Česko: slunce i sněhová pohádka

V posledních dnech na horách vládlo slunce a mráz, a to při nadprůměrném množství sněhu. O víkendu a začátkem příštího týdne bude počasí zřejmě proměnlivější - mrazy již nebudou tak silné, ale vydrží. Slunce se prostřídá se zvětšenou oblačností, může i jemně sněžit. Přesnější průběh počasí však modely aktuálně nejsou schopné předpovědět.


V sobotu 26. 1. bude nejspíš proměnlivá oblačnost

Sněhové podmínky v domácích skiareálech jsou výborné, většinou nejlepší za poslední léta. Svahy pokrývá nadprůměrná vrstva přírodního sněhu, díky silným mrazům ale areály také zasněžují, a tak na sjezdovkách leží hlavně mix přírodního a technického sněhu. V provozu však jsou i areály, které jsou závislé výhradně na přírodním sněhu. Aktuálně je tak otevřeno maximum českých sjezdovek.


Téměř všechny provozuschopné sjezdovky jsou aktuálně otevřené


Kliknutím na obrázek otevřete přehled otevřených sjezdovek - zelená svítí s výjimkou několika městských areálů prakticky všude

Alpy se těší ideálním sněhovým podmínkám i počasí

Přívaly sněhu, které zasypaly zejména severní stranu Alp, vystřídalo slunečné a mrazivé počasí, které vykouzlilo prakticky ideální lyžařské podmínky. I na jižní straně Alp, kde napadlo méně nebo vůbec, jsou díky mrazům sjezdovky v perfektním stavu, tedy s pevným podkladem z kvalitního suchého technického sněhu.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 94 % sjezdovek, v Itálii 83 %, ve Švýcarsku 93 % a ve Francii 80 %.


V jihotyrolském dvojareálu Gitschberg Jochtal, v posledních letech výrazně modernizovaném, jsou sjezdovky díky mixu technického a přírodního sněhu pevné a vodivé (reportér Luděk Vavrda)


Švýcarský Andermatt je jednou z proslulých freeridových lokalit, kde aktuálně leží až 6 m sněhu. Díky novému propojení se sousedním Sedrunem ale nabídne atraktivní lyžování i pro milovníky sjezdovkového safari (reportér TheNecumson)

Tipy reportérů

Rokytnice nad Jizerou

Lyžování na velmi dlouhých a širokých sjezdovkách a rozmanitý výběr sklonů, navíc ve všední dny i bez delších front, slibuje krkonošská Rokytnice, která má svými přírodními parametry blízko k alpským střediskům.


Jediným mínusem jsou starší dopravní zařízení, ale to přebije zimní horská atmosféra

Malá Úpa

Vysoko položený krkonošský areál s vlídnou obsluhou je díky běžeckým tratím, bruslařskému stadionu nebo příjemnému zázemí s domácím pivovarem lákavým místem i pro vícedenní pobyt. Sjezdovky jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé - na skicrossové dráze nebo terénních nerovnostech si vyhrají zkušené děti i dospělí.


Maloúpský areál SkiMU má téměř vysokohorskou kulisu (reportér Bubla)

Říčky v Orlických horách

V Říčkách je okolo metru sněhu, který je na sjezdovkách velmi pečlivě upraven. Netvoří se ani plotny, nejsou vydřená místa. Pozor jen na náledí na příjezdové silnici do Říček.
Říčky si chválí reportér Bohouš - v mrazivém počasí zachytil romantická panoramata

Dolní Morava

Všech více než 10 km sjezdovek je v provozu, na svazích leží téměř metr sněhu, dobře upraveného. Nejoblíbenější sjezdovkou je ta nejvýše položená na Slamníku, příjemné svezení ale skýtá i nová Vyhlídková.


Romantika na Dolní Moravě při krásném počasí (reportér Bohouš)

Horní Údolí

Jedním z (mála) míst, kde si lze i o víkendu zalyžovat zcela bez front, je zapadlý jesenický areál Horní Údolí. Jedná se o široký lučnatý svah přecházejícího do malého "kotle", zpestřen smrky, remízky a mezemi s převýšením 150 m, na kterém je urolbováno několik modrých (a jen v krátkých místech červených) variant sjezdovek.
V Horním Údolí víkendové návaly nebývají, potvrzuje reportér med

Tipy na levné skipasy

Jablonec nad Jizerou - Kamenec

Jak se lyžovalo v uplynulých dnech na Kamenci, shrnul reportér Jiřan84: "Perfektní stav sjezdovek po celý den, dostupné ceny skipasů, celodenní za 400 Kč, příznivé ceny v občerstvení, široké a celkem prázdné sjezdovky." Ještě levněji můžete koupit jízdné v akci skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW!


Slunečný den v Jablonci nad Jizerou zachytil reportér Jiřan84


Do konce ledna ještě můžete kupón na skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW využít v těchto areálech:

 • Branná
 • Donovaly
 • Herlíkovice
 • Hlinsko
 • Horní Václavov - Čerťák
 • Jablonec nad Jizerou - Kamenec
 • Karlov pod Pradědem - Klobouk
 • Kunčice
 • Oravská Lesná
 • Paseky nad Jizerou
 • Peklák
 • Plešivec
 • Rokytnice nad Jizerou
 • Vysoké nad Jizerou - Šachty