Tiskivá zpráva Asociace horských středisek ČR, z.s.


Především díky příznivým sněhovým podmínkám, sílící české ekonomice a investicím do rozvoje skiareálů se návštěvnost českých hor každoročně zvedá. „Oproti loňské sezóně se sice návštěvnost zvedla jen o tři procenta, ale poslední tři zimy byly z dlouhodobého hlediska nadprůměrné,“ vysvětluje Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek ČR (AHS). Na návštěvnost měl vliv dostatek sněhu v lednu a únoru, kdy se návštěvníci rozmělnili do více středisek po celé republice. Pozitivní trend je patrný i na tržbách, které se podařilo navýšit o 5 % oproti loňské sezóně. Na druhou stranu je třeba zmínit letošní výrazný nárůst nákladů – například v oblasti energií a mezd zaměstnanců. Podle aktuálních analýz generují tuzemská horská střediska pro veřejné rozpočty roční přínosy ve výši 13 mld. Kč, přičemž vytvoří téměř 37 tis. přepočtených plných ročních pracovních úvazků.

Průběh zimy

Letošní lyžařská sezóna byla bohatá na přírodní sníh, ale kvůli vyšším teplotám poněkud kratší. Začala o něco později i díky omezeným možnostem k zasněžování na začátku prosince. Na vánoční svátky nebyly sjezdovky ještě v plné kondici, více sněhu totiž napadlo až koncem prosince, takže teprve v lednu byla v provozu i menší horská střediska. Únor byl ve většině střediscích nadprůměrný. Březen lze hodnotit jako slabý s brzkým nástupem jara, který na mnoha místech ukončil sezónu už před koncem měsíce.

Většina středisek měla dostatek přírodního sněhu, což snížilo náklady na umělé zasněžování. Letošní úhrn srážek byl nadnormální, nejvíce jich spadlo v prosinci a v lednu, zatímco únor byl spíše průměrný. Zima jako celek byla teplotně nadprůměrná, teplota vzduchu byla průměrně +0,4 °C. To je o 1,7 °C více než normál ve srovnatelném období.

Srovnání teplotních průměrů a srážkových úhrnů s dlouhodobým průměrem:


Letos byla průměrná délka sezóny 109 dnů, tedy méně než v loňském roce. V průměru se zasněžovalo po dobu 28 dnů a střediska využila jen asi dvě třetiny z maximálního objemu vody, který mají k dispozici na technický sníh. „Areály letos nemusely zasněžovat v takových objemech, jako tomu bylo v minulých letech. V některých oblastech nebyly v úvodu sezóny příznivé podmínky pro zasněžování, v lednu pak napadl dostatek přírodního sněhu, ačkoli se podmínky pro lyžování v jednotlivých částech republiky lišily,“ vysvětluje Knot.

Srovnání délky sezóny a počtu zasněžovacích dnů za 2013/14 – 2018/19:


Investice a vybavenost horských středisek

Zimní pobyt si návštěvníci mohli užít i díky neustále se zvyšující úrovni poskytovaných služeb. Provozovatelé středisek investovali před letošní sezónou přibližně 650 mil. Kč zejména do výstavby nových lanovek, zkvalitnění úpravy sjezdovek, moderních zasněžovacích systémů a rozšíření doprovodných služeb.

Investovat se horská střediska chystají i do příští zimní sezóny, předběžně se připravují na investice ve výši okolo 800 mil. Kč. Chystá se například rozšíření areálů včetně nových sjezdovek, kdy největší investice připravují na Lipně a na Ještědu. O povolení ke stavbě šestisedačkové lanovky žádají v Peci pod Sněžkou, na několika místech (např. Špičák na Šumavě, Zadov nebo Deštné) se chystají nové multifunkční obslužné objekty s restauracemi, službami a zázemím pro návštěvníky. Investiční prioritou středisek je také výstavba akumulačních nádržní. „Aby byla střediska schopna dobře a včas vysněžit sjezdovky a začít tak lyžařskou sezónu, na což jsou přímo navázány tisíce pracovních míst v celém segmentu horského cestovního ruchu, potřebují v areálech budovat akumulační nádrže s dostatečnou kapacitou. Ty umožní akumulovat vodu v době podzimních dešťů nebo oblevy, a naopak ‚vyrábět sníh‘ v době mrazů, což je také šetrné vůči vodním zdrojům a přírodě,“ říká Libor Knot z AHS.

Rozvoji českých hor by napomohla větší aktivita státu. Horská střediska volají už dlouho například po vytvoření pravidel pro strukturu a financování cestovního ruchu, díky kterým mají jiné evropské země nespornou konkurenční výhodu.

Horská střediska lákají návštěvníky i v létě

Návštěvníků míří do českých hor stále více i v letních měsících a očekáváme, že tento trend bude stále sílit. Meziroční nárůst návštěvnosti na našich horách, který dosahuje zhruba 5 %, je do značné míry výsledkem i rostoucí nabídky aktivit. Podařená zimní sezóna umožní rozšiřování a zkvalitňování služeb pro letní klienty. Areály letos hodlají investovat do letních atrakcí přes 230 mil. Kč.

Největší investice pro letošní léto plánuje Dolní Morava, která v srpnu otevře nejdelší bobovou dráhu v České republice a druhou nejdelší v Evropě dlouhou tři kilometry, novinkou bude také zážitková hra v podzemí s názvem Stamichmanova štola. Na Monínci vzniknou nové terasy s bazénem a dětským hřištěm, na Lipně rozšíří populární Stezku korunami stromů o nové ptačí hodiny, které doplní tematickou Ptačí stezku. Rozšiřování nabídky aktivit se ale chystá i na dalších místech. Kromě toho je pro letní návštěvníky našich hor k dispozici stávající velká nabídka nejen atrakcí, ale také půjčoven, dětských hřišť, možností k relaxaci atd. Na mnoha místech je navíc tato široká nabídka „zabalena“ do výhodných balíčků zahrnujících i jízdné na lanovkách, či v cyklobusech.