Hromady sněhu v centrálních Alpách a v Itálii

Při pohledu na interaktivní mapu výšky sněhu je zřejmé, že v nám blízkých alpských oblastech to není žádná sláva, tedy třeba kolem Dachsteinu moc přírodní nadílky nemají - lyžování v této části Alp bude začátkem prosince omezené, a to především na výše položené a technicky zasněžované sjezdovky.


Jednou z pozitivních výjimek mezi blízkými středisky je Obertauern, kde napadlo dostatek sněhu, aby už o víkendu byly v provozu prakticky všechny sjezdovky v areálu.


O víkendu se bude v Obertauernu lyžovat podél všech zdejších lanovek (facebook Obertauern)

Vysloveně štědrá je sněhová situace kolem hlavního alpského hřebene a zvlášť na jeho jižní straně, kde leží sníh dokonce i v nižších polohách a vrcholy jsou pak doslova zasypané. Nejmocnější vrstva sněhu s tak Alpami táhne přibližně od Grossglockneru přes Zillertalské, Stubaiské a Ötztalské Alpy a dále podél švýcarsko-italských hranic k Zermattu, masivu Mt. Blancu a dále do Francie.

Začátek prosince bude mrazivý

O víkendu se ochladí a i na domácích horách začne celodenně mrznout. Kromě Monínce, který je v provozu už skoro dva týdny, by mohly začít zasněžovat i české horské areály, zejména ty výše položené.


Haldy technického sněhu na Monínci se postupně rozhrnují na celou sjezdovku, v současnosti jezdí horní část s kotvovým vlekem (facebook Areálu Monínec)

Rakousko: nejvíc sněhu je na jižní hranici

V Rakousku je aktuálně otevřeno 800 km sjezdovek, především na jihozápadě Rakouska. Areály na severní straně Alp, které jsou nejblíže k jižní hranici ČR, zahájí sezónu spíš symbolicky.


V Söldenu už se lyžuje téměř v celém areálu - z ledovcových poloh až do údolí (facebook Söldenu)

Itálie: jižní strana Alp je na tom sněhově nejlépe

Itálie má po přívalech v polovině listopadu nejbohatší zásobu sněhu pro začátek sezóny. Na jižní straně Alp se přitom sníh udržel i v nižších polohách. V Dolomitech se otevře zhruba polovina středisek s 350 km sjezdovek a o přespříštím víkendu pak již všechna, v provozu bude i okruh Sella Ronda.


Zasněžené Plose na severu Dolomit (facebook Plose)


Letecký pohled na aktuální sněhovou situaci v údolí Val Gardena, který je součástí oblasti Dolomiti Superski (facebook Val Gardena)


Takto upravené tratě přivítají lyžaře od soboty 30. listopadu v italském Bormiu (facebook Bormio)

Švýcarsko: vzdálenější sněhová jistota

Proč právě ve Švýcarsku bývá dostatek sněhu, si můžete přečíst v článku Lyžování od prvního do posledního sněhu. Kromě Zermattu s více než 150 km otevřených sjezdovek se lyžuje také okolo Svatého Mořice (Corvatsch, o víkendu i Corviglia) nebo na Gemsstocku v Andermattu nebo v Davosu na Parsennu.


Západ slunce nad čerstvě upravenými sjezdovkami v areálu Parsenn, který je součástí areálu Davos Klosters (facebook Davos Klosters)