Česko: sníh se stahuje do vyšších poloh

Začátkem března přišlo poměrně dost srážek, což rozdělilo skiareály na ty, kde ještě sněžilo (nejvíce od cca 1 000 metrů výše) a kde převážně pršelo (většina níže položených areálů je na hranici provozuschopnosti). I díky mírnému ochlazení je tak stále v provozu přes 350 km sjezdovek - některé okresy mají jarní prázdniny stále před sebou a ve vyšších polohách se ještě nějaký ten týden lyžovat bude spolehlivě.


Více než polovina českých sjezdovek je v provozu


Větší české areály jsou v téměř plném provozu

Nejbližší výhled počasí slibuje čerstvý sníh ve vyšších polohách, zhruba nad 900 výškových metrů, výjimečně i níž. Tato "udržovací" zimní situace ve výše položených areálech vydrží do začátku příštího týdne, kdy se teploty přehoupnou výrazněji přes nulu a zapršet může i v těch nejvýše položených areálech.

Tento víkend však budou mraky střídat slunce a denní teploty se při něm mohou vyšplhat až k plus deseti stupňům. To se samozřejmě projeví na kvalitě sněhu, který bude během dne těžší, takže se určitě vyplatí brzký ranní start, který dovolí lyžovat na tužším, upraveném povrchu.


Mapa znázorňuje, kolik sněhu napadne na území ČR v příštích 3 dnech


Klínovec má sněhu na letošní poměry dost, ale vyráží sem mnoho lyžařů (reportér prochy.marty)


Do 15. 3. můžete využít akci skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW 120 ve skiareálu Vysoké nad Jizerou - Šachty (reportérka JenaJena hlásí sice špinavý sníh, který ale vyvažuje hravý charakter sjezdovek)


Krkonošská Lysá hora díky novému sněhu nabídla ochutnávku zimního lyžování ve vrcholových partiích, dojezdy sjezdovek byly naopak jarní (reportér OtaR)


Lyžování bez front na asi 50 cm převážně technického sněhu si pochvaluje reportér Bohouš v Přemyslově


Reportér radez hlásí z Dolní Moravy: "Úplně ráno byl na Slamníku ještě prašan, ten ale s příchodem teplého vzduchu dosti měknul - nikde však nebyly vyloženě plotny


Beskydská Kyčerka už je obklopená zelenými loukami, ale využít posledních pár dní provozu tohoto moderního areálu se stále vyplatí (reportér Nahoru Adolu)


I na Slovensku letos bojují s nedostatkem sněhu - třeba ve Vrátné v Malé Fatře už na některých sjezdovkách vykukují trsy trávy (reportér Cesmik)

Alpy: sezóna v plném proudu a méně davů

V Rakousku, Itálii, Švýcarsku a Francii se počet otevřených sjezdovek blíží k 90 % a mají tedy plně rozjetou lyžařskou sezónu. V posledním týdnu sněžilo hlavně v západní části masivu, kde místy napadl až metr čerstvého sněhu, přibližně půlmetr přibyl i v italských Dolomitech, jinde dostaly příděl okolo 10 centimetrů. Na sjezdovkách leží solidní základ sněhu a díky ochlazení si tak ve vyšších polohách zalyžujete na prašanu po celý den.


V Alpách bude v příštích 3 dnech mírně sněžit, většinu území zasype asi 10 centimetrů čerstvého sněhu


Do 23. 3. ještě můžete bez omezení prolyžovat areál kolem Flachau, poté je v plánu uzavření spojovací lanovky G-Link kvůli výstavbě nových lanovek. Náhradní dopravu pak zajistí skibusy (reportér Orhor)


Na skvěle upravených sjezdovkách ve stínu nejvyšší hory Rakouska v Kals Matrei / Grossglockner Resort si zalyžoval reportér gimli35


Gerlitzen, nenápadný kopec nad korutanským Villachem, překvapí krásnými výhledy a širokými sjezdovkami (Tomáš Roba - SNOW)


Špičkové lyžování na rozlehlých sjezdovkách kolem Davosu podtrhl i příděl nového sněhu a nízká zalidněnost (reportér Nojby)

Interaktivní mapa aktuální přírodní sněhové pokrývky v ČR a Alpách