Česko: sněhové přeháňky nejen na horách

Optimistický výhled, co se týče nového přírodního sněhu a teplot klesajících pod bod mrazu, v současné chvíli shodně slibuje většina předpovědních modelů. Sněžit bude v přeháňkách průběžně od čtvrtečního odpoledne až do neděle, průměrně by na horách mohlo napadnout aspoň 10 cm nového sněhu, místy až 30 cm. Chladněji by po přechodném oteplení mělo být i po víkendu.


V Česku se dá lyžovat na téměř 300 km sjezdovek


Na sjezdovkách ve skiareálech nyní průměrně leží cca půl metru převážně technického sněhu

Přimíchání přírodního sněhu na kvalitně upravený technický podklad pomůže zlepšit povrch sjezdovek a v kombinaci s déletrvajícím ochlazením, kdy na horách ani přes den nebudou teploty výrazně přesahovat bod mrazu, mohou na horách v následujících dnech nastat jedny z lepších lyžařských dní sezóny.


Mapa znázorňuje, kolik sněhu napadne odhadem v Česku za příští 3 dny


Sportovnější Herlíkovice propojené s rodinným Bubákovem slibují příjemné lyžování, zvlášť když připadne trocha sněhu. Využít lze i akce skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW (reportér mikels)


Nižší zalidněnost a přitom dobré sněhové podmínky nabídl o minulém víkendu krušnohorský Plešivec (reportér plamice)


Polovina sjezdovek je v provozu na poklidném Kamenci v Jablonci nad Jizerou, technického sněhu je dostatek (reportér JM.arch)


Na Červenohorském sedle jsou otevřeny všechny sjezdovky na obou stranách kopce (reportér rradek)

Alpy už čerstvý sníh mají

Až desítky centimetrů nového sněhu napadly a ještě napadnou na alpské sjezdovky. Víkend bude v západní části hor (Švýcarsko) spíš slunečný, Rakousko a Itálie čeká spíš oblačnější počasí s občasným sněžením, na severní straně hor střídané s dočasným fénovým projasněním. V provozu je v Alpách zhruba 90 % sjezdovek, byť podmínky v posledním týdnu byly silně ovlivněné vysokými teplotami a vrcholící prázdninovou návštěvností. Mnohde je také znát, že sněhový základ pochází ze začátku zimy a během sezóny už mnoho sněhu nepřipadlo, nebo jej spláchly oblevy.


V Alpách bude v příštích dnech padat čerstvý sníh, nejvíce ho přibyde v západní části pohoří


Zillertal Arena je z Česka dopravně dobře dostupný a velmi rozlehlý areál, ve vyšších polohách je v současnosti kvalitní sníh a ve vzdálenějších částech nebylo ani přelidněno (reportér parezzbablu)


Široké sjezdovky a moderní lanovky propojují svahy dvou hor v Katschbergu, kde převažují červeně skloněné tratě (reportér Dwamin)


Mnoho pestrých sjezdovek v korutanském Nassfeldu vybízí k lyžařskému safari. Nepříjemně nabitá bývá ráno hlavně přístupová kabinka z údolí, během dne se prázdninové davy rozprostřou (Tomáš Roba - SNOW)


Východotyrolský Lienz je v prázdninových dnech téměř zárukou volných sjezdovek, sněhové podmínky jsou přitom ve vyšších polohách bezvadné (reportér gimli35)


Příjemné, široké sjezdovky v italské Madonně di Campiglio byly v hlavním prázdninovém týdnu sezóny místy přelidněné, klidněji bylo v menším propojeném Pinzolu (reportér ondra87)

Interaktivní mapa aktuální přírodní sněhové pokrývky v ČR a Alpách