To pravé ořechové: Deneriaz Dual´D

Exkluzivní lyže francouzského výrobce mají zároveň velmi inovativní konstrukci. Zajímavý je koncept lehkého balsového jádra a dvou nosníků, které fungují jako katamarán. Nosníky jsou vyrobeny z ořechu a jasanového dřeva. Každý z materiálů se lépe adaptuje na jiné podmínky. Ořechová strana se bude lépe chovat na tvrdé sjezdovce, pružné jasanové dřevo se naopak dobře přizpůsobí měkkému povrchu. Podle podmínek tedy můžete volit pravou a levou lyži.

Magnetické lyže G3 FINDr

Kanadská značka G3, která se zabývá hlavně vybavením pro skitouring a freeride, má ve své kolekci lyží FINDr, určenou právě pro kombinaci freeridingu s delšími túrami. Kromě vrstvy karbonu byly pro letošní rok obohaceny o zajímavý patent. Ve špičce a v patě mají instalovány magnety, které lyže udrží bez problémů u sebe a pokud jste někde nuceni lyže sundat a vzít je na rameno, nebude potřebovat tradiční pásek na jejich sepnutí.

Nový materiál Bafatex v lyžích Fischer RC One

Řada RC One se v kolekci Fischeru letos objevuje poprvé. Nahradila letité Progressory a v nabídce je v širokém spektru šířek od 72 do 86 mm pod botou. NA ISPO byly velmi pozitivně hodnoceny pro své jízdní vlastnosti, které má na svědomí nový materiál Bafatex, který zásadně odlehčuje špičku i patu lyží a v kombinaci s trojitým poloměrem je velmi snadno, přesto dynamicky navádí do oblouku, udržuje jejich hravost a umožňuje snadné ukončení. Nové RC One vynikají na tvrdém i měkkém povrchu.

Ještě lepší karbon v lyžích K2 Minbender 116C

Nová řada lyží Mindbender je určena pro allmountain lyžování a v širších verzích pro freeride. Modely označené písmenem C disponují navíc zcela novou konstrukcí Carbon Spectral Braid. Jedná se o vyztužení karbonovými vlákny, která jsou uložena po celé délce lyží pod různým úhlem. Tím je docíleno v každé části lyže různé torze i flexe. Použití karbonových vláken zároveň výrazně snížilo celkovou hmotnost lyží, která při délce 186 cm činí solidních 2 062 gramů.

Další krok v hledání dokonalé univerzálky: Völkl Deacon 84

Loni uvedená řada sportovních allmountainů Deacon byla letos rozšířena o další modely. Jedním z nich je oceněný Deacon 84. Porotou byl vybrán zejména pro perfektní vyladění a jízdní vlastnosti, které prý v kategorii nemají obdoby. I přes šířku 84 mm se jedná o velmi sportovní lyže s plnými sidewall bočnicemi a unikátním titanalovým rámem. Ten opravdu rámuje pouze přední a zadní část lyže, střed nechává naopak podélně nevyplněný. Klasickou titanalovou vrstvu v celé šířce lyže najdeme pouze pod vázáním. Zajímavý je i nový 3D rádius který i přes konstrukční poloměr lyží umožňuje jízdu ve velmi dlouhých obloucích a zároveň podporuje i velmi snadné zahájení krátkých oblouků. Zjednodušeně řečeno, první lyže, které mají rády jízdu přes svůj konstrukční poloměr. Ostatně loni jsme dlouhodobě testovali model Mantra M5 s obdobnou konstrukcí, ba ještě o kousek širší (95 mm) a i ona naznačila funkčnost konstrukce (přečtěte si recenzi).

Designové lyže od Egoé

Že lyže vzbuzují vášně, všeobecně víme. Nejsou to ale jen vždy vášně zážitkové či prostě funkční, ale také designové. Jedna taková touha dala vzniknout nové značce – a to přímo doma v Česku! Jmenuje se Egoé, konstrukční, tedy funkční základ si propůjčuje od žacléřské Lusti a designovou nadstavbu – která se ovšem často propíjí do samotné konstrukce – si řeší sama. Vznikly tak unikátní kousky jako třeba lyže „ponořené do dipu“, což znamená, že veškerý materiál viditelný na povrchu lyže, tedy vedle pláště i bočnice a skluznice, nese od určitého místa barvu dipu. A tak podobně. Mimochodem, co si je pořídit třeba jako investiční lyže? Více jsme psali ve SNOW 117 (říjen 2019).

České Kästle

Že je značka Kästle již ryze česká, se všeobecně ví. Ale až od letošní sezony začíná proudit na trh produkce řízená českým managementem. Kolekce sjezdových lyží se trochu učesala a doplnily se chybějící segmenty, zejména lyže dětské, stále však hodlá mířit na horní patra zákaznické pyramidy. Revoluční je pak zcela nový segment běžek, který podporuje smlouva s rakouským národním týmem. Tak, Tomáši Němče, držíme palce!

Konec carvingu!

Je tomu právě čtvrtstoletí, co přišel na svět carving. S příchodem vykrojených lyží přinášejících snadnější zážitky vystupovalo na povrch mnoho jedinců odhodlaných tento nový směr bojkotovat, jejich úsilí jim vydrželo někdy chvíli, někdy déle, ale dnes už na exota s lyžemi dlouhými 210 cm o rádiusu 50 m takřka nenarazíme. Ovšem až jako by letos se volání podobných hlasů odrazilo v nabídce trhu. Přišel s ním Atomic, který pod hlavičkou Savor nabídl lyže vhodné spíše než pro řezání oblouků pro metání patkami. Není to ale vůbec špatný nápad! Už kvůli demografickým poměrům (více seniorů – rostou zejména věkové skupiny 45–54, 55–64 let i 65+) je taková lyže, která člověka slepě netáhne do dobrodružství na hraně, zajímavou alternativou. Sami jsme lyži testovali a nutno říct, že je to určitě přinejmenším zase něco jiného (přečtěte si recenzi).