Oravice se nachází v jednom z nejmalebnějších pohoří na Slovensku, v Západních Tatrách - Roháčích, asi 14 km od slovensko-polských hranic a je známá především termálními léčivými prameny, které vyvěrají z hloubky až 1 606 m a mají teplotu 57 °C.

V roce 2004 zde bylo vybudováno kryté koupaliště Meander Park s možností koupání ve venkovních bazénech i během zimy. Před rozšiřováním koupaliště se majitel rozhodl pro výstavbu moderního lyžařského skicentra. I přes relativně krátkou trasu (1 000 m) padla volba na odpojitelnou čtyřsedačku Doppelmayr a co víc – lanovka byla v rámci sloganu „Termální bazény – termální sedačka“ vybavena jako první nejen na Slovensku, ale v celém širokém okolí vyhříváním sedaček.


Dolní stanice čtyřsedačkové lanovky na Oravici, z prostorových důvodů je nástup kolmý k ose trati


Připomeňme si ve stručnosti, jak tento systém funguje. Samotný proces vyhřívání je velmi jednoduchý – při pojíždění sedačky ve stanici sbírá proudový sběrač na spínacím aparátu sedačky ze speciální kolejnice elektrický proud, který je poté veden do rozváděcí skříňky pod sedadlem každé sedačky a odtud vyhřívá síť umístěnou v čalounění sedačky. Vyhřívání sedaček představila poprvé firma Doppelmayr v roce 2005 na pěti sedačkových lanovkách, a to jak na nových, tak na starších. Rok od roku je tato novinka stále žádanější.


Pohled do terminálu typu UNI-G dolní stanice lanovky na Oravici, žluté kolejničky zajišťují přívod energie pro vyhřívání sedaček


Výstavba lanovky na Oravici byla zahájena až na podzim 2005, provoz tak byl zahájen teprve na přelomu ledna a února 2006. Pohon i napínání jsou umístěny v dolní stanici UNI-G, horní vratná stanice je realizována v úsporné verzi s odlehčeným zakrytím. Tato lanovka byla jako první na Slovensku vybavena nástupem kolmým k ose trati.

Po uvedení lanovky do provozu se areál stal oblíbeným zejména pro návštěvníky z Polska, ale také z jiných zemí. V roce 2007 přibyl v horní části střediska jednomístný bubínkový vlek Doppelmayr Skorušiná o délce 600 m, který byl později přemístěn do spodní části areálu. Vzhledem k blízkosti polských hranic je Oravice vyhledávaným cílem především polských lyžařů.

V letech 2008 a 2009 byla čtyřsedačková lanovka na Oravici v provozu také v letní sezóně, v roce 2019 byl pak letní provoz po desetileté přestávce obnoven.


Dolní stanice lanovky na Oravici se nachází v bezprostřední blízkosti termálních bazénů, vpravo je patrna odstavná kolej pro sedačky


V nedávné době představil majitel areálu nový investiční záměr v hodnotě 32 milionů eur, jehož součástí bude nová 10místná kabinková lanovka s délkou 1 700 metrů a převýšením 267 m až na vrchol Krúpová, panoramatický chodník v oblacích s vyhlídkovou věží, rozšíření termálního aquaparku a nový hotel s kapacitou 257 lůžek. Kabinková lanovka bude vedena v jiné trase a v horní části by měla křižovat trasu stávající 4sedačkové lanovky.


Horní stanice vyhřívané čtyřsedačky Oravice je realizována v „odlehčeném“ provedení s tunelovitým překrytím kolejnic