BIKE tour 2020 - Špindlerův Mlýn from SNOW.cz on Vimeo.



Aktuálně ve Špindlerově Mlýně funguje sedačková lanovka na Medvědín, občerstvení v bufetu u dolní stanice lanovky i venkovní teráska restaurace Medvědín u horní stanice lanovky a v provozu je také půjčovna elektrokol včetně obchodu se suvenýry a sportovním zbožím.


Naučné stezky pro rodiny s dětmi představují pěší túru zpestřenou zajímavými informacemi a dílčími úkoly na několika zastávkách, takže jsou motivační zejména pro děti. Na Medvědíně jsou dvě naučné stezky, a zatímco loni jsme si tu prošli „Špindlmanovu misi“, letos jsme vyzkoušeli Medvědí cestu, která startuje na vrcholu Medvědína a protáhne vás po dřevěné lávce přes Svinské louže, dále přes Šmídlovu vyhlídku a zpátky do areálu se dostanete přes Horní Mísečky.


Medvědí cesta je dlouhá 8,6 km a na sedmi zastávkách se na ní dozvíte zajímavé informace o medvědech. Než se na Medvědí cestu vydáte, vyzvedněte si na pokladně u dolní stanice lanovky mapku pro plnění úkolů – na jednotlivých stanovištích budete totiž luštit tajenku a také šrafovat obrázky podle značek umístěných na dřevěných sochách. Za vyluštěnou tajenku dostanou děti na pokladně drobnou zaslouženou odměnu. Další dvě naučné stezky najedete u výstupu lanovky ve Svatém Petru, která zahájí provoz 29. května.


Dalším magnetem pro děti je „lettering“ a pestré dětské hřiště u výstupu sedačkové lanovky na Medvědíně. „Lettering“, tedy obří dřevěná písmena Medvědín, simulují dětem jednoduché lezecké stěny a z nich se spouštějící klouzačky.


Na dětském hřišti pak nechybí nejmodernější atrakce jako je nafukovací trampolína, „bagry“ v písku, dřevěné prolézačky, houpačky nebo houpačko-kolotoč pro dva. Vstup do dětského parku je zdarma.


Sedačková lanovka na Medvědín vám bezplatně vyveze i kola, případně i elektrokola, která si zapůjčíte v E-bike půjčovně Kolo pro život u dolní stanice lanovky. Jsme sice sportovci, ale tentokrát jsem i já podlehla kouzlu motůrku. V půjčovně jsem si vybrala celoodpružené elektrokolo a vědomí elektrické přípomoci mi dovolilo zvolit delší výlet, než obvykle. Vybrat si tu jinak můžete nejnovější modely elektrokol Rock Machine z řad trekkingových i trailovách e-biků.


My se s e-bikem vydali sedačkovou lanovkou na vrchol Medvědína a odtud jsme si vybrali jeden z doporučených cyklovýletů Špindlu – na pramen Labe. Vyrazili jsme tedy po trase K13, která nás po šotolinovém sjezdu zavedla k rozcestí, kde jsme zabočili doprava a po asfaltové cestě vyšlapali k Vrbatově Boudě na Zlaté návrší.


Jen pár metrů nad Vrbatovo Boudou najdete i Mohylu Hanče a Vrbaty, která připomíná tragickou událost, při které v lyžařském závodě v roce 1913 umrznul ve sněhové bouři Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata.


Ze Zlatého návrší jsme se projeli po krkonošské magistrále, která vede po hřebeni a dává dostatek času pokochat se jedinečnou krkonošskou tundrou.


Cyklotrasa nás dále dovedla na nepřehlédnutelnou Labskou Boudu, kde jsme si v připravených stojanech nechali kola (doporučujeme zámek sebou) a dále pokračovali kilometr pěšky až k prameni Labe.


V polovině května je sice kruhová studánka pramene Labe ještě pod sněhem, své kouzlo ale má i močál, ze kterého Labe vyvěrá a slyšet tak můžete tajemné bublání horského pramene. Zpátky jsme se vydali stejnou cestou na Zlaté návrší a zpět do areálu přes Horní Mísečky. Cyklostrasa má dohromady asi 25 km a po celou dobu vede po zpevněné cestě, která je z 90 % asfaltová.


I když nám na cyklovýletě pomáhal motor, nějaká energii přece jen vydaná byla, a tak jsme ji poctivě doplnili v Bistru Medvědín u nástupu sedačkové lanovky. Kromě teplých a studených nápojů nabídne bistro muffiny, smažený sýr v housce a jeho parketou jsou párky v rohlíku na všechny způsoby posypané smaženou cibulkou (kolem 60 Kč), které vydají skoro za menší oběd.


Špindlerův Mlýn nabídne i další letní aktivity, již brzy budou například v provozu terénní koloběžky na Medvědíně, elektrobuginy v centru města nebo trampolínový park.

.<>
29. 5. zahájí Špindlerův Mlýn také provoz sedačkové lanovky ve Svatém Petru, takže můžete vyrazit na další dvě naučné stezky, nebo s kolem na „Jízdu za zvířátky, kterou jsme mapovali loni. Rovněž od 29. 5. se otevře i špindlerovský bikepark ve Svatém Petru, takže svoje stroje můžou začít ladit i sjezdaři a milovníci trailového bikingu, pro které je taková červená trasa „Freeride“ jako dělaná a dá se zvládnout i na běžném celopéru.


Letošní novinkou Špindlu je akce „Lanovky zdarma“, která funguje tak, že pokud se ubytujete ve vybraných hotelech či penzionech, můžete se špindlerovskými lanovkami vozit zdarma po celou dobu pobytu.





Špindlerův Mlýn v kostce:

Vzdálenost z Prahy 2 h
Celodenní jízdné bikepark dospělí 490 Kč
1 jízda lanovkou nahoru (na pokladně) 300 Kč
1 jízda lanovkou nahoru (3 a více dní dopředu přes e-shop) 250 Kč
Celý ceník www.skiareal.cz/…enik-lanovek
Provozní doba lanovky Každý den 8:00-12:00, 13:00-18:00 nepřetržitě
Zapůjčení elektrokola (1 den) 750 Kč (i s helmou)
Zapůjčení horského kola (1 den) 350 Kč (i s helmou)
Zapůjčení sjezdového kola (1 den) 850 Kč
Webové stránky www.skiareal.cz


Ve Špindlerově Mlýně jsme reportovali v oblečení MALOJA a s výbavou značky SMITH




Partneři SNOW tour: