Přestože kategorii sportovních lyží na sjezdovku u Fischeru už tradičně obsazuje super úspěšná modelová řada RC4, vzbuzují lyže The Curv od svého uvedení na trh hodně pozornosti. Ve své podstatě jsou The Curv jakousi nadstavbou řady RC4 a v každém případě se jedná o výjimečné lyže. Výjimečné ve smyslu kvality zpracování, využívání inovativních materiálů a třeba i proto, že byli k jejich vývoji přizváni špičkoví lyžaři.


Hans Knauss: „Pokud je top sportovní lyže dobře ovladatelná, takže si jí dokáže užít i širší publikum, pak je rozhodně trendy. A myslím, že nikdy nepřestala být.“


Úkolem pro vývojové oddělení Fischeru bylo představit lyžařskému světu perfektní carvery, které svojí kvalitou osloví lyžařské experty, ale zároveň budou všestranností a snadným ovládáním vyhovovat také širší lyžařské veřejnosti. Tyto požadavky lze samozřejmě jen stěží uspokojit prostřednictvím jediné lyže, a tak spatřily už na samém začátku světlo světa tři modely, k nimž později přibyla ještě rozšířená verze sjezdovkových carverů. Takže v současnosti si v řadě The Curv můžeme vybírat za čtyř rozdílně naladěných, ale vždy špičkových lyží.
Pro každého: The Curv Allride

Základní model řady The Curv je komfortní a snadno ovladatelnou lyží určenou především aspirantům lyžování v podobě dynamických carvingových oblouků. 68 milimetrů úzký střed umožňuje bezproblémové přehranění, široká špička a on-piste rocker vás pokaždé ochotně vtáhnou do oblouku, díky konceptu Triple radius je ale jeho průběh plynulý, včetně příjemného, nikterak agresivního zakončení.
Jsou to prostě špičkově vyladěné carvery vhodné především pro kratší a střední oblouky na modrých a červených sjezdovkách při rychlostech, které nepřesahují komfortní zónu zdatného rekreačního lyžaře. V nabídce jsou také v konstrukčně identické dámské verzi My Curv Allride.

RC4 The Curv Ti Allride

 • délky: 150, 157, 164, 171 a 178 cm
 • krojení: 121-68-102 mm/164 cm
 • R: 11, 12, 13, 15 a 17 m
 • vázání/podložka: RC4 Z11/PowerRail
 • Technologie: Sandwich Sidewall Construction, Air Carbon Ti 0.5, On-Piste Rocker, Concave Sidwall, Triple Radius, Free Milled TitaniumPro sportovce: RC4 The Curv DTX

Model určený zkušeným lyžařům, kteří hledají všestranné vybavení pro sjezdovky různých typů. Základ lyže tvoří sendvičové jádro vyztužené dvojitým titanalem o síle 0,8 mm, navíc je v konstrukci použita speciální karbonová struktura Diagotex. Lyže jsou vybaveny podložkou Racetrack, která při zatížení v oblouku umožňuje maximální možný průhyb a nechává tak vyniknout dynamickým vlastnostem tohoto materiálu. Vedle toho však nabízí i výhodu rychlého a snadného přenastavení rozteče mezi patkou a špičkou vázání na různé délky skeletu boty. On-piste rocker a Triple Radius zaručují snadný nástup do oblouku a plynulou jízdu ve všech jeho fázích. RC4 The Curv DTX jsou výkonné sportovní carvery s mírně rozšířeným středem, kterým nejlépe svědčí střední a delší oblouky v nižším i svižném tempu.

RC4 The Curv DTX

 • délky: 157, 164, 171 a 178 cm
 • krojení: 121-72-106 mm/171 cm
 • R: 12, 14, 16 a 17 m
 • vázání/podložka: RC4 Z12 PowerRail/Racetrack
 • Technologie: Sandwich Sidewall Construction, Air Carbon Ti 0.8, Diagotex, On-Piste Rocker, Concave Sidwall, Triple Radius, Free Milled Titanium, World Cup Tuning
Na celý den: RC4 The Curv GT

Grand Tourisimo? Právě takhle by se možná dala rozepisovat zkratka GT, a v tom případě se u těchto neobyčejných lyží máme dvojnásobně na co těšit. Poctivé sendvičové lyže s dřevěným jádrem, titanalem a vším, co do sportovních carverů na sjezdovku patří, a k tomu rovných osm centimetrů pod vázáním. Určení tohoto poněkud extravagantního náčiní přitom zůstává stejné, jako u ostatních modelů řady The Curv – na sjezdovce – tentokrát nejenom bezvadně upravené – vyřezávané oblouky různých, spíš ale větších poloměrů.
Carveři, zkuste, jak chutná šířka!

RC4 The Curv GT

 • délky: 168, 175 a 181 cm
 • krojení: 129–80-112 mm/175 cm
 • R: 14, 16 a 17 m
 • vázání/podložka: RSW 13 PoweRail/Racetrack
 • Technologie: Sandwich Sidewall Construction, Air Carbon Ti 0.8, Diagotex, On-Piste Rocker, Concave Sidwall, Triple Radius, Free Milled Titanium, World Cup Tuning, World Cup BasePro experty: The Curv

Toto jsou lyže pro carvingové nadšence! Pro ty, kdo při volné jízdě po sjezdovce hledají dokonalost v technicky správně provedeném oblouku. A těší se, čím je lyže odmění. Model RC4 The Curv přesně tohle umí.
Jakkoliv nejsou RC4 The Curv ve smyslu výkonnosti řazeny nad obřačky RC4, nabízejí něco víc. Extrémně precizní vyladění násobí prožitek z dlouhého oblouku ve vysoké rychlosti na maximum. Lyže charakterizuje stabilita a přesnost, zároveň ale také výtečná ovladatelnost. Navzdory hodnotám popisujícím relativně velký rádius umí tyto špičkové carvery oblouky také zkracovat. Potom se ale připravte na náležitou odezvu v podobě jejich dynamického zakončení.
V konstrukci jsou vedle standardních materiálů jako dřevo, lamináty a titanal, využívány i karbonové komponenty, což je na povrchu lyže patrné díky viditelné mřížkované struktuře. Jako jediný z celé řady The Curv je tento model vybaven výkonnostní deskou Curv Booster, která ještě navyšuje stabilitu a jednoznačně vypovídá o určení těchto lyží: jsou pro experty milující rychlou jízdu na hraně.

RC4 The Curv

 • délky: 164, 171, 178 a 185 cm
 • krojení: 120-74-104 mm/178 cm
 • rádius: 13, 15.5, 18 a 21 m
 • vázání/podložka: RC4 Z13 Freeflex/Carv Booster
 • Technologie: Sandwich Sidewall Construction, Air Carbon Ti 0.8, Diagotex, On-Piste Rocker, Concave Sidwall, Triple Radius, Free Milled Titanium, World Cup Tuning, World Cup Base
V našem posledním SNOW testu lyží jsme lyže Fischer My Curv testovali také:

Fischer My Curv 2018

Fischer RC4 The Curv 2018
Podepsán - Michael von Grünigen

Švýcar Michael von Grünigen, švýcarský sportovec roku 1997, v obřím slalomu vyhrál 23 závodů Světového poháru, v letech 1996, 1997, 1999 a 2003 dokonce zvítězil v celkové klasifikaci obřího slalomu Světového poháru. V GS je dvojnásobným mistrem světa, celkově na vrcholných podnicích pořádaných Mezinárodní lyžařskou federací získal pět medailí.
Podstatnou část svojí kariéry strávil na lyžích Fischer a v každém případě na Fischerech vybojoval ty největší úspěchy. U značky Fischer zůstal i po skončení aktivní kariéry, v závodním oddělení se podílel na vývoji lyží pro Světový pohár a následně byl s dalšími ambasadory značky Fischer, Hansem Knaussem a Kristianem Ghedinou, přizván k vývoji exkluzivní řady carverů The Curv.Michael von Grünigen: „Já s Hansem Knaussem jsme se při testování většinou shodli. Máme na lyže hodně podobný názor a klidně řeknu, že jsme asi byli i podobnými typy závodníků. Vždy jsme o lyžích dost přemýšleli. Kristian Ghedina je z trochu jiného těsta, on má všechno spíš přes emoce. Ale přesně to jsme při vývoji lyží The Curv potřebovali! Chtěli jsme mít více pohledů na věc, to je přinejmenším v počáteční fázi vývoje lyží nesmírně přínosné.“


Lyžařské boty The Curv

Společně s lyžemi The Curv nabízí Fischer podobně designované a výkonné lyžáky, které mají blízko k závodním modelům, jen jsou o něco málo širší a mají komfortnější vnitřní botičku s výraznějšími tlumícími zónami. Šíře skeletu 97 mm však jasně naznačuje, komu jsou zejména nejtužší modely řady The Curv určeny. Hned šest modelů z celkových dvanácti (z nich tři pro ženy) nese ve svém názvu zkratku VFF: Vacuum Full Fit. Původní technologie, díky níž se dá skelet bot tvarovat přesně podle nohou, která prakticky odstartovala vlnu tepelného tvarování skeletů. Proces lze opakovat až 5x a první dvě tvarování máte při zakoupení lyžáků zdarma. Letošní novinkou lyžáků The Curv je vylepšený canting, který dovoluje individuální nastavení vrchního dílu bot ve všech směrech.