Česko: sníh na sjezdovkách i hřebenech hor

V minulém týdnu na horách sněžilo, nejnověji je však spláchl déšť, sjezdovky tedy drží zejména díky podkladu z technického sněhu. Pomyslná hranice solidního (samozřejmě jarního) lyžování leží asi v 800 m n. m. Zvláště odpoledne je potřeba počítat s těžkým mokrým sněhem.

I vzhledem ke skončení jarních prázdnin o nadcházejícím víkendu se dá předpokládat, že mnohé, zvláště menší a níže položené areály budou postupně ukončovat provoz.

České lyžařské areály mohou i ve vyhlášeném nouzovém stavu zůstat otevřené (zdroj AHS ČR). Od soboty 14. 3. se však novým rozhodnutím vlády musí uzavřít (zdroj AHS ČR).


Více než polovina českých sjezdovek je v provozu


Větší české areály zůstávají v téměř plném provozu

Počasí by se v příštích dnech mělo o víkendu postupně přenastavit do slunečnějšího jarního módu, a tak si milovníci firnového lyžování (ráno tvrdo, odpoledne měkko) ještě přijdou na své. Právě slunečné jarní dny při malé návštěvnosti často patří k těm nejvydařenějším z celé sezóny.


Mapa znázorňuje, kolik sněhu napadlo na území ČR v posledních 7 dnech


Díky nízké zalidněnosti a novému sněhu ze začátku března se na Plešivci lyžuje prakticky nejlépe v celé letošní sezóně (reportér 0ndra)


Krkonošská Lysá hora po sněžení z předchozího týdne připravila alespoň na vršku svých dlouhých sjezdovek pravou zimní atmosféru (reportér škubánek)


Na sportovnějších i mírných sjezdovkách v Herlíkovicích Bubákově se lyžuje bez front (reportér Nahoru Adolu)


Kotva vozí lyžaře v krkonošských Vítkovicích na mírné a přehledné sjezdovky v areálu Vurmovka, které jsou pokryty přírodním sněhem o tloušťce 10 až 20 cm (reportér Martin2)


V Deštném v Orlických horách je v provozu téměř vše, na sjezdovkách leží něco přes 40 cm jarního sněhu (reportér jenda0007)


V Přemyslově jsou v provozu obě sjezdovky, na nichž lyžuje poměrně málo lidí (reportér Bohouš)


Na Dolní Moravě se brzy ráno dají najít pevné úseky tratí (reportér bobu)

Alpy: sezóna předčasně končí

Všechna střediska na území Itálie včetně Dolomit nuceně ukončila sezónu kvůli karanténě. Lyžovat se ale stále dalo v Rakousku, Francii a Švýcarsku. Sněhové podmínky se během posledního týdne zlepšily, zvláště ve vyšších polohách.

Čeští občané mají ovšem od čtvrtka 12. 3. zakázáno do těchto zemí vycestovat. V rakouských spolkových zemích Tyrolsko a Salcbursko skončí sezóna z preventivních důvodů v neděli 15. 3. V důsledku nových opatření se uzavírají i další areály, např. ve Švýcarsku a Polsku.


Za poslední tři dny v Alpách nasněžilo 10 až 30 cm sněhu


Štýrský Kreischberg je příjemným rodinným střediskem, kde se chvíli zabaví i náročnější lyžař, je ovšem velmi navštěvované Maďary, zvláště o víkendech, hlásí Špaky


Sjezdovky v prašanovém balení a málo lidí na svahu hlásí ze Söllerecku na bavorsko-tyrolském pomezí reportér Abrakus79


Ve francouzském velkoareálu La Plagne jsou aktuálně výtečné, prakticky zimní sněhové podmínky (reportér Sparťan)

Interaktivní mapa aktuální přírodní sněhové pokrývky v ČR a Alpách