Tohle je spousta otázek, na které přichází spousta nejednoznačných odpovědí. Přitom odborníci z lyžařského průmyslu už léta tvrdí, že půjčování lyží je jednoznačně směr, kterým trh s lyžařským vybavením v budoucnu půjde. Proč tomu přinejmenším v Čechách stále tak není?

Scénář č. 1:

Koupíte si nové lyže a utratíte za ně něco okolo deseti tisíc korun, pokud nejste experti a nepořizujete si top sportovní vybavení. To stojí mnohem víc. Často přitom kupujete tak trochu zajíce v pytli. Nebo jste byli před nákupem testovat? Následně se o lyže svědomitě staráte, dvakrát za zimu je necháte oservisovat, pokaždé zhruba za 600 korun. Doma jim vyhradíte poměrně vážené místo, pěkně v suchu a hlavně pod zámkem. Nedej bože, aby vám je ukradli! Takže o ně dost často zakopáváte. Na hory už je nevozíte na sklopené sedačce, jednak protože už vás je do auta víc, navíc je to nebezpečné a třeba v zahraničí to ani dopravní předpisy nedovolují. Takže si koupíte střešní box, ten levnější stojí tak okolo deseti tisíc. Uložit do něj všechny lyže všech členů rodiny a nejlépe i všechny lyžáky ale není vůbec legrace, on má střešní box také svoji nosnost. Ovšem když už jste konečně pod sjezdovkou, máte klid. Koupíte si skipas a jde se na věc! Nemusíte do půjčovny, snad jenom do servisu, když náhodou na sjezdovce strefíte kámen. Máte přece svoje lyže a ty milujete! Anebo se je milovat naučíte, pokud se náhodou ukáže, že vám v obchodě špatně poradili a vy jste si nekoupili ty úplně nejvhodnější. Člověk si nakonec zvykne na všechno…

Scénář č. 2:

Lyže si nekupujete, raději si je v předstihu objednáváte v půjčovně v místě, kam míříte na dovolenou. Nemáte tedy s lyžemi žádné starosti, kromě toho objednání na internetu. To trvá asi pět minut. Nazabírají vám místo doma, nezabírají vám místo v autě, neplatíte jejich servis. Navíc si často půjčíte jiné a máte díky tomu možnost vyzkoušet si různé typy lyží. Ano, týden na horách v případě čtyřčlenné rodiny cenově naroste zhruba o pět šest tisíc za půjčovné, ale když si to rozpočítáte na každého člena rodiny a na zimu, nevychází to vlastně vůbec špatně. Za jak dlouho byste si kupovali nové lyže pro sebe, je otázka, ale dětem nejspíš za rok, maximálně za dva. Tak který scénář se vám líbí víc?

Češi moc nepůjčují, Němci ano

„Moc Čechů ale zatím takto nepřemýšlí,“ říká Martin Buček ze společnosti SKiMU provozující dva lyžařské areály v Horní Malé Úpě v Krkonoších. Přesto vloni do půjčoven výrazně zainvestovali. Věří, že trend půjčování lyží přijde i do Česka, jen je třeba českému lyžaři nabídnout přesně to, po čem touží.

„Když mají prázdniny Němci, máme půjčovny de facto prázdné, oni si na Pomezky lyže nevozí. A já se jim nedivím,“ pokračuje Martin Buček. Typický rekreační lyžař z Německa je zvyklý si veškeré lyžařské vybavení půjčovat až na horách. Musí mít ale jistotu, že pod kopcem opravdu dostane lyže a boty odpovídající kvality. A to v Česku pravidlem nebývalo.

„V areálech SKiMU, tedy na Pomezkách a U Kostela, jsme půjčovny kompletně vybavili lyžemi a botami značky Atomic, na tu veřejnost slyší,“ říká s úsměvem Martin Buček. V jednání prý byli i lyže českého výrobce, ale zkušenost je taková, že když si zákazník půjčovny může vybrat, sáhne po Atomikách. Inu, reklama…

K dispozici mají jak lyže pro začátečníky, tak modely s dřevěným jádrem pro zkušenější lyžaře, vždy v dostatečném délkovém rozpětí. Kromě půjčovny pak najdete v Horní Malé Úpě dokonce i Atomic TEST centrum a tam už si vyberou lyže i ti nejlepší lyžaři. Za 700 korun na den mohou testovat nejvyšší modely rakouského výrobce, ale jak říká ředitel areálu, do testcentra typický zákazník půjčovny nechodí.

Půjčovna SKiMU na Pomezkách
Půjčovna SKiMU na Pomezkách

Máte lyže pro mě?

Z výše popsaného se dá usuzovat, že v půjčovnách lyžařského střediska na Pomezních boudách najde rekreační lyžař vše, co potřebuje. Přesto poměr českých a zahraničních zákazníků stále vyznívá v neprospěch tuzemských lyžařů. Kde je tedy problém? Proč si Češi stále lyže tak málo půjčují?

Martin Buček se nad tím zamýšlí: „Kupodivu velmi často nejde ani tak o cenu, tu už hodně Čechů akceptuje. Z části je to ještě zvyk, chtějí prostě mít ty svoje. Hlavně je to ale nedostatečná informovanost. Respektive různá kvalita půjčoven fungujících přímo v lyžařském středisku. Člověk se jednou spálí a potom už nechce o půjčovně slyšet.“ Ano, pokud jste v minulosti v půjčovně zažili nemilé překvapení toho druhu, že kvalitní lyže, pokud vůbec byly k dispozici, jsou vypůjčované a na vás zbyl jen „šrot“, dá se rozumět tomu, že máte s českými půjčovnami problém. Kvalitní půjčovna lyží prostě musí mít na skladě dostatek dobrých lyží a lyžařských bot. Že jsme přišli pozdě, to přece není důvod, abychom nemohli být spokojeni.

Ve městě, nebo na horách?

Právě na tuto strunu většinou hrají městské půjčovny. Varují zákazníky, že na ně pod sjezdovkou nevyzbydou dobré lyže, že budou tak říkajíc vypůjčované a vy už si nebudete mít z čeho vybírat. A v mnoha případech mají pravdu. Půjčit si lyže den dva před odjezdem na hory, nejlépe tak, že si je měsíc předem zarezervujete, vypadá z tohoto pohledu prima. Ale neřeší to problém přepravy lyží. A ten není nevýznamný.

Nahlíženo z opačného konce, přeprava veškerého lyžařského vybavení z domova do lyžařského střediska nakonec docela problematická být může. Však to známe. Zvládnout se to dá, ale je to otrava a ve skutečnosti to také znamená další náklady, ať už za střešní nosiče, boxy, nebo i za velké auto. „Ideální rodinná dovolená má obtíže přesně tohoto typu eliminovat. Upřímně, chceme-li, aby se nám zákazníci na hory rádi vraceli, musíme jim celý pobyt maximálně zpříjemnit. Přesně tak vypadá naše strategie ve SKiMU – komplexní servis a perfektní služby,“ říká znovu ředitel SKiMU Martin Buček.

Sebekriticky přiznává, že ani v Malé Úpě ještě všechno nefunguje perfektně: „Bohužel nedokážeme před letošní zimou spustit on-line systém rezervace lyží, to mě moc mrzí. V budoucnu, věřím, že za rok, už se ale i v tomto ohledu posuneme dál.“ A hned se zamýšlí nad dalším vylepšením půjčovny. „Pro nás nebude problém dopravit zarezervované lyže zákazníkovi až do jeho ubytovacího zařízení. Na internetu si lyže vyberete zaplatíte a najdete je na hotelu nebo penzionu, ve kterém budete o dovolené bydlet. Umíme to se skipasem, tak proč ne lyže? Takhle si představuju opravdu kvalitní službu.“ Ano, jen to chce dotáhnout ten on-line rezervační systém.

Jde to i takto, ale je to otrava
Jde to i takto, ale je to otrava

Finance versus pohodlí

Co dnes mluví ve prospěch vlastních lyží, je u naprosté většiny Čechů cena. Dokážete-li si lyže koupit za pět šest tisíc, třeba použité, a vydrží vám deset let, potom vás prostá cenová kalkulace do půjčovny nepřivede, to je jasné. Pokud ovšem zohledňujete také další faktory, jako je přeprava lyží, jejich uskladnění, servis a v neposlední řadě opotřebovanost a s tím související funkční kvalita, jeví se už půjčovna o mnoho zajímavěji. Tím, co by nakonec mělo převážit jazýček na vahách ve prospěch půjčovny, je kvalita sortimentu konkrétní provozovny, v níž si lyže možná zamýšlíte půjčit. Porovnáte-li třeba i jen pohledem svoje staré lyže s novými, anebo jen málo opotřebovanými a také perfektně připravenými lyžemi některého ze známých výrobců, začnete se většinou zajímat, kolik by tedy půjčení stálo. Takže v půjčovně SKiMU , jak jsem se dozvěděl, přijde juniorský lyžařský set (lyže do 130 cm, hole, boty a helma) na pět dní na 1 130 korun. Dospělý set je jen o pětistovku dražší. Zejména u dětí, kterým lyže kvůli správné délce v žádném případě nevydrží déle jak dva roky, to vypadá jako hodně zajímavé řešení.