Po výstavbě lanovek Centrální (odpojitelná čtyřsedačka s oranžovými bublinami) v roce 2011, Přemostěná (neodpojitelná čtyřsedačka) v roce 2012 a Jáchymovská v roce 2014 (odpojitelná čtyřsedačka s oranžovými bublinami nahrazující jednosedačkovou lanovku z Transporty Chrudim z roku 1965) se provozovatel skiareálu Klínovec rozhodl v roce 2019 nahradit požadavkům střediska již nevyhovující neodpojitelnou trojsedačkovou lanovku Dámská moderní odpojitelnou čtyřsedačkou s komfortním vybavením, tedy s oranžovými bublinami a s vyhřívanými sedáky s koženými potahy.

Původně provozovatel uvažoval o pořízení starší repasované lanovky, nakonec bylo ale rozhodnuto ve prospěch zcela nové technologie. Dodavatelem nové lanovky se stala firma Doppelmayr. Jedná se o první novou lanovku této firmy v České republice od roku 2014. Připomeňme, že trojsedačka Dámská od firmy Graffer byla na Klínovci v provozu od roku 2005 a úplně původně přepravovala lyžaře v letech 1986 až 2003 v italském středisku Marilleva jako lanovka Orso Bruno.

Trasa nové čtyřsedačky se oproti původní lanovce nezměnila – měří 1 210 metrů při převýšení 232 m, naopak znatelně se zvýšila přepravní kapacita lanovky, která dosahuje hodnoty 2 200 osob za hodinu. Díky dvojnásobné dopravní rychlosti se doba jízdy zkrátí na méně než čtyři a půl minuty. Obě stanice s vysokým proskleným zastřešením jsou realizovány ve standardním designu UNI-G s černo-oranžovo-šedým barevným provedením (shodným s ostatními lanovkami na Klínovci), horní poháněcí stanice se nachází na vrcholu Klínovce v nadmořské výšce 1 235 m n. m. Garážování všech 80 sedaček je řešeno jako kombinované – 50 sedaček parkuje na odstavné koleji u dolní stanice a zbývajících 30 sedaček pak v oběhu dolní stanice (staniční garážování). Na trati je rozmístěno celkem 11 podpěr, o šest méně než u původní lanovky.

Výstavba byla zahájena v polovině července demontáží původní trojsedačkové lanovky a završena v neděli 15. prosince provedením zátěžových zkoušek. Jako zátěž posloužilo, tak jak už je na českých horách tradicí, celkem 200 pivních sudů. Klínovec letos také navýšil kapacitu retenčních nádrží sloužící k výrobě sněhu o zhruba 20 tisíc kubíků, pořízena byla také nová vrtulová děla. Investice do letošní sezony dosáhly zhruba 150 milionů korun, přičemž nejvyšší položku tvoří právě stavba nové lanovky v hodnotě 110 milionů. Připomeňme, že již v loňském roce byla rozšířena Dámská sjezdovka na dvojnásobnou šířku. Aktuálně leží na klínoveckých sjezdovkách 10 až 50 centimetrů technického sněhu. Kromě lanovky Dámská bude v provozu i lanovka Centrální.