Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.

BIKE tour 2019 - Scuol from SNOW.cz on Vimeo.


Supertrail Scuol


Takovým „must-ride“ tipem pro bikery je v okolí Scuolu Supertrail Scuol, který měří celkem 28 km a jde o rozmanitý horský okruh vedený z velké části po přírodních singltrailech. Okruh startuje přímo ve Scuolu, odkud vás na vrchol Motta Nalun vyveze pohodlně kabinková lanovka, kterou máte jako ubytovaní hosté zdarma. Od výstupu lanovky vás ještě čeká výšlap po svých po šotolinové cestě, která se později změní ve stoupající singltrail.
Jakmile dosáhnete bodu Alp Clünas, respektive se dostanete pod vrchol Muot da l´Hom, můžete se těšit na nekonečné kilometry singltrailů. Nejkrásnější pasáž vede právě od Muot da l´Hom k horské chatě Alp Laret, kterou představuje rychlý plynulý flowtrail s naprosto pohádkovým panoramatem snadno zaměnitelným s Novým Zélandem.
Od chaty Alp Laret se vydáte dle ukazatele směrem na „Prui“ a následuje přírodní trail vedený převážně po vrstevnici, tedy zahrnuje mírná stoupání i mírné sjezdíky a kombinuje hladké pasáže i poměrně technické úseky s kameny. Tato část je fyzicky náročná, pokud ji chcete zvládnout celou v pedálech.
V místě Prui, které v zimě představuje výstupní stanici lanovky střediska Scuol, se můžete v restauraci s teráskou občerstvit a následně se můžete několika různými variantami vydat do vesničky Ftan. My jsme se rozjeli z kopce dolů nejprve po šotolinové cestě, následně jsme po několika zatáčkách odbočili na přírodní trail s číslem 447 (ukazatel na křižovatce vás navede), který nás protáhl pohádkově modřínovým lesem.
Trail 447 je opět přírodního charakteru s nízkou náročností, takže se po něm může projet i méně zkušený biker, na druhou stranu tento singlík ocení díky hravým pasážím i ostřílenější jezdci.
Z vesničky Ftan budete pokračovat ještě kousek nad ni do kopce, načež se trasa zalomí směrem dolů k průzračně čisté řece Inn. V této části okruhu není značení zcela jasné a je dobré orientovat se podle mapky. Zpátky do Scuolu už se dostanete po vyhlazené cestě podél řeky Inn a z modré barvy říční vody vám budou až oči přecházet.Údolí Val Müstair


Vedlejší údolí Val Müstair dělící pohoří Livigno a Sesvennu prozkoumáte nejlépe po trase „Tras la Val Müstair“, která začíná v sedle Offenpas Süsom Givé a končí v městečku Müstair. Na Offenpas se dostanete autobusem ze Scuolu přes Zernez zdarma s pobytovou kartou, kterou obdržíte u svého ubytovatele. Za kolo sebou si ale musíte nějaký ten frank připlatit. Druhou variantou je využít vlastní auto, které pak můžete zdarma zaparkovat přímo na Offenpasu u restaurace. Trať hned na začátek naservíruje houpavý a poctivě technický singltrail, který je tu – jak jinak – než přírodního charakteru.
Po chvíli se dostanete na šotolinovou cestu, která vás protáhne údolím jako vystřiženým z obrázku a následně donutí krátce zašlapat do pedálů do kopce.
Po výšlapu na náhorní plošinu Alp da Munt se připravte na jednu z nejkrásnějších pasáží trati, protože tu narazíte na přírodní plynulý trail vlnící se z kopce po bezlesích pláních a kolem horských borovic s výhledem na nejvyšší vrcholy pohoří Sesvenna.
Dále se po zpevněných cestách značených cedulkou „Tras la Val Müstair“ dostanete až do městečka Müstair, kde můžete cestu zakončit návštěvou středověkého kláštera Müstair, který je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Zpátky na Offenpas (nebo do Zernezu/Scuolu) vás pak každou hodinu může opět vyvézt i s kolem poštovní autobus Post Auto.Samnaun


Na pěší výlet jsme vyrazili opět PostAutem do bezcelní zóny Samnaun, odkud jsme se nechali vyvézt panoramatickou lanovkou na Alp Trider Sattel (2 488 m). To je výchozí bod pro nesčetně výletů nejen po středisku Samnaun, ale i vedlejším rakouském Ischglu.
My se vydali na nenáročnou pěší túru okolo jezer zvanou „Bei den Seen“ a tento název jsme mohli sledovat i na ukazatelích, takže kapesní mapička tu v tomto případě není vůbec potřeba. Úvodní šotolinu po chvíli vystřídá horská pěšina, která provede ryze vysokohorskou krajinou a nechá spatřit nejednoho sviště. Zátky k lanovce pak vede totožná cesta.Lázně Bogn Engiadina


Tentokrát jsme ve Scuolu zavítali na trochu odpočinku do tamních vyhlášených lázní Bogn Engiadina, kde jsme unavené nohy zrelaxovali v minerálních pramenech. Vyzkoušeli jsme si panoramatickou saunu, saunu se saunovým rituálem, solný bazén a samozřejmě i venkovní bazén s vířivkami a výhledem na hory. Tříhodinový vstup pro dospělého vyjde na 29 eur.
Lázně jsou proslulé také římsko-irským rituálem, což je speciální relaxační cesta se 16 zastávkami, která trvá kolem tří hodin. Kromě sauny nebo páry se vám tu dostane i masáže nebo bylinkového rituálu. Počítejte však, je tento rituál je potřeba dostatečně dopředu rezervovat a 3,5 hodinový rituál pro jednotlivce vyjde na 53 eur.
Tip na ubytování:

Ubytovaní jsme byli v hotelu Conrad, který se nachází v historické části městečka Scuol obklopen domečky zdobenými sgrafiti. Conrad nabídne snídaně i polopenzi a také nově zrekonstruované pokoje s výhledem na hory. Také zde získáte pobytovou kartu, se kterou máte zdarma lanovku a autobusy PostAuto do okolí, i do Samnaun.


BIKE tour TIP 2019 - Hotel Conrad - Švýcarsko from SNOW.cz on Vimeo.

Dolní Engadin v kostce:

„Hlavní město“ Dolního Engadinu Scuol
Vzdálenost z Praha-Scuol 6 hod 33 min
Scuol:  
Půldenní bikepas 36 CHF
Podrobné ceny jízdného na lanovky.  
Letní sezóna 27. 5.–1. 11. 2023
Provozní doba lanovky 8:30–17:00
Webové stránky www.bergbahnen-scuol.ch
Lázně Bogn Engiadina Scuol www.bognengiadina.ch


V Engadinu jsme sedlali kola Ghost FR AMR 8.7 a Ghost Hybride SL AMR X S 7.7, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc a batůžkami Evoc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a Samsung.