SNOW tour 2020 - Špičák na Šumavě from SNOW.cz on Vimeo.
Špičácké sjezdovky patří v Česku k těm delším a zároveň k jedněm z nejrozmanitějších tratí u nás. A to platí i při omezeném provozu, takže během jedné jízdy se projedete na sportovních padáčcích i mírnějších carvingových prostranstvích a na trati se bude od jejího počátku až do jejího konce neustále něco dít.


Úvod trojky začíná širokou a pozvolnou plání, která je ideální na prvních pár rozehřívacích oblouků, a navíc máte čas se i pokochat výhledem na železnorudskou kotlinu a politovat města v údolí zahalená do inverze.


Posléze se ale sjezdovka zalomí rovnou do poctivě červeného slalomáčku, který se zakrucuje doprava a po chvíli se narovnává do carvingové plošiny zvané „Václavák“. Tady můžete využít získané rychlosti z padáku a lyže rozhoupat do pěkných vykrajovaných oblouků.


Po Václaváku se přejíždí na sjezdovku č. 2, která má dostatečnou šířku a opět proměnlivý profil, kdy se po sobě vystřídá prudší padák s mírnějším pokračováním, jedno z mých nejoblíbenějších míst. Spodek dvojky se už nejede v takové rychlosti, a tak máte čas soustředit se na precizní sportovní náklony a díky příjemné šířce se ani nemusíte moc omezovat.


Začátečníkům a mírně pokročilým se bude líbit spíše na Spodní Šanci s kotvovým vlekem, která je velmi mírná a dostatečně prostorná, takže na první oblouky jako stvořená. Od hlavního dění Špičáku je navíc trochu bokem, takže sportovní a začínající lyžaři si nepřekážejí.


Na tratích v těchto dnech leží kolem 30 cm sněhu, díky teplotám nad bodem mrazu a slunečním paprskům ale drží rovné jen na ranní a dopolední lyžování, pak už sjezdovky měknou. Kdo však stihne první lano v 8:30, může se těšit na několik nalyžovaných kilometrů na utaženém manšestru.


Lyžařská škola na Špičáku patří k nejstarším v regionu a momentálně běží na plné obrátky o víkendu i v týdnu. Pro nejmenší děti využívá škola dětský lyžařský park s pojízdným pásem a několika slalomovými zvířaty, a i tento park je bezpečně ohraničený od okolního dění. Kromě každodenních lekcí, které se mohou odehrávat privátně i skupinově, se špičácká lyžařská škola soustřeďuje i na tzv. víkendové kurzy. Jedná se o celodenní výuku po dobu 6 sobot (nebo neděl) pro školáky nebo i dospělé a v rámci kurzu je zajištěn společný svoz autobusem z Klatov nebo z Plzně, oběd a zvýhodněné jízdné.


Novinky na Špičáku hledejte hlavně v nabídce jídel, protože do areálu vtrhli jako vítr noví provozovatelé (koneckonců, pokud bylo v posledních letech Špičáku něco vyčítáno, byla to právě gastronomie). Na prosluněné terásce na Blažence si nyní můžete dopřát českou kuchyni například v podobě knedlíků s uzeným masem a špenátem (165 Kč), ale i typickou alpskou kuchyni v čele s oblíbeným Germknödlem (125 Kč). Lívance s ovocem a zakysanou smetanou pak ocení hlavně ti, co rádi snídají na svahu. Fajnšmekři si tu pochutnají na hruškovici ze zralých hrušek od Barona, kterou jen tak běžně v areálech neseženete. Blaženka je navíc nově obslužná, takže se stačí pohodlně usadit.


Podobně koncipovanou nabídku jídel najdete i na Haničce a ve Skibaru, kde je jídelníček ještě vylepšený nějakou tou modernou, jako jsou například frity s trhaným vepřovým masem a sýrovou omáčkou (115 Kč) nebo smažené chipsy s česnekovým dipem (75 Kč). Vše si navíc můžete vychutnat i venku v lehátkách, z kterých se pak k dalšímu lyžování jen horko těžko přemlouvá.


Nová nabídka občerstvení na vás čeká i v kiosku u výstupu lanovky, takže tu nyní můžete doplnit energii po domácku dělanými dobrotami, jako je zapečený toast s uherákem, červenou cibulí, goudou a hořčicovým dipem (75 Kč), curry hot dogem (65 Kč) nebo farmářskými hranolkami s česnekovým dipem (75 Kč). Nám už v břiše nezůstalo po předešlých hodech místo na víc než na svařák a domácí cookies, tedy vláčnou nadýchanou sušenku s kousky mléčné čokolády a vlašskými ořechy (40 Kč), a mlsání jsme spojili rovnou s výhledem na Alpy a opalovačkou na vrcholu Špičáku.


Plně v provozu je na Špičáku i půjčovna lyží, která je nově a pestře vybavená. Kromě sjezdových lyží si tu můžete zapůjčit i běžky, freestylové snowboardy, saně, sněžnice a dokonce i fatbike. V případě potřeby si můžete zakoupit drobné lyžařské vybavení, jako jsou helmy nebo brýle (nově i značka Oakley). Celodenní zapůjčení lyžařského kompletu pořídíte za 510 Kč a testování modelů značky Rossignol vyjde na celý den na 480 Kč.
Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy 2 h 10 min
Aktuálně platí ceny vedlejší sezony:  
Celodenní skipas dospělý 550 Kč
Celodenní skipas mládež (roč. nar. 2002-2004) 475 Kč
Celodenní skipas dítě (roč. nar. 2005 – 2012) 390 Kč
Celodenní skipas senior (roč. nar. 1951 – 1959) 475 Kč
Celodenní skipas senior (70+) 80% sleva
Děti do 6 let 20 Kč
Provozní doba střediska 8:30–16:00
Webové stránky střediska www.spicak.cz
Parkování zdarma u sjezdovky

Partneři SNOW tour:

Na Špičáku jsme reportovali na lyžích FISCHER s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení HALTI, v helmách a brýlích SMITH.