Elan Wingman 86 Ti
Elan Wingman 86 Ti

Amphibio pokračuje. A funguje!

Elan patří už dlouhé roky k nejinovativnějším značkám lyžařského prostředí. Poslední roky jsou nejprodávanější lyže slovinského výrobce stavěny na technologii Amphibio, která, jak známo, unikátním způsobem kombinuje tradiční camber na vnitřní hraně a rocker na hraně vnější. Byli jsme velice zvědaví, jak a zda vůbec se tato myšlenka dále rozvíjí, zda budeme v nové kolekci Elanu znovu moci vybírat lyže s legendární technologií, případně co nového nás ve „Světě pravé a levé lyže“ čeká. No a vida, Amphibio žije dál a zase inovuje!

Loňské rozpracování technologie, Amphibio 4D, do hry vedle známé kombinace camber/rocker navíc zapojila ještě vrchní část lyže, která je před vázáním tvarovaná konkávně, což umožňuje přesnější přenos sil na hrany, za vázáním je potom lyže na horní straně naopak prohnuta konvexně, čímž do jisté míry uvolňuje tlak z hran a eliminuje tím agresivitu v konečné fázi oblouku. Princip této technologie je hezky a srozumitelně popsán na Elanskis.com. Letos, vlastně ale pro příští zimu, se centrum pozornosti opět vrací k hranám, respektive k diferenciaci vnitřní a vnější hrany lyže. Amphibio Truline využívá nad vnitřní hranou strukturované, tužší konstrukční materiály a nad hranou vnější, tedy méně zatěžovanou, materiály měkčí, ohebnější. Dost to připomíná technolgii Carbon Spine, před pár lety používanou u race carverů stejné značky.

Inovovaná technologie Amphibio Truline je opět využívána v modelové řadě All Mountain Amphibio, kde jsme tradičně zvyklí nacházet užší univerzálky určené pro volnější carvování po sjezdovkách (ovšem pozor, letos je v beránčím rouše ukryt taky jeden pořádně ostrý vlk) a především ve zcela nové řadě All Mountain Wingman. Podrobné recenze nových modelů Elan Wingman 86 Ti a Elan Amphibio 18 Ti2 najdete v sekci recenzí.

Vylepšená deska Fusion

Vylepšení se ale dočkala také další dlouhodobě využívaná technologie, a to do lyže integrovaný nosník vázání Fusion. Samozřejmě, že je díky němu možné vázání na lyži upevnit de facto bez použití nářadí, pouhým nasunutím na připravenou platformu. Integrovaná deska a způsob fixace vázání ale hlavně umožňují zcela plynulý průhyb lyže v oblouku, což určitě zvyšuje jízdní kvality sportovních lyží. Nová generace systému Fusion je podle informací z výroby obohacena o titanal, takže je při zachování potřebné pevnosti o 30 % lehčí než starší verze, navíc má platforma pyramidovitý tvar (směrem nahoru se zužuje), což zlepšuje ovladatelnost lyží.


Nassfeld nás koncem ledna přivítal slunečným počasím a parádně upravenými sjezdovkami. Sněhu nebylo přespříliš, jakkoliv jsme se toho trochu báli. Je to trochu zvláštní, prakticky za kopcem padaly nekontrolovatelné přívaly bílé hmoty a na jižní straně Alp… pohoda. No ale na to si člověk může těžko stěžovat. Přesto bylo i v Nassfeldu nakonec sněhu dost dokonce i na ježdění v terénu.

Hodně jsme testovali na sjezdovce vedoucí pod sedačkou Madritschenbahn, to je takový mírnější, v druhé polovině nádherně široký svah. A když jsme se chtěli trochu vzdálit, nechali jsme se lanovkou Gartnerkofelbahn vyvézt do odlehlejší oblasti areálu pod Garnitzenberg a jezdili ještě dál okolo tak trochu utajené chaty Garnitzenalm. Na zdejších sjezdovkách nebylo ani po obědě moc lidí a člověk se tu klidně mohl pouštět i kousek za hranice stoprocentně kontrolované jízdy. Prostě se to na obřačkách dalo pustit i do dlouhého oblouku v rychlostech, do kterých už se normálně nepouštíme. :-)

Mimo sjezdovky jsme Elany vyzkoušeli hlavně v okolí dlouhatánské červené tratě Carnia vedoucí do údolního Tröpolachu. Terén už tady není kamenitý, sjezdovku obklopují skloněné louky rozdělené mezemi a občas potokem, takže zábavy bylo dost a dost. Když jsme se občas, třeba nad mezí, dostali až na dno sněhové pokrývky, chytli jsme maximálně trochu trávy. Chlapi z Elanu snad prominou…