SNOW tour 2020 - Velký Javor - Německo from SNOW.cz on Vimeo.
I když Velkému Javoru aktuálně chybí do stoprocentního provozu ještě nějaký ten kousek sjezdovky, leden je tu díky nočním mrazům a nedávnému sněžení cítit. Poslední neotevřenou sjezdovkou je černá trať Weltcupstrecke, to by se však už tento víkend mělo změnit. Sněhové podmínky na ostatních sjezdovkách jsou velmi dobré a tratě jsou dostatečně vysněžené po celé délce i šířce.


Nám se na Javoru nejlépe lyžovalo na červené sjezdovce Böhmerwaldstrecke, která svou šířkou a přehledností připomíná typickou alpskou dálnici. V oblibě mám především spodní pasáž tratě, která se otevře do příjemně prudkého carvingového prostranství a v kombinaci s opodál projíždějící kabinkovou lanovkou si na malou chvíli připadám jako v Alpách.


Výhodou Javora je jeho převážně severní orientace, takže většina sjezdovek je zejména v lednu prakticky celý den ve stínu. Pěkně tak držel povrch v horní části Böhmerwaldstrecke a také na většině trati Bayerwaldstrecke, která je sice užší, ale po ryze sportovním padáku následuje dojezd do roviny, kde se dá těžit z nabyté rychlosti a ještě nějaký ten pěkný klopený oblouk vystřihnout.


Poctivý červený slalomák nabídne kraťoučká sjezdovka Sonnenhang, naopak nejmírnější sjezdovkou celého areálu je sjezdovka Familienstrecke, která je zejména v první polovině prakticky placatá, a tak je vhodná i pro úplné začátečníky.


Naopak část areálu Turnhof, která zahrnuje mírný modrý svah obsluhovaný dvěma kotvovými vleky, je cílem hlavně pro rodiny s dětmi. Začínající děti se tu první pluh a obloučky mohou učit v rozhlehlém dětském patku Kinder Arbärland s několika pojízdnými pásy, jenž je bezpečně oddělený od okolního dění. Jako jeden z nejlépe vybavených výukových parků široko daleko pravidelně sbírá mezinárodní ocenění. Výhodou jsou česky hovořící instruktoři, které objednáte přímo v lyžařských školách v hlavním zázemí Turnhofu. Je tu i měřený paralelní slalom, jednoduchá skicrossová trať a dětský park Zwergerland, tedy trpasličí svět pro nejmenší lyžaře.


K alpské atmosféře Velkého Javoru přispívají i tamní horské restaurace, které nabízí typické speciality jako je Germknödel (6,50 eur), Curry Wurst (9,10 eur) nebo silný vývar s velkým játrovým knedlíkem (4, 90 eur). My máme v oblibě prostornou restauraci na vrcholu Javoru Eisensteinerhütte, která nabídne i prosluněnou terásku s obsluhou – ostatně všechny další restaurace na Javoru jsou s obsluhou, včetně jejich teras, což osobně vnímám jako velkou výhodu, protože pochodování v lyžákách s tácem plným jídla a pití jsem dosud nepřišla na chuť. :-)


Pokud chcete zakončovat lyžovačku drinkem, zkuste menší restauraci Arber Stadl u výstupu lanovky Sonnenhang, na jejíž terásku snad jako na jediné místo na Javoru svítí ještě kolem třetí hodiny odpolední sluníčko a k autu máte podstatně kratší cestu, než je tomu z Eisensteinerhütte. Aby Javor dohnal Alpy úplně, chybí mu v nabídce takový aperol spritz, nicméně radler nebo lumumba (horká čokoláda s rumem) jsou příjemnou náhradou.


Velký Javor láká lyžaře nejen na sjezdovky s téměř alpskými parametry, ale také na moderní lanovky - kabinka lyžaře na kopec vyhoupne za pár minut, stejně jako další dvě sedačkové lanovky. Moderní a praktické je i zdejší zázemí - toalety jsou u nástupu i výstupu lanovek, k dispozici jsou také dvě půjčovny lyží, servis, úschovna lyží a samozřejmě velkokapacitní bezplatné parkoviště.


Češi jsou na Javoru vítáni, a proto jsou i webové stránky www.arber.cz přeložené do češtiny, stejně jako jídelní lístky v tamních restauracích. Česky pak na Javoru hovoří nejen instruktoři, ale také personál restaurací, servisman, nebo lanovkáři, takže se tu jazykové bariéry nemusíte bát.
Velký Javor v kostce:

Vzdálenost z Prahy 2 h 30 min
Celodenní skipas dospělý (17-59 let) 35 eur
Celodenní skipas student 32 eur
Celodenní skipas dítě (6-16 let) 25 eur
Celodenní skipas senior (od 60 let) 32 eur
Celodenní skipas rodina (2 dospělí a 1 dítě) 82 eur
Celodenní skipas rodina (2 dospělí a 2 děti) 92 eur
Webové stránky www.arber.de
Parkování zdarma na velkokapacitním
parkovišti přímo u lanovky

Partneři SNOW tour:

V Herlíkovicích jsme reportovali na lyžích FISCHER s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení HALTI, v helmách a brýlích SMITH.