Finanční požadavky

Když přijde řeč na peníze, je situace napjatá dlouhodobě. Organizátoři by rádi dostávali vyšší podíl z peněz, jež svaz inkasuje za televizní práva a reklamu a argumentují přitom tím, že žádný jiný ze závodů, které se v zemi helvétského kříže jezdí, není v tomto ohledu tak výdělečný, jako legendární Lauberhorn. Klasický sjezd se jezdí od roku 1930, v seriálu závodů Světového poháru je s délkou 4 480 metrů tím nejdelším a závodníci zde rovněž dosahují nejvyšších rychlostí (Johan Clarey zde v roce 2013 rychlostí 161,9 km/h stanovil dosud nepřekonaný rekord Světového poháru).

Zatímco rozpočet organizátorů atakuje každoročně hranici devíti milionů švýcarských franků, svaz přispívá částkou, která se pohybuje v závislosti na okolnostech v rozmezí 2,2 až 2,5 milionu. Organizátoři požadují navýšení o další milion i proto, že museli v posledních letech investovat například 400 tisíc do rozšíření nájezdu do pasáže Haneggschuss, každoročně jim rostou náklady na pojištění a navíc stejně jako všichni pořadatelé musejí počítat s nepřízní počasí a tedy významnou ztrátou. Svaz naopak tvrdí, že pokud by tuto částku Wengenským poskytl, nedostávalo by se mu peněz na zajištění jeho další činnosti a že už nyní jde do Wengenu dvakrát víc peněz než jiným pořadatelům v zemi. Rovněž tvrdí, že by větší podporu měl poskytnout kanton Bern (Wengen, Adelboden), který narozdíl od kantonů Wallis (Crans-Montana) a Graubünden (Svatý Mořic) není právě štědrý.

Lauberhorn je v minusu navzdory tomu, že si v posledních letech nemůže stěžovat na nepřízeň počasí, která by zhatila jeho konání. Přes divácký rekord, jenž závodní víkend zaznamenal v roce 2019, se tehdy ztráta pořadatelů vyšplhala na částku 270 tisíc švýcarských franků. V nejistotě, do které lyžařský svět uvrhla krize související s koronavirem, navíc existují obavy, jak vlastně bude následující sezóna vypadat a zda vůbec bude možné odjet Světový pohár tak, jak bylo po dlouhá léta zvykem.

Znesvářené strany se rovněž neshodnou na umístění reklamního banneru v pasáži Hundschopfu. Svaz by tam rád viděl reklamu podobného typu, jako je v Kitzbühelu na Hausbergkante, místní jsou proti, jelikož chtějí zachovat přírodní ráz daného místa. Cena za umístění bannerů by přitom mohla do svazového rozpočtu přinést dalších 300 tisíc franků.

Arbitráž v Lausanne

Od roku 2018 neexistuje mezi svazem a pořadateli písemná smlouva o financování akce, jelikož se strany nebyly schopny dohodnout. Organizátoři se proto obrátili před dvěma lety o pomoc k Mezinárodní sportovní arbitráži v Lausanne. Před nedávnem padl mezitímní rozsudek, o němž se na základě dohody ani jedna ze stran dále nešířila.

Wengenští naznačili něco málo až poté, co v tomto týdnu FIS informovala pořadatele, že švýcarský svaz navrhl na jednání podvýboru pro Světový pohár v alpském lyžování prostřednictvím šéftrenéra švýcarských sjezdařů Toma Stauffera stažení klasického sjezdu ve Wengenu z programu Světového poháru počínaje přespříští sezónou. V jejím předběžném rozpisu Lauberhorn skutečně nyní nefiguruje, přitom ještě druhý květnový týden zdůrazňoval prezident svazu Urs Lehmann důležitost wengenského sjezdu pro švýcarské lyžování.

„Poslední vývoj naznačil, že si svaz po mezitímním rozsudku není jistý, že spor dopadne v jeho prospěch, ale přesto se nechce přizpůsobit okolnostem. Pokud nebude možné se svazem jednat, budeme nuceni pokračovat ve vedení sporu před Mezinárodní sportovní arbitráží. Z našeho pohledu by přitom s trochou dobré vůle byla vzájemná dohoda možná,“ píše se ve vyjádření organizačního výboru.

Žádost o zamlčení

Pořadatelé ve svém vyjádření svaz nešetří a kromě náhlé změny postoje Urse Lehmanna také kritizují skutečnost, že byla podle jejich informací FIS požádána, aby plánované vyškrtnutí Wengenu z programu organizačnímu výboru zamlčela. Tak se nestalo, a proto se 18. května tým pořadatelů o návrhu svazu dozvěděl.

Závěrem přesto organizátoři dodávají, že jsou stále ochotni zasednout s protistranou k jednacímu stolu, jakkoliv současnou situaci pociťují jako snahu dostat je na kolena a tak přimět k ochotě ke kompromisu.

Náhradní řešení

Pokud se Švýcarsko závodu ve Wengenu dobrovolně vzdá, nevzniká mu tím automaticky nárok na pořadatelství v jiném místě. Ředitel svazu Bernhard Aregger přesto uvažuje o náhradních destinacích. „Kde je velká vůle, tam se vždy najde cesta. Zajímavým kandidátem by byl Zermatt, ale jsou tu i další, třeba Crans-Montana, Lenzerheide nebo Svatý Mořic, to jsou destinace, které již dnes mají s pořadatelstvím rychlostních disciplín zkušenosti,“ vyslovil se Aregger.

Zermatt po závodech Světového poháru pokukuje dlouhodobě, zatím ale stále nemá infrastrukturu potřebnou k jejich pořádání a její výstavba by zabrala několik let. Zbylé tři destinace, o nichž je řeč, Světový pohár hostí, ale v současnosti pouze v ženských kategoriích. A především – Světový pohár bez Wengenu by zkrátka nebyl tím, co býval doposud.

„Lauberhorn je národní dědictví a podle mého pohledu je zkrátka nenahraditelný. Doufám, že obě strany najdou vzájemně uspokojivé řešení, a závod tak bude moci pokračovat ještě spoustu dalších let,“ napsal na svůj Twitter švýcarský sjezdař Marc Gisin. Bylo by skvělé, kdyby na jeho slova došlo.