Slovenská strela

O tom, jak je konkurence ve vrcholovém sportu důležitá, není třeba se rozepisovat. První novoroční slalom Světového poháru v chorvatské metropoli to ukázal více než názorně. Mikaela Shiffrin dlouhodobě hovoří o tom, jak je pro ni soupeření s Petrou Vlhovou velkou motivací pro to stále se zlepšovat. V sobotu v Záhřebu bylo jasně vidět, jak moc jsou Slovenka i Američanka napřed oproti ostatním lyžařkám v nejtočivější disciplíně.


Trio nejlepších žen ve slalomu v Záhřebu

Pro Petru Vlhovou, která si chladnokrevnou jízdou ve druhém kole naprosto zaslouženě dojela pro triumf, znamenala sobota 4. ledna 2020 ještě jeden zajímavý zápis do historie. Už na první pohled totiž ve výsledkové listině zaujme vysoká ztráta třetí Kathariny Liensberger (+ 3,49 s) na vítěznou Slovenku.


Petra Vlhová si v Záhřebu dojela pro slalomové vítězství

Takový odstup v rámci pódia ve slalomu rozhodně není běžný. Bližší pohled do historických statistik Světového poháru pak domněnku jen potvrdí – jde o historicky pátý největší pódiový rozdíl v nejtočivější disciplíně, bráno mezi muži i ženami. Zatímco v mužské kategorii si vyšší náskok na bronzovou příčku vytvořil fenomenální Ingemar Stenmark v roce 1982, mezi ženami byl naposledy k vidění větší pódiový odstup paradoxně na den přesně před 45 lety od záhřebského sobotního slalomu.

Top 5 nejvyšších rozdílů mezi slalomovými závodníky na stupních vítězů:

4. ledna 1975 Garmisch-Partenkirchen: 1. Lise-Marie Morerod (SUI) 1:37,32; 2. Christa Zechmeister (GER) +0,94 s; 3. Torill Fjeldstad (NOR) +4,36 s

17. ledna 1982 Kitzbühel: 1. Ingemar Stenmark (SWE) 1:42,64; 2. Phil Mahre (USA) +3,16 s; 3. Paolo de Chiesa (ITA) a Steve Mahre (USA) +4,12 s

1. března 1968 Abetone: 1. Florence Steurer (FRA) 1:23,86; 2. Annie Famose (FRA) +3,00 s; 3. Britt Lafforgue (FRA) +3,92 s

9. ledna 1971 Oberstaufen: 1. Michelle Jacot (FRA) 1:36,25; 2. Gertrude Gabl (AUT) +2,61 s; 3. Jocelyn Perillat (FRA) +3,66 s

4. ledna 2020 Záhřeb: 1. Petra Vlhová (SVK) 1:57,98; 2. Mikaela Shiffrin (USA) +1,31 s; 3. Katharina Liensberger (AUT) +3,49 s

Mládí i zkušenost

Na nedělní mužský slalom v Záhřebu nebude v dobrém vzpomínat rakouská výprava, když si ani jeden z jejích členů nepřipsal umístění v top 10, ani norský specialista na točivé disciplíny Henrik Kristoffersen, který skončil až na děleném 19. místě. Jeho gesto zmaru po dojezdu do cíle 2. kola ukázalo, že si Seveřan dobře uvědomuje rozkolísané výsledky letošní sezóny, ale příčinu potíží a klíč k jejich řešení zatím stále hledá.


Alex Vinatzer stanul poprvé na pódiu ve Světovém poháru

Mezi nejlepších deset se naopak dostalo hned trio Italů. Simon Maurberger obsadil desátou příčku, sedmatřicetiletý Manfred Mölgg ukázal, že mu sjezdovka Sljeme sedí, když skončil osmý, a juniorský mistr světa ve slalomu Alex Vinatzer se poprvé dostal na pódium, když byl třetí za vítězným Clementem Noëlem a druhým Ramonem Zenhäusernem.


Clement Noel ve slalomu triumfoval

Jako už se letos stalo tradicí, dostal se s vysokým startovním číslem do druhého kola devatenáctiletý norský supertalent Lucas Braathen a následně dokázal využít perfektních podmínek a propracovat se pořadím z původní 13. na 6. konečnou pozici. O asi největší překvapení se postaral Belgičan Armand Marchand, který díky nejrychlejšímu 2. kolu poskočil z 20. příčky až na konečné 5. místo.

Česká účast

V Záhřebu bylo v akci i trio českých závodníků, tentokrát jim ale štěstí nepřálo. Martina Dubovská do druhého kola nepostoupila a svůj první závod v rámci Světového poháru bohužel nedokončila osmnáctiletá česká závodnice s americkými kořeny Zazie Huml.


Do Světového poháru v Záhřebu premiérově naskočila česká závodnice s americkými kořeny Zazie Huml

Slibně nakročeno měl do druhého kola v neděli Jan Zabystřan, v závěrečném úseku ale po podjetí branky ztratil před cílem rychlost, což jej stálo cenný čas, takže nakonec bohužel ani on na postup nedosáhl.