Česko: střídavé počasí, na horách sněhu ještě dost

Poté, co naše hory potrápila obleva, přichází chladnější dny - i nadále ale bude počasí jako na houpačce, takže se budou střídat přívětivější a méně přívětivé lyžařské dny. Kdo se dokáže vydat na lyže operativně, ještě si užije.
Rozbředlý sníh během mrazivých nocí opět tvrdne, přechodně i nasněží. Během příštích 10 dní může na hřebenech hor napadnout až 50 cm sněhu. Denní teploty však i na horách budou stoupat poměrně vysoko nad bod mrazu, takže převažovat budou jarní lyžařské podmínky.


Příštích 10 dní přinese sněžení, ovšem jen ve vyšších polohách, naopak níže položené areály spíše skropí déšť

Kvalita sněhu na sjezdovkách byla v uplynulých dnech nepříznivě ovlivněná vysokými denními teplotami. V nižších polohách se začínají objevovat vydřená místa, mizí i bílé okolí jinak zasněžených sjezdovek. S koncem školních prázdnin však ubyde lyžařů na svazích, takže sjezdovky budou během dne méně rozorané než v nejrušnějších dnech sezóny. Postupně budou s přechodem do vedlejší sezóny klesat i ceny skipasů.


V České republice je aktuálně otevřeno 84 % sjezdovek


Největší české areály stále v plném provozu. Brzy skončí top sezóna a skipasy budou levnější

Ještěd

Velmi nízkou zalidněnost, příznivé ceny skipasů a díky stínu celý den pevný sníh na Skalce, kde jezdí rychlá lanovka, si na Ještědu chválil reportér 0ndra.

Tanvaldský Špičák

Výhodou Špičáku je velký výběr sjezdovek všech obtížností s délkou přes kilometr, obsloužených novou odpojitelnou 4sedačkou s bublinou a pomalejší 4sedačkou (reportér 0ndra).

Černá hora - Janské Lázně

Po ránu přimrzlý sníh, kterého je na Černé hoře ještě téměř metr, bývá dobře upraven. A na místní poměry je zde už poměrně málo lidí, ani na centrální lanové dráze se nečekají dlouhé fronty (reportér Joho).

Dolní Morava

Reportér radez si Dolní Moravu užil i přes deštivý den: "Začalo to hodně měknout až po desáté hodině, ale díky malému množství lidí se z toho nestalo oraniště, takže se dalo jezdit pěkně."

Kouty

Dlouhé, sportovní sjezdovky s dostatkem sněhu, který přes noc většinou přimrzne, takže nabídne velmi pěkné sportovní svezení (reportér rradek).

Gruň

Vysoko položené beskydské středisko s krásnou kulisou navštěvuje minimum lyžařů. Daní za tuto romantiku je však náročnější příjezdová cesta (reportér Kašpi).

Mezivodí

Dobře dostupný, ovšem malý a "bezfrontový" je beskydský areál v Mezivodí nedaleko Bílé. Vhodný je tak především pro začátečníky, pro ty je zde veškerá infrastruktura včetně školy a kamarádsky vypadajícího kidparku (reportér moravecpeta).

Nové Město na Moravě

Takzvaný Harusák nad tribunou běžeckého stadionu v Novém Městě je jednou z mála možností na Vysočině, kde si ještě zalyžovat. Široká červeno-modrá sjezdovka je obsluhována sedačkovou lanovou dráhou (reportér Kašpi).

Čerstvý sníh v Alpách

Jarní lyžování v Alpách vylepší čerstvý sníh, který se ve vyšších polohách a na zastíněnějších svazích udrží. Zhruba pod 2 000 m n. m. je ale potřeba počítat s velmi proměnlivými sněhovými podmínkami v závislosti na aktuálním počasí a denní době. Počasí bude i nadále houpačkové se střídáním slunečných a vlhkých dní, trend teplot ale bude sestupný, což spolu s volnějšími svahy a nižšími cenami v začínající vedlejší sezóny lyžaře potěší.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 96 % sjezdovek, v Itálii 92 %, ve Švýcarsku a ve Francii 87 %.


Velmi dobře upravené a překvapivě málo zalidněné tratě a rychlé, moderní až luxusní lanovky hlásí reportér Radim Polcer z proslulého rakouského střediska Kitzbühel.


Sjezdovky na Hintertuxu mají sportovnější charakter a díky ledovci více než dostatek převážně přírodního sněhu. Návštěvu si pochvaluje reportér tereskaska.


Nadšený byl reportér Lehla z moře možností na sjezdovce i mimo ně, sněhových podmínek i nízké sobotní zalidněnosti tyrolského Ischglu.


Ve Val Gardeně v jihotyrolských Dolomitech vládnou příjemně jarní lyžařské podmínky - kvůli nim i zatím stále zvýšenému prázdninovému ruchu stojí za to promyslet, kam ve změti 175 km sjezdovek vyrazit (Radek Holub - SNOW).

Tipy na levné skipasy

Paseky nad Jizerou

Dobře upravené, ráno umrzlé tratě a mnohem méně lidí slibují krkonošské Paseky, navíc s akcí skipas zdarma za velmi příjemné ceny. Skipas 1+1 zdarma do skiareálu Paseky nad Jizerou můžete získat po aktivaci kupónu z časopisu SNOW 116 na Skipas-zdarma.cz.


Klikněte na obrázek pro zobrazení aktuálního reportu z Pasek od reportéra Nahoru Adolu


V průběhu března můžete kupón na skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW využít v těchto areálech:

 • Bachledova dolina - Jezersko
 • Dolní Morava
 • Herlíkovice Bubákov
 • Hlinsko
 • Hlubočky
 • Horní Václavov - Čerťák
 • Jablonec nad Jizerou - Kamenec
 • Karlov pod Pradědem - Klobouk
 • Karolinka
 • Lipno
 • Oravská Lesná - Orava Snow
 • Paseky nad Jizerou
 • Ružomberok
 • Tanvaldský Špičák
 • Vysoké nad Jizerou - Šachty