Triumf Vincenta Kriechmayra

Už při pátečním losování čísel bylo jasné, že sebevědomí sjezdaři, který je na Hinterstoderu doma, rozhodně neschází. Na otázku moderátora, jaké si vybere startovní číslo, Vincent Kriechmayr bez zaváhání odvětil, že: „Přece číslo jedna, co jiného.“

V davu shromážděném pod pódiem se v reakci nejdřív ozvalo zahučení a následoval dlouho nekončící bouřlivý aplaus – Rakušané umějí odvahu u svých borců patřičně ocenit. Jak známo, alpské lyžování je v zemi sportem číslo jedna a třeba u fanouškovských táborů Vincenta Kriechmayra a Matthiase „Mothla“ Mayera nebývá nouze o špičkování, jaké si v našich končinách spíš představíme mezi příznivci hokejových či fotbalových klubů.

V sobotním super-G se ukázalo, že měl hornorakouský závodník všechny důvody si věřit, jeho jízda byla na konci závodu tou nejrychlejší, což nakonec s přimhouřenýma očima ocenili i fanoušci jeho rakouského rivala, který skončil třetí. Podíl na výhře Vincenta Kriechmayra měla vedle znalosti sjezdovky i jeho volba startovní pozice, trať postupem času v teplejším počasí pochopitelně z ideálního stavu ztrácela, jakkoliv se svah jen hemžil organizátory, kteří po každém startujícím upravovali, co se dalo. Triumf specialisty na rychlostní disciplíny, který napřesrok oslaví třicáté narozeniny, byl pro hornorakouské patrioty o to cennější, že přišel na lyžích značky Fischer, která je v oblasti rovněž doma.

Rekordman Alexis Pinturault

Francouzský lyžař potvrdil, že mu terén v Hinterstoderu skvěle vyhovuje – vždyť tady dokázal triumfovat už v roce 2016, kdy v tehdejších dvou obřích slalomech dokázal dvakrát odsunout Marcela Hirschera na stříbrnou pozici. Tentokrát z toho v sobotu bylo těsně čtvrté místo s odstupem 0,16 s na třetího Matthiase Mayera, neděle a pondělí ale už patřily savojskému rodákovi, který si sympatie místních zajistil svou bezchybnou němčinou.

V kombinaci po druhém místě ze super-G díky skvělému slalomu vystřídal na vedoucí pozici Maura Caviezela (který tak i po hornorakouské štaci stále čeká na první výhru ve Světovém poháru) a díky tomu získal i malý křišťálový glóbus za danou disciplínu. V kombinaci se nejvýš v celkovém bodování dostal pošesté a tím se dostal v historických tabulkách do čela před slavného norského univerzála Kjetila Andrého Aamodta. Co do počtu vyhraných kombinačních závodů v kariéře má Alexis Pinturault deset zářezů na pažbě, více mají pouze Marc Girardelli, Phil Mahre a Pirmin Zurbriggen, již se radovali jedenáctkrát.

Jednoznačný průběh měl pro francouzského závodníka i pondělní obří slalom, díky náskoku z prvního kola jej neohrozila ani závěrečná jízda v horších podmínkách kola druhého, kde zajel jedenadvacátý čas. Alexis Pinturault tak zůstává jediným mužem, který letos vyhrál víc než jeden obří slalom (předtím stanul nejvýše v Söldenu a Garmisch-Partenkirchenu).

V historických tabulkách navíc dotáhl díky čtrnácté kariérové výhře v obřím slalomu v celkovém pořadí na šesté příčce rakouské velikány Hermanna Maiera a Benjamina Raicha, jedenatřicátým pódiovým umístěním v disciplíně pak dorovnal ve statistice Alberta Tombu, další na řadě je Bennie Raich s pětatřiceti top 3 finiši.

Henrik Kristoffersen v super-G

Když se reportéři ptali závodnic Světového poháru, zda tipují na celkového vítěze Světového poháru v letošní sezóně Aleksandera Aamodta Kildeho, Alexise Pinturaulta nebo Henrika Kristoffersena, Američanka Breezy Johnson žertovala, že se především těší na to, až Henrik nazuje dlouhé rovné lyže a v rámci honu za body se pustí do rychlostních disciplín.

Od jejích slov uplynul týden a nečekané se stalo skutečností. V Hinterstoderu startoval norský specialista na točivé disciplíny v sobotním super-G i v nedělní alpské kombinaci a v součtu získal 33 bodů. Momentálně drží v celkovém bodování třetí pozici, ale kdo ví… Minulost už párkrát ukázala, že i pár bodů může rozhodnout, jeho současná pozice nicméně spíš favorizuje oba jeho rivaly.

Nejblíže k velkému křišťálovému glóbu má momentálně Alexis Pinturault, na druhém místě je Aleksander Aamodt Kilde, který v sobotním závodě vypadl hned po prvním mezičase a nebodoval. Norovi může hrát do karet, že se bílý cirkus právě chystá do jejich vlasti, kde se v Kvitfjellu pojede sjezd a super-G, v nichž je jako doma (a navíc doma skutečně bude).

Jan Zabystřan na bodech

Radost českým fanouškům přinesl o víkendu Jan Zabystřan, který neprožívá pohodovou sezónu. Její úvod ovlivnilo zranění ze srážky v tréninku, po návratu do Světového poháru se tuzemský závodník blýskl body za 19. místo v kombinaci v Bormiu. Poté ale následovala černá série: V Záhřebu před cílem chyboval a nedostal se do druhého kola slalomu, poté přišly výpadky ve slalomech v Madonně di Campiglio, Wengenu, Kitzbühelu a Schladmingu a v kombinačním sjezdu ve Wengenu, rovněž až těsně před cílem.

V Hinterstoderu se „Zaby“ vrátil po štaci na Far East Cupu, jež mu podle všeho prospěla. Ve všech závodech se dostal do cíle, v kombinaci pak na 29. místě v super-G a 19. místě ve slalomu, což dalo dohromady 23. celkovou pozici. Tak snad se vše v dobré obrátí...