Der Weisse Rausch (1931)

Historická komedie (Arnold Fanck)

Odehrává se v proslulém St. Antonu am Arlberg a pojednává o mladé slečně, která se pod vedením zkušeného horala pokouší proniknout do lyžařského umění.

První, historicky významný lyžařský film. Rozpoutal obecný zájem o natáčení v prostředí zimních sportů, ať už co se týče děje, tak lyžařských záběrů . dodnes zábavná je scéna se závodem, tzv. hrou na lišku, pronásledovací lyžařskou honičkou. Film tak navíc skvěle dokumentuje tehdejší přístup horských obyvatel k lyžování.

Many Moods of Skiing (1961)

Historický (Warren Miller)

Průřez lyžařskými styly šedesátých let v podání legendy lyžařského kinematografického průmyslu Warrena Millera). Hollywoodský rodák za celý život natočil pod hlavičkou svého studia WM Entertainment více než 50 filmů a podílel se asi nejvýraznější měrou na přenosu lyžování na filmové pásky.

Dnes velmi zábavná, ale i historicky cenná podívaná. Zahrnuje balet, boule, obdobu dnešního technického lyžování, synchronizovaný freeride i zábavně vypadající skupinové lyžařské hry.

Ski Party (1965)

Sex Comedy (Alan Rafkin)

Spin off k plážovým komediím, ale na sněhu. Pamatujete si české Snowboarďáky? Ski party je předchůdcem podobných filmů a zároveň i výpovědí o šílenosti filmové tvorby šedesátých let - podobné spin offy vznikaly v takměř každém sportovním odvětví.

Muzikálová komedie plná nedůmyslných převleků připomíná hybrid mezi filmy Tootsie, Singing in the rain a Policejní akademie. Jediné rozumné na filmu je jeho podkres hudbou Jamese Browna, ostatní je zcela ztřeštěný a nevybouřený harrasment, vyvedený až do zábavné absurdity.

Steep and Deep (1985)

Dokument (Warren Miller)

Zlatá éra lyžování - od Evropy přes Japonsko až po Nový Zéland s nejlepšími lyžaři tehdejší doby.

Sledujte jedny z nejvýraznějších lyžařů minulého století, jak přepisují dějiny moderního lyžování. Stein Eriksen, Phil Mahre, Billy Kidd a další lyžují na všech místech planety, od prudkých kopců Aljašky po novozélandské ostrovní kopce. Jde o jeden z nejlépe hodnocených filmů legendy lyžařské kinematografie Warrena Millera.


Předchozí díly filmového klubu:

Filmový klub (1): 9 lyžařských dokumentů