SNOW tour 2020 - St. Anton prosinec from SNOW.cz on Vimeo.Aktuálně je v St. Antonu v provozu 104 km sjezdovek a každým dnem se otevírají další tratě. Díky sněžení v posledních dnech se středisko těší ze 45 cm nového sněhu a na sjezdovkách momentálně leží krásných 95 cm sněhu.


V době naší návštěvy (10. až 12. 12.) ještě nebyla v provozu část Rendl a zadní sjezdovky ve Stubenu, dá se ale předpokládat, že o víkendu otevřených sjezdovek ještě přibude. Na ranní manšestr jsme tedy tentokrát zamířili na osvědčenou sjezdovku Osthang Einfahrt spouštějící se hlavního vrcholu Galzig. Na rozježdění nám tu vyhovuje akorátně prudký profil a dálnicovitý charakter sjezdovky, jenž tu mnoho sjezdovek nemá.


Sjezdovky v St. Antonu jsou spíše užší, často členité a laděné do sportovního stylu. Některým modrým sjezdovkám by tu svědčilo spíš značení červené, což může být pro leckteré méně zkušené lyžaře překvapení. Vlídnou modrou tratí pro začátečníky může být sjezdovka St. Christoph, která se v pohodových zatáčkách svažuje z vrcholu Galzig do vesničky St. Christoph.


Naopak velmi sportovní jízdu si užijete ve Stubenu na červené sjezdovce Albona, která je dlouhá, členitá a nabídne prudké padáčky i carvingová prostranství a líbit se bude hlavně milovníkům rychlosti. Díky tomu, že aktuálně jde o jedinou otevřenou sjezdovku ve Stubenu, tak tu nebyl nával a na sjezdovce jsme lyžovali sami.


St. Anton je rovněž mekkou freeridingu a díky nové sněhové nadílce už svoje „lopaty“ můžou žhavit i vyznavači jízdy ve volném terénu. Výhodou místního freeridu je, že vás na žádané spoty dostanou lanovky, takže není třeba šlapat za své. Místy je čerstvý sníh po pás, místy je odvátý, takže se vyplatí využít služby místního guida, který vás provede osvědčenými lajnami (tip na lyžařskou školu u nástupu sedačkové lanovky Gampenbahn).


Letošní horkou novinkou St. Antonu je ovšem desetimístná kabinková lanovka Schindlergratbahn, která nahradila starou trojsedačku na vrchol Schindlergrat. Nová kabinka vede nejen na vrchol Schindlergratu, ale pokračuje ještě dalších 420 m severovýchodně pod něj.


U nástupu kabinky si můžete rozhodnout, jestli půjdete vstupem „For Expert“ nebo „For family“. Zatímco kabinka „For Expert“ se otevře na vrcholu Schindlergrat, kabinka „For Family“ pokračuje dále pod vrchol, takže se méně zkušení lyžaři vyhnou úvodnímu prudkému sešupu ze Schindlergratu.


S otevřenými sjezdovkami se otevírají i bufety a restaurace, už teď si ale můžete dopřát mezinárodní kuchyni v Galzig Bistru v centru St. Antonu, masové speciality v BBQ Station na vrcholu Trittkopf nebo si můžete jen tak posedět s aperolem na prosluněné terásce nové hospůdky Thaja a kochat se můžete nejen výhledem na hory, ale i na pocukrovaný St. Christoph.


Pokud se do St. Antonu rozhodnete vyrazit ještě před Vánoci, určitě si nenechte ujít Adventzauber, tedy komorní vánoční trhy v parku před Muzeem, kde si za zvuku vánočních koled můžete vychutnat punč s horkými kaštany. Trhy se budou konat jen vybrané dny 15., 21. a 22. prosince.Ubytovaní jsme byli v hotelu Valluga, který nabízí luxusní pokoje ve švédském stylu, wellness se saunami a bazénem, malou tělocvičnu a samozřejmě možnost polopenze s výtečnou gastronomií. Večer můžete posedět v křesílkách u krbu nebo si s přáteli zahrát kulečník.


SNOW tip - Valluga hotel from SNOW.cz on Vimeo.
St. Anton v kostce:

Vzdálenost z Prahy 7 h 30 min
Vzdálenost z Prahy 6 h 20 min
Celodenní skipas dospělý 56,50 eur
Celodenní skipas mládež (ročník 2000-2003) 51,50 eur
Celodenní skipas dítě (ročník 2004-2011) 34 eur
Celodenní skipas senior (ročník 1945 a výše) 27 eur
Webové stránky www.stantonamarlberg.com
Web ubytování www.vallugahotel.at
Parkování parkoviště přímo v St. Antonu jsou placená,
výhodnější je použít skibus,
nebo hotelový minibus zdarma

Ceny jsou platné v hlavní sezoně od 21. 12. 2019 do 3. 4. 2020.


Partneři SNOW tour:


V St. Antonu jsme reportovali na lyžích FISCHER s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení HALTI, v helmách a brýlích SMITH.