Česko: O Vánocích napadlo, sníh se ale drží jen ve vyšších polohách

Počasí v posledních dnech roku je jako na houpačce. Střídají se ochlazení s oblevami, v horách sníh s deštěm, předpovědní modely se ale shodují v tom, že přelom roku bude v horách s teplotami převážně pod bodem mrazu při zamračené obloze.


Předpověď nového sněhu od 27. do 31. 12. - mnohem větší úhrn sněhových srážek než české hory zachytí Alpy a Tatry

Během Vánoc v horách trochu přisněžilo, trpěly však níže položené areály, kde pršelo. Přesto jsou na našem území v provozu téměř dvě třetiny sjezdovek. Sváteční lyžaři hledají co nejlepší sněhové podmínky, takže nejrušněji bude tradičně v největších a nejvýše položených areálech. Právě návštěvnost ale značně ovlivňuje lyžařské podmínky (prostor na tratích, kvalita povrchu), a tak kdo si chce v nejnabitějším období sezóny, kterým je silvestrovský týden, zalyžovat nerušeně, měl by využívat první ranní hodiny provozu (některé areály otevírají již v 8 hodin) anebo vyhledat méně známá a zapadlejší místa.


Mezi svátky je v provozu již více než polovina sjezdovek v ČR, o kvalitě sněhu platí "čím výš, tím líp"

Nejvíce kilometrů otevřených sjezdovek má Klínovec propojený s Neklidem (19 km), v patách je mu Černá hora - Janské Lázně (16 km), přes 10 km sjezdovek je v provozu i v Peci pod Sněžkou, Rokytnici nad Jizerou nebo Fichtelbergu a Hochfichtu.


Top 10 otevřených sjezdovek v Česku a nejbližším příhraničí

Teploty budou v horách až do konce roku oscilovat okolo nuly.

Alpy: vynikající sváteční podmínky

Díky množství sněhu, který leží a ještě napadne v Alpách anebo Tatrách, budou i na přelomu roku nejlepší sněhové podmínky dále za hranicemi ve vyšších horách.

V Rakousku je tak aktuálně otevřeno 81 % sjezdovek, v Itálii 73 %, ve Švýcarsku 70 % a ve Francii 57 % sjezdovek.

Výhledy a množství sněhu potěšily reportéra Lehlu v Arlbergu

Tipy reportérů a zvýhodněné skipasy

Bílá

V beskydské Bílé jsou kompletně zasněženy tři červené sjezdovky na severním svahu, i když místy se vydřené místo vyskytne.

Lyžování bez front si na Bílé před svátky užil reportér LBS


Monínec

Monínec nabízí nejbližší večerní lyžování s lanovkou z jihu Prahy - sjezdovka je již v provozu v plné šíři, pouze dole u lanovky je otevřena dojezd jen z jedné strany. Parkuje se hned pod lanovkou, výborné je i gastronomické zázemí. Na Skipasomatu si můžete pořídit večerní skipas s 25% slevou!

0ndra jel na Monínec na večerní lyžování


Herlíkovice Bubákov

V Herlíkovicích můžete i o svátcích a v průběhu ledna využít akci skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW a lyžovat za výhodnou cenu. V areálu jsou zatím otevřeny jen hlavní sjezdovky.

Předvánoční report z Herlíkovic od reportéra chodera