Česko: sněžení na celém území, místy už přes půl metru

Hory po vánoční teplotní houpačce s převahou oblev začínají přikrývat desítky centimetrů nového sněhu a další budou přibývat. O víkendu se tak můžete vydat za prašanem, který sice nebudou doprovázet horské výhledy a slunečná obloha, zato ale nejspíš ani davy vánočních turistů ani fronty na vleky.


Během příštích dní může napadnout další půlmetr sněhu

Prachový sníh padá na zmrzlý základ - lyžování je příjemné, byť trochu pomalejší. Ve výše položených areálech lze omezeně vyjíždět i podél upravených tratí a cvičit jízdu v hlubším sněhu. Mimo sjezdařské areály v Krkonoších aktuálně platí 3. stupeň lavinového nebezpečí.


V Čechách je otevřeno a upraveno více než 300 km sjezdovek

V oblevě mezi vánočními svátky byla nevíce ušetřena pohoří na východě České republiky, naopak nejvíce oteplení řádilo v Krušných horách, kde kromě Klínovce prakticky zmizel přírodní sníh. Více než metr sněhu už mají na Pradědu a Červenohorském sedle, v závěsu je pak hned 10 areálů, kde se k této hranici blíží. Nejvíce sjezdovek s jedním skipasem můžete i nadále prolyžovat ve SkiResortu Černá hora - Pec a na příhraničním "skoro českém" Hochfichtu.


Teploty v horách se po sobotním výkyvu vrátí pod bod mrazu

Alpy: čeká se zásyp severních Alp

Zatímco na severní straně Alp se mohou těšit ze zimní kulisy v podobě svahů zasněžených od vrcholů až po údolí a o víkendu a v příštím týdnu se dočkají dalších mnoha desítek a místy až dvou metrů sněhu, jižní strana Alp je pod hranicí zhruba 2 500 m n. m. zasněžená jen symbolicky anebo vůbec. Sjezdovky jsou ale díky dělům a příznivým teplotám ve velmi dobrém stavu.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 76 % sjezdovek (5 100 km), v Itálii 77 % (2 879 km), ve Švýcarsku 65 % (3 169 km) a ve Francii 61 % sjezdovek (4 908 km).


Slunečné počasí a dobré sněhové podmínky, ale i rušnější provoz panovaly mezi svátky v rakouském Katschbergu (reportér zemlo)


Report z "exotické" bosenské Jahoriny, která je letos tak jako celý Balkán výborně zasněžená, sepsal reportér korsičan

Tipy reportérů

Paseky nad Jizerou

Překvapivě příjemnou silvestrovskou lyžovačku nabídly pohodové krkonošské Paseky, a to hlavně v ranních hodinách, než sem zamířily davy - lyžuje se už od 8 hodin. Sněhu bylo kvůli oblevě už málo, nyní už se ale situace zlepšuje, a tak Paseky budou moci naplno využít svou hlavní trumf, jímž je šíře sjezdovek.


Paseky o Silvestru vyzkoušela reportérka Daniella

Mitterdorf

Bavorský šumavský Mitterdorf dělá dobrý dojem: není to žádná komerce, ale příjemné venkovské lyžování, vhodné hlavně pro děti a začátečníky.


Mitterdorf očima reportérky plamice

Olešnice v Orlických horách

Krásné výhledy do zasněžené krajiny, možnost lyžování pouze na hodinu za přijatelnou cenu a cenově dostupná dětská školička jsou hlavní přednosti malého orlickohorského areálu.


Olešnice očima reportéra garryho

Wisla - Soszow

Malé, ale malebné středisko v krásném údolí v polských Beskydech, které mají aktuálně velmi dobré sněhové podmínky, je dobře dostupné z celého Ostravska.


Ze zasněženého Soszowa reportoval vzdarsky

Tipy na levné skipasy

Hlinsko

V provozu je modrá a červená sjezdovka a dětský park, který je přístupný zdarma. Reportéři SNOW si pochvalují zázemí, až na horší nedostupnost toalet.

Lyžovat ve dvou za cenu jednoho můžete v akci skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW.


Dobře upravené sjezdovky navzdoroy oblevě chválí Hlinsku reportérka pmaja


V lednu můžete kupón na skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW využít i v těchto areálech:

 • Branná
 • Dolní Morava
 • Donovaly
 • Herlíkovice
 • Horní Václavov - Čerťák
 • Jablonec nad Jizerou - Kamenec
 • Karlov pod Pradědem - Klobouk
 • Kunčice
 • Oravská Lesná
 • Paseky nad Jizerou
 • Peklák
 • Plešivec
 • Rokytnice nad Jizerou
 • Vysoké nad Jizerou - Šachty