Opustíme-li povrchní dojmy z tisícových cen a dáme prostor řeči čísel, začnou se nám určitá fakta jevit poněkud jinak.

Lyže i boty jsou levnější

Když jsem před skoro 30 lety začínal jako učitel na gymnáziu, pobíral jsem 1 700 korun hrubého (tuším 1 400 čistého) a závodil na Rossignolech ST za 3 500 korun. Mezi 3 000 a 3 500 korunami stály tehdy nemnohé závodní – a tedy skoro jediné pořádné – lyže. Průměrná mzda byla někde mezi 2 a 3 tisíci.

Dnes je (jistě, teoretický) průměr přes 16 000 Kč, ale vzdělanější vydělávají ještě více. Zhruba totéž stojí dnes většina nejdražších lyží bez vázání. Čistě takto jsou tedy vlastně levnější než kdysi. V té ceně je navíc tehdy neexistující deska. O tom, oč dokonalejší ty dnešní jsou, snad ani netřeba mluvit.

Stačí ale sáhnout po modelu rok starém a cena někdy i stejné lyže jde až o tisícovky dolů. Dva tři roky staré lyže pak mohou stát i jen polovičku. Samozřejmě nevrtané.

Už vůbec nemluvím o nabídce lyží použitých. Kdo se vyzná a dá si práci, může vyzobnout krásný kousek ještě levněji.

Všechny tyto možnosti se vám přitom přímo vnucují. Kdysi jsme se naopak snažili vnutit my do přízně vedoucího obchodu, aby právě nám za flašku nebo protislužbu ten vytoužený pár schoval takzvaně pod pultem...

Ještě markantnější je to u bot. V 70. letech stávaly ty nejlepší skoro totéž co lyže, tedy opět skoro dvojnásobek průměrné mzdy. Dnes jsou těsně nad 10 000,-, ale nabídka je neskonale širší a vhodné boty pro většinu lyžařů stojí znatelně méně. A zase je tu nabídka starších modelů, takže třeba stále špičkové Lange L10 bylo nedávno možné koupit za neskutečných 2 500,-. Na to platí jen „no comment“.

Oblečení „vylétlo“

Uznat musím, že výrazně vzrostla cena oblečení. Jenže srovnávat to, jež se u nás dalo sehnat kdysi, s dnešními bundami a kalhotami, snad ani vůbec nejde. Šusťák proti goretexu prostě postavit nelze. Tehdy bylo levné, ale podle dnešních měřítek dost děsné. Když někdo prodával šponovky „ze Západu“, o částku blížící se polovině průměrné výplaty si taky řekl. A jsme zase doma... Kromě toho máme dnes možnost vybrat si drahé i levnější.

Ježdění podražilo, ale…

Jedna jízda na Pláň za 4,-, při permanentce na tuším devět jízd za 3,- a s poměrně rozšířenou tzv. lyžařskou známkou za 2 koruny. Podobně i na dalších lanovkách a vlecích ČSTV. „Komunál“ se cenově nelišil a za hříšně drahou platila Rokytnice, kde o vzácném dnu s malými frontami dokázali největší chrti projezdit až tři bodové permanentky po šestatřiceti.

Dneska vyděláváme asi šestkrát tolik a den lyžování je tam vlastně levnější. Denních dvacet jízd ve Špindlu po 3,- je šedesát, dnes při šestidenním skipasu přijde den na 437,- (7x více, ale 6x více vyděláváme) a jednodenní na 550,-. Co bychom ale tehdy dali za sezónku, jež se zaplatí za necelých čtrnáct dnů!

Je to o něco více. Ale zase: lyžování tehdy a dnes skoro ani nejde srovnat. Lanovky, úprava, šířka tratí, zasněžování s jistotou sněhu – to všechno má větší hodnotu než relativní zvýšení ceny oproti minulosti.

A co cesta a bydlení?

Autobus do Krkonoš stával 36,- (Rokytnice) až 45,- (Pec). Dnes 3-4x více, ale nezapomeňme, že 6x více vyděláváme! Podnikovým autobusem se „cizí“ mohl svézt za dvacku, ale to je pořád ten šestinásobek. Autem jede málokdo více než 150 km, tedy asi pětistovka za benzín přijde tři lidi dokonce na méně než autobus.

Spali jsme za dvacku bez jídla? Asi ano. Levněji než dnes, uznávám. Mnohdy to byly podnikové chaty, a tak za ještě méně. To už ale nebyly ceny běžné, nýbrž pro vyvolené, kteří měli to štěstí, že pracovali v podniku, jenž na horách získal dům po Němcích, případně si postavil svůj. Tím se už dostáváme ne k cenám běžným, nýbrž k možnostem.

Možnosti lyžovat levně jsou i dnes. Jen se o nich mluví méně než o šokujících cenách, jimiž ráda argumentují mnohá média. Cenovým měřítkem současného lyžování rozhodně není jen týden čtyřčlenné rodiny ve špindlerovském hotelu.

Ze zhruba 400 provozovatelů lyžařských areálů a areálků je naprostá většina výrazně levnější než naše špičky. I ve Špindlu lze bydlet za 250,- se snídaní. Jezdit se dá na dopolední jízdenku, s před- a posezonní slevou. I v Alpách můžete bydlet za 15 eur se snídaní a jsou oddíly, jež tam při soustředěních bydlí v apartmánech za sedm a půl na osobu. Jejich mladí závodníci přitom mají až do 15 let celoroční skipas za 190 eur. Ve vybraném termínu tam můžete mít týden i se skipasem už od 140 eur. Do Francie lze v určitých okrajových termínech jet na 8denní lyžování za neskutečných pět tisíc. Tolik stála Tři údolí v první polovině 70. let, kdy se tam pod vedením Pavla Borského začínalo jezdit…

Kapitolu lyžování v „kapitalistické cizině“ snad raději vůbec neotevírejme. Možnosti cestování tehdy a nyní srovnávat vůbec nejde.

Tak je, či není drahé?

Lyžování tedy vůbec nemusí být tak drahé, jak se má za to. Chápu, že ne každý má čas, chuť a nakonec i schopnosti potřebné informace si sehnat. Mnohý si raději zaplatí, nestará se a jede. Proč ne, jsou to jeho peníze a jeho volba. Taková praxe ale zkresluje. Nouze nás kdysi naučila vynalézavosti. Dokázali jsme si sehnat i zdánlivě nesehnatelné (špičkové lyže, ubytování na horách) a vyšťourat kdeco. Byl to samozřejmě nedůstojný způsob existence a díkybohu je za námi. Trocha té pídivosti, dnes třeba moderně nazvaná práce s informacemi, nám ale může pomoci zjistit, že lyžování vlastně vůbec nemusí být tak drahé, jak se traduje.

Nejde totiž jen o ceny požitku zvaného lyžování. Všichni víme, že některé součásti našeho života skutečně výrazně zdražily. Ve výplatním sáčku máme sice víc, ale to ještě nic neříká o výši reálných mezd a o tom, kolik nám na kratochvíle kalibru lyžování zbyde. Navíc máme mnohem více možností, jak s vydělanými penězi naložit. Lze si za ně skutečně něco pořídit, více si jich proto vážíme a přemýšlíme, jestli je dát právě do ježdění na hory. Lyžování se nám pak může jevit drahé i ve srovnání s jinými příjemnostmi.