Bike tour 2019 - Lipno from SNOW.cz on Vimeo.


Sedačková lanovka na Kramolín vyváží kromě turistů i bikery, kteří se tu můžou svézt na 5 km dlouhé vyhlazené pěšině zvané Floutrejl. Nejde o trať s překážkami nebo prudkými úseky, ale o pozvolnou trasu určenou i rodinám s dětmi.
Floutrejl startuje na vrcholu Kramolína a defacto ho „obmotá“ kolem dokola až vás v táhlých zatáčkách dovede k nástupu sedačkové lanovky Promenádní, která pak zase vyveze na Kramolín, takže se nemusíte bát následného nekonečného stoupání zpět. Protože na Floutrejlu opravdu nenarazíte na žádné kameny ani kořeny, postačí i klasické pevné kolo, my si Floutrejl dáváme většinou jako první na rozehřátí před bikeparkem.
Kdo zvládá Floutrejl tzv. s prstem v nose, může se směle vydat do lipenského bikeparku na modrou trasu. Ta je rovněž prakticky vyhlazená, jen zahrnuje vyšší klopené zatáčky a menší skoky, které se ale v pohodě dají přejíždět.
Vedlejší červená trasa je vybudovaná v podobném duchu, jen jsou tu skoky (lavice) vyšší, opět se ale dají přejíždět. Zkušení bikeři si tu na nich ovšem solidně poletí, stejně tak jako na dalších překážkách dřevěného charakteru, jako je wallride nebo dropy.
Chcete-li na kole vyrazit na delší výlet, doporučujeme Čertovu stěnu. Na úvod můžete využít zmíněnou lanovku na Kramolín, sjet si cvičně Floutrejl a u nástupní stanice lanovky Promenádní se vydat po polní cestě přes louky a pastviny na Loučovický Mlýn (tady trasa není značená a hodí se navigace). Z Loučovického Mlýna se držte na modré trase směrem „Pod Čertovo stěnou“ a ta vás po krásné trase podél trati a následně podél potoka dovede skrz přírodní rezervaci Čertova stěna-Luč až do Loučovic.
Z Loučovic se sice k Čertově stěně dostanete i po hlavní cestě, kvůli provozu ale doporučujeme cestu lesní. Z Loučovic tedy budete muset po modré trase trochu šlápnout do kopce až „Pod Kapličku“, následně lesní cestou „Pod Polšák“, kde se napojíte na červenou turistickou trasu a ta už vás za nedlouhou dovede přímo k Čertově stěně – skalnatému útvaru s výhledem na Šumavu.
Na Lipně se nemusíte vozit jen na kole, ale klidně i na koloběžkách. Ty si zapůjčíte u horní stanice lanovky a dolů pak frčíte částečně po asfaltové cestě, částečně po pozvolné vyhlazené pěšině v klopených zatáčkách a v terénních vlnách. Zapůjčení koloběžky vyjde dospělého na 189 Kč.
Až budete mít kol a koloběžek dost, vyrazte na Stezku korunami stromů, po které se zároveň vine naučná stezka o přírodě a také mladičká Ptačí stezka, která vás na 12 cedulích seznámí s ptáčky žijícími v okolí.
Ptačí stezka je letos završená novinkou Ptačími hodinami, a to na samém vrcholu Stezky korunami stromů. Ptačí hodiny zpívají hlasem ptáčka, na kterého si pomocí klíčku ukážete hodinovou ručičkou.
Ani letos jsme nemohli vynechat Království lesa, které je rájem hlavně pro děti, zabavíte tu ale i spoustu dospěláků. :-) Množství atrakcí se nedá spočítat na prstech obou rukou, takže vybírat můžete z nejrůznějších houpaček, klouzaček, prolézaček nebo trampolín.
Kdo čte letní tipy pravidelně, ví o naší „závislosti“ na krmení malých koziček. Krmení pořídíte v automatu u ohrady a kozičky pak můžete nakrmit v bezprostřední blízkosti přímo v ohradě. Jsou hodné, netrkají, jen jsou pěkně drzé, pokud máte plnou hrst granulí. :-)
Království lesa dále zahrnuje menší lanové centrum, bludiště a dřevěnou pevnost se síťovými atrakcemi. Jakmile zaplatíte jednorázový vstup na začátku Království, máte už veškeré atrakce zdarma a využít se dá kombinovaných vstupů se Stezkou korunami stromů (viz Lipno v kostce). V centru parku je možnost toalet i občerstvení s teráskou.
Kromě klasické koupačky na Lipně můžete vyzkoušet šlapadla, paddleboard nebo dokonce elektročlun, na který nepotřebujete žádné kapitánské zkoušky a jeho ovládání je jen pomocí šipek a volantu. My jsme si v Kapitanátu rezervovali elektročlun zvaný Sweet Water, tedy v překladu Sladká voda, který je celkem pro 6 osob a parádně se tu vegetí na pohodlných gaučících.

Lipno v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h 45 min
1 jízda lanovka dospělý     130 Kč
Kombinovaný vstup Stezka + Království dospělý     475 Kč
Zapůjčení sjezdové koloběžky dospělý     189 Kč
Zapůjčení kola floutrejl dospělý/3 jízdy     399 Kč
Zapůjčení kola floutrejl dítě/3 jízdy     319 Kč
Celodenní jízdné do bikeparku dospělý     440 Kč
Vstup lanový park vysoký okruh- krátký + jízda na kladce     490 Kč
Provozní doba lanovky     9:00 – 18:30
Webové stránky     www.lipno.info


Na Lipně jsme sedlali kola Ghost FR AMR 8.7 a Ghost Hybride SL AMR X S 7.7, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc a batůžkami Evoc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a Samsung.