený.

Málo lidí a hodně sněhu zažil na Medvědíně reportér Edasek


Ve Svatém Petru ocenila reportérka Aliena9 úpravu sjezdovek


Tip: levné lyžování s akcí skipas zdarma

Dolní Morava

Na Dolní Moravě můžete ještě využít až do 25. prosince akci skipas 1+1 zdarma a lyžovat za výhodnou cenu.

Sjezdovky, zázemí i horskou atmosféru chválil reportér Chlastava