Česko: o víkendu prudká obleva, pak znovu mráz

Sjezdovky na domácích horách jsou pokryty kvalitním sněhem, nyní je však stihne krátká, ale prudká obleva. Zatímco v tomto týdnu teploty nevystoupily nad bod mrazu, v sobotu se přehoupnou do plusu i výrazněji. V nížinách zřejmě v maximech padne i 10 stupňů, k tomu se přidá vítr a místy nejspíš i déšť. Již během neděle se ale znovu ochladí, a tak sněhová pokrývka na horách příliš neutrpí, zvlášť když by mraziví počasí mělo pokračovat i v příštím týdnu.


V sobotu 2. února bude hodně oblačnosti, teplo a větrno

Nízké teploty zakonzervovaly kvalitní přírodní sníh, který se ve většině areálů smíchal se sněhem technickým a kromě nejfrekventova­nějších míst tratí, kde se tvoří plotny, zůstává zvlášť po ránu podklad pevný a vodivý, ideální pro sportovnější lyžování. Odpoledne se připravte na střídání obnažených ploten a nahrnutého měkkého sněhu, ovšem i to vytváří hravý terén - třeba pro trénink krátkých oblouků.


Aktuálně je otevřeno 421 ze 478 km českých sjezdovek


Nejvíce otevřených sjezdovek v Česku má Klínovec, letos nově spojený s Neklidem. Nejvíce na jeden skipas pak nalyžujete ve SkiResortu Černá hora - Pec, který má v současnosti 44 km otevřených sjezdovek

Velký příděl sněhu dostanou hlavně italské Alpy

O víkendu zasáhne prudké oteplení i Alpy, na jejich jižní straně ale zároveň vydatně nasněží - čekají se úhrny i kolem jednoho metru. Počátkem týdne by ale mělo zavládnout slunečnější zimní počasí.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 94 % sjezdovek, v Itálii 83 %, ve Švýcarsku 93 % a ve Francii 80 %.


V údolí Zillertal si vyberete ze sjezdovek v lese, na pláních i na ledovci. Sněhové podmínky jsou excelentní, ale na svazích je i dost rušno


Největší výhodou menšího tyrolského areálu Kössen je jeho dobrá dostupnost z dálnice hned za rakousko-německou hranicí a relativní klid, přitom jeho 22 km sjezdovek zabaví na celý den (reportér HH)


Ve stínu známého italského Bormia leží menší areál Valdidentro San Colombano, který je věčně liduprázdný (reportér svena)

Tipy reportérů

Meziboří

Malé krušnohorské středisko dělá radost příznivými cenami i červenou sjezdovkou, která se uprostřed rozšiřuje a umožňuje jízdu i dlouhými oblouky. Lidí je v omšelejším areálu málo, zdejší poma poněkud špiní - pokud si však vezmete starší černé kalhoty, můžete si užít lyžování bez stresu.


Reportérka plamice si kromě lyžování chválí hlavně klid a rozumné ceny

Zásada

Milý jizerskohorský rodinný areál s velmi širokým svahem - i kdyby se zde sešlo více lidí, na svahu se rozprostřou a nebudou si překážet. Daní za prázdnou sjezdovku je však pomalá poma s nízkou přepravní kapacitou. Lyžuje se tedy krásně, ale fronty se vyskytovat můžou.


Široký, upravený svah Zásada (Petr Havelka - SNOW)

Janské Lázně - Košťálka

600 metrů dlouhá sjezdovka, trochu stranou od hlavního dění krkonošského SkiResortu. Pokud vyrazíte pouze na ní, zalyžujete si levně. Navíc se jezdí bez přestávky až do devíti večer. Do 16 hodin zde jezdívají kurzy a školy, poté se svah vyprazdňuje, je však dobře osvětlen. Pod svahem je malé parkoviště, ovšem plné nebývá.


Andy97 si pochvaluje ježdění na prázdné sjezdovce při večerním lyžování

Vernířovice

Jen 20 minut od Šumperka se nachází polozapomenutý svah s kilometrovou sjezdovkou, kterou však obsluhují jen vleky. Díky tomu je tu ale naprostý klid i v neděli.


Svah u chaty Brněnka ve Vernířovicích překvapí délkou 950 m (reportér Krumpi)

Řeka

V provozu je po letech i strmá červená sjezdovka v beskydské Řece. Svým sklonem i délkou (1 300 metrů délky s převýšením skoro 400 m) se hodí jen pro zdatné lyžaře, a to proto, že aktuálně se neupravuje. Jezdit se dá i v lese mimo trať.


Ve volném terénu v Řece si zajezdil reportér cestmir

Tipy na levné skipasy

Jablonec nad Jizerou - Kamenec

Málo lidí a hodně sněhu, to je ideální kombinace nejen pro rodiny s dětmi, kterou najdete v krkonošském areálu Kamenec. Navíc můžete využít akce skipas 1+1 zdarma a lyžovat za pouhých 280 Kč za den.


I nadále můžete využívat levnější skipasy v Kamenci (reportér Joho)


Během února můžete kupón na skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW využít v těchto areálech:

  • Herlíkovice Bubákov
  • Hlinsko
  • Hlubočky
  • Horní Václavov - Čerťák
  • Jablonec nad Jizerou - Kamenec
  • Karlov pod Pradědem - Klobouk
  • Oravská Lesná
  • Vysoké nad Jizerou - Šachty