Článek bude v průběhu podzimní a zimní lyžařské sezóny 2020/21 a v případě zásadních změn doplňován a aktualizován (poslední aktualizace k 24. 9. 2020).

Opatření proti šíření nemoci covid-19 mají v různých zemích více či méně odlišnou podobu, která navíc podléhá častým úpravám. Níže proto naleznete rozcestník s odkazy na aktuálně platná nařízení v jednotlivých lyžařských oblastech, který vám může ušetřit případná překvapení při plánování pobytu.

Seznam zemí podle míry rizika nákazy (Ministerstvo zdravotnictví ČR)

Aktuálně je možné volně cestovat do většiny hlavních lyžařských destinací Alp, od pondělí 14. 9. 2020 však už nikoliv do Švýcarska, které po příjezdu vyžaduje 10denní karanténu. Obyvatelé Prahy nesmějí bez testu na covid do Německa, tranzit je však možný. Uvažuje se také o povinnosti negativního testu pro Pražany při cestách do Rakouska. Do karantény musí čeští občané ve Slovinsku s výjimkou průjezdu, pokud trvá méně než 12 hodin.

Seznam rizikových zemí (tzv. semafor) zohledňuje pouze stanovisko českého ministerstva zdravotnictví, nicméně pro turistické cesty jsou stěžejní podmínky dané země. Sledujte proto také mapu cestovatele z ministerstva zahraničí ČR!

Rakousko (aktuální opatření)

Od pondělí 28. 9. 2020 by měla být mezi rizikové oblasti zařazena Praha, a při cestách z Prahy do Rakouska by tak byl vyžadován negativní test (více na Twitteru ministra zahraničí Tomáše Petříčka).

V Rakousku se uplatňuje povinnost zakrytí nosu a úst v uzavřených prostorách a kde nelze zaručit odstup alespoň 1 m, tedy zejména ve veřejné dopravě, v lanovkách, v obchodech a ve zdravotnických zařízeních.

Při lyžování to prakticky znamená mít připravenou šálu či multifunkční šátek na krku a nasadit si jej přes dolní část obličeje ve stanicích lanovek a také v uzavřených kabinách lanovek.

Například na ledovci Hintertux (aktuální opatření na Hintertuxu) není momentálně povinné rouškování v restauracích. V případě potřeby poskytne jednorázovou roušku obsliha lanovky zdarma. Ve špičkách se také počítá s posílením skibusů.

Ještě obsáhlejší soubor preventivních opatření mají připraven v Ischglu (aktuální opatření v Ischglu), kde bude platit povinnost zakrytí obličeje i na sedačkových lanovkách a vlecích. Multifunkční šátek dostane zdarma každý při koupi skipasu.

Itálie

V Itálii je roušková povinnost rozšířená do všech vnitřních prostor a za určitých podmínek i venku, obecně však všude, kde nelze zaručit odstup alespoň 1 m. Jednotlivé správní oblasti vydávají vlastní podrobná nařízení. Na území nejhojněji navštěvovaných Dolomit se setkávají hned tři oblasti - Jižní Tyrolsko, Trentino a Benátsko.

Dolomiti Superski (aktuální opatření)

Jižní Tyrolsko (aktuální opatření)

Trentino (aktuální opatření)

Švýcarsko (aktuální opatření)

Ve Švýcarsku se vyžaduje zakrytí nosu a úst především ve veškeré veřejné dopravě, tedy ve vlacích, autobusech i lanovkách.

Od pondělí 14. 9. 2020 je po příjezdu z Česka povinná 10denní karanténa.

Francie (aktuální opatření)

Ve Francii je povinné nošení roušek ve všech uzavřených veřejných prostorách včetně dopravy a přepravních zařízení. Kromě toho se uplatňuje řada omezení i v gastronomii nebo při trávení volného času.