Zermatt je kromě blízkosti Matterhornu proslavený také tím, že sem nikdy nemohly jezdit automobily, výjimku mají jen záchranná služba, policie, hasiči a dva měsíce v roce mimo sezonu také stavební stroje. Všichni motorizovaní návštěvníci tak musí zanechat své auto na rozsáhlém krytém parkovišti v Täschi a do Zermattu pak dojet vlakem společnosti Matterhorn Gotthard Bahn (jezdí každých 20 minut).

Právě díky absenci aut si Zermatt mohl zachovat svůj typický charakter vyznačující se nezaměnitelnou architekturou s řadou původních walliských dřevěných horských stavení, mondénních hotelů z počátku 20. století, ale i střízlivých a účelných moderních staveb. Ostatně zde v horní části údolí říčky Matter Vispa by ani pro množství aut nebylo místo.

Historie turistického využívání zde sahá až do počátku 19. století, kdy jistý lékař Lauber začal v této horské vesnici na úpatí Matterhornu v jednoduché útulně se třemi lůžky ubytovávat své letní hosty. Z jeho boudy pak později vybudoval Alexander Seiler hotel, z něhož je dnes světoznámý hotel Monte Rosa. Brzy se však kromě turistů stále častěji objevovali i první horolezci, kteří postupně zdolávali všechny okolní čtyřtisícovky, až na jednu – Matterhorn (4 487 m n. m). Až prvovýstupem 14. července 1865 angličana Edwarda Whympera na tuto strmou granitovou pyramidu se stal Zermatt doslova přes noc světoznámým, a to i proto, že při návratu čtyři horolezci z jeho sedmičlenného družstva zahynuli.

V dnešní době je Zermatt známý v zimě především pro své lyžařské středisko, kde mají lyžaři díky propojení s italskou Cervinií na výběr z 275 km tratí obsluhované více než 50 lanovkami a vleky, v létě je pak nejnavštěvovanějším místem bezesporu Klein Matterhorn, kam se lze z Zermattu pohodlně dopravit soustavou lanovek.


Klein Matterhorn nabízí také poměrně širokou nabídku letního lyžování, na snímku jeden z ledovcových lyžařských vleků

Nejvýznamnější událostí Zermattu poslední doby je bezesporu otevření nové lanovky od firmy Leitner na Klein Matterhorn. Nová dráha nazvaná Matterhorn Glacier Ride disponuje 25 kabinami typu Symphony designovanými studiem Pinninfarina a byla vybudována paralelně ke stávající kyvadlové dráze mezi stanicemi Trockener Steg a Klein Matterhorn.


Míjení kabinek lanovky Matterhorn Glacier Ride na pozadí slavného Matterhornu

Čtyři kabiny lanovky jsou ozdobeny blyštivými krystaly od společnosti Swarovski a LED diodami. Tyto kabinky lanovky navíc mají speciální podlahu z mléčně bílého skla. To se po třech minutách celkem devítiminutové jízdy náhle zprůhlední a pasažérům se naskytne úchvatný pohled na ledovcovou krajinu pod jejich nohama. Kapacita nové lanovky činí 2 000 osob za hodinu – pro srovnání, hodinová kapacita samotné kyvadlové lanovky činila pouze 600 osob. Po 3 letech náročné výstavby se slavnostní otevření uskutečnilo na konci září 2018, pravidelný provoz dráhy byl zahájen na začátku zimní sezony 2018/2019.


Jedna ze čtyř kabinek vybavených prosklenou podlahou

Koncem roku 2021 by se měla rozjet obdobná lanovka z italského vrcholu Testa Grigia na Klein Matterhorn, čímž dojde k celoročnímu propojení italského i švýcarského areálu i pro pěší návštěvníky.

Výchozí stanice výletu na Klein Matterhorn najdeme na okraji Zermattu, odkud vyjíždí moderní osmimístná kabinková lanovka Matterhorn Express od firmy Doppelmayr/Ga­raventa. První dva úseky nahradily staré lanovky už v roce 2002, ovšem po dokončení třetího úseku v roce 2009 se můžeme v jedné z kabinek vyvézt bez jediného přestupování přes čtyři mezistanice až na Trockener Steg (2 929 m n. m) a ujet přitom téměř 6,8 km, což z této lanovky dělá nejdelší lanovkový systém bez nutnosti přestupu v Evropě. Zajímavostí je taky smíšený provoz kabin typů Omega III a IV od firmy CWA.


Trasa druhého úseku lanovky Matterhorn Express

Na Trockener Stegu pak přestoupíme na již zmíněnou novou lanovku systému 3S (v zimní sezóně můžeme alternativně využít také paralelní kyvadlovou lanovku firmy Von Roll z roku 1979 se stomístnými kabinami) a ta nás vyveze vysoko nad ledovcem Theodul až na Klein Matterhorn s horní stanicí v nadmořské výšce 3 821 m doslova přilepenou ke skále. Je to vůbec nejvyšší stanice lanovky v Alpách. Zde se nám pak otevře neuvěřitelné panoráma, kterému dominuje nejen slavný Matterhorn, ale také sousední Breithorn a Monte Rosa. Velkou atrakcí je také nově otevřený nejvyšší ledovcový palác v Evropě s nejrůznějšími ledovými skulpturami, které se pravidelně mění.


Trasa lanovky Matterhorn Glacier Ride se vyznačuje velkým rozpětím lana mezi podpěrami č. 2 a 3

Kromě oblasti Klein Matterhornu, zvané Matterhorn Glacier Paradise, patří k vyhledávaným turistickým i lyžařským cílům návštěvníků Zermattu také oblast Gornergrat (3 089 m n. m.) s jedinečným výhledem na Gornerský ledovec a na celý rozsáhlý masív Monte Rosy, dostupná z Zermattu ozubnicovou dráhou, a v neposlední řadě i oblast Zermatter Rothornu (3 103 m n. m.), označovaná jako Rothorn Paradise, a dostupná horskou podzemní lanovou dráhou a navazujícími visutými lanovkami.

Lyžařsky jsou všechny tyto oblasti včetně italské Cervinie propojeny lanovkami a vleky. V samotném Zermattu je k dispozici 124 hotelů nejrůznějších kategorií a dalších přibližně 6 500 lůžek v soukromých penzionech a apartmánech, bezpočet restaurací a na své si zde přijdou také milovníci nočního života. Turisté naleznou v okolí Zermattu více než 400 km značených tras včetně oblíbeného nordic walkingu, nechybí zde však ani golfové hřiště.