Česko: víkendová obleva do nejvyšších poloh nezasáhne

Zatímco v nižších polohách bude obleva o víkendu opět doprovázená deštěm, v horách připadne sníh. Oteplení by nemělo být zhruba nad 800 metrů příliš markntní, takže bude padat sice mokřejší, přesto sníh. Ochlazení pak přijde začátkem týdne, postupně se rozplyne i oblačnost a vrátí se tak slunečné a mrazivé dny.


Mapa teplot pro sobotní poledne vypadá jarně, oteplení však nebude dlouho trvat a srážky na horách budou i o víkendu sněhové

V současnosti je sníh na většině sjezdovek českých hor pevný, ale ne ledově přemrzlý. O víkendu se dá čekat mokrý sníh, který bude v průběhu dne vlivem provozu rozbitější.


Aktuálně je otevřeno 524 ze 590 km českých sjezdovek


Některé české lyžařské areály udávají výšku sněhu až 2,5 metru, přes metr sněhu hlásí více než 50 z nich

Alpy: mráz a slunce budou vystřídány přívalem sněhu

Mrazivý a slunečný týden s fantastickými lyžařskými podmínkami i v Alpách ukončí o víkendu mírná obleva, již v příštím týdnu vystřídá chumelenice, a to zvláště na severní straně Alp, kde můžou připadnout větší desítky centimetrů sněhu.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 96 % sjezdovek, v Itálii 86 %, ve Švýcarsku 96 % a ve Francii 91 %.


I když byla lyžařská houpačka Flachau Wagrain Alpendorf trochu příliš zalidněná, reportér xnv ocenil, že vše fungovalo na jedničku


Superširoké sjezdovky Kronplatzu zvládají i prázdninový nápor lyžařů (reportér zemlo)


Méně známý a nově propojený jihotyrolský areál Schöneben Haider Alm aktuálně nadchne liduprázdnými sjezdovkami i sněhovými podmínkami (reportér ZP79)


Ve francouzském Alpe d´Huez se nový sníh z minulého týdne projevil rozbitějším stavem sjezdovek (reportér Mikels)

Tipy reportérů

Rokytnice nad Jizerou

Hodně lyžařů láká Rokytnice nad Jizerou, pokud se však vyhnete hlavní lanovce na Lysou horu a uchýlíte se na souběžné kratší vleky, nepostojíte ani tolik ve frontách. Široké sjezdovky, které jsou díky perfektním sněhovým podmínkám otevřené v plné délce i šířce, podrží manšestr poměrně dlouho.


Dlouhé a široké sjezdovky na Horních Domkách (reportér škubánek)

Černý Důl

Dostatek sněhu, dobrou úpravu, fronty maximálně na pět minut, rychlou lanovku a přitom atmosféru menšího areálu nabízí Černý Důl jako nejodlehlejší součást Skiresortu Černá hora - Pec. Díky propojení se sem dostanete jednoduše i skibusem (navazující modrou páteřní linkou z Janských Lázní).


Celkový pohled na skiareál Černý Důl (reportér JM.arch)

Sedloňov

Rodinné středisko v Orlických horách s kratšími sjezdovkami (červená 250 m, modrá 500 m a dětská modrá 150 m) je vhodné spíše pro začátečníky. Výhodou jsou nízké ceny i zalidněnost, která málokdy vytíží vlek tak, že by se tvořily fronty.


Do Sedloňova vyrazil v neděli reportér jenda0007 a o svah se dělil jen s asi třicítkou lyžařů

Bukovec

V nejvýchodnějším cípu republiky se nachází beskydský areál Bukovec. Hlavní sjezdovka je 650 metrů dlouhá, variantou je o něco delší, avšak mírnější svah. Plno bývá především v lyžařské škole na dětském lanovém vleku a "pásovém dopravníku na děti", na hlavních svazích již takový přetlak lyžařů není.


Bukovec si i přes oblevu v době jeho návštěvy pochvaluje reportér LBS

Klínovec

Krušnohorský Klínovec si díky své nadmořské výšce drží dlouho kvalitní sněhové podmínky. Ranní manšestr ze sjezdovek sice rychle mizí, ale dá se po nové spojovací cestě odjet na široké pláně Neklidu, kde bývá volněji.


Klínovecké sjezdovky byly zahuštěné, ale na Neklidu byl docela klid (reportér Nojby)

Frymburk

Na opačné straně vodní nádrže než známý rodinný areál Lipno se nachází malý areálek ve Frymburku. Je zde daleko méně lidí než na Lipně a především dětský svah s vlíčkem je dost široký a dobře upravovaný.


Frymburk navštívil reportér Omut83

Tipy na levné skipasy

Horní Václavov - Čerťák

Mírnější, dostatečně široké a dobře upravené sjezdovky s lanovkou a kompletním zázemím na úrovni (půjčovna, servis, občerstvení) skýtá areál, který je tak trochu schovaný před návaly turistů nedaleko Karlova pod Pradědem, a tak se zde často lyžuje bez front. Výhodný skipas můžete zakoupit na Skipasomatu.


Lyžování na prázdných a širokých svazích Čerťáku (reportér K2 cigi)


Během února můžete kupón na skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW využít v těchto areálech:

  • Herlíkovice Bubákov
  • Hlinsko
  • Hlubočky
  • Horní Václavov - Čerťák
  • Jablonec nad Jizerou - Kamenec
  • Karlov pod Pradědem - Klobouk
  • Oravská Lesná
  • Vysoké nad Jizerou - Šachty