Rekreačně sportovní areál Javorník je určen především pro rodiny s dětmi a méně náročnější lyžaře, kterým nabízí 800 metrů dlouhou čtyřsedačkovou lanovku Doppelmayr a modrou sjezdovku se sklonem do patnácti stupňů. Areál disponuje i speciálně upravenou samostatnou 1500 metrů dlouhou skicrossovou dráhou. Lanová dráha se může pyšnit jedním primátem, protože je jako první sedačková lanovka v České republice vybavena speciální sedačkou umožňující přepravu vozíčkářů, takovéto řešení bylo podle dostupných informací dosud použito jen na třech odpojitelných čtyřsedačkách (jedna z nich – dráha Seebli-Sternen z roku 1994 se nachází ve švýcarském Hoch-Ybrigu a zbývající dvě pak v americkém Sun Valley – jde o lanovky River Run a Lookout Express, které vznikly v roce 1996 přestavbou z lanovek výrobce YAN).


Dolní část trasy lanovky – podpěra č. 2

Zajímavostí je také vybavení sedaček bezpečnostními trojúhelníky, které zamezí případnému propadnutí dětí pod zábranou. Dolní poháněcí a napínací stanice je realizována v standardní verzi Chairdrive, bezpečnost a komfort lyžařů při nastupování zajišťuje rozběhový pás, který snižuje relativní rychlost mezi lyžařem a přijíždějící sedačkou. Na trase je rozmístěno celkem 10 podpěr, z toho jedna je vybavena tlačnými a jedna nosnotlačnými kladkovými bateriemi. Výstavba lanové dráhy byla provedena během léta a podzimu letošního roku – po vybetonování patek podpěr a základů stanic byla na začátku září zahájena montáž samotné technologie, která vyvrcholila montáží podpěr vrtulníkem dne 22. září. Během října pak byly smontovány obě stanice a rozvinuto a zapleteno dopravní lano, do provozu byl nový skiareál uveden 17. prosince 2010.


Horní stanice

Středisko s celoročním provozem nabízí kromě lanovky se sjezdovkou také 1100 metrů dlouhou bobovou dráhu Alpine-Coaster (uvedena do provozu 8. října 2010), dětský vlek, snowpark a veškerou související infrastrukturu včetně parkoviště pro 160 vozů s možností rozšíření o dalších 150 míst v zimním období. Technické zasněžování zajišťuje 10 tyčí Gemini, retenční nádrž má kapacitu 5500 m3. K úpravě sjezdových tratí má středisko k dispozici jednu rolbu Kässbohrer v parkové úpravě. Velkým turistickým lákadlem je i nepřímá replika známého Obřího sudu, který zde stál od roku 1898 do roku 1974, kdy vyhořel. Jeho součástí je restaurace a penzion s jedenácti dvoulůžkovými pokoji a čtyřmi apartmány. Výhodou je i snadná dostupnost, protože areál leží přímo u dálnice do Liberce a z okraje Prahy to tak sem netrvá déle než 40 minut.


Detailní pohled na sedačku pro přepravu imobilních cestujících