zdraví a lyžování - snow wikipedie - tématické články
Zraněním neutečeme, ale jak se uzdravit co nejrychleji?
Poučený sportovec zná a praktikuje prevenci udržovacích cvičení a tréninkových strategií, nicméně i přes dobře míněné plány se nemusí zraněním vyhnout. Různým: některým krátkodobým, zcela zvládnutelným a možná jen výsledkem smůly, jiným dlouhodobějším, asi vyžadujícím určitou odbornou péči a určitě ovlivňujícím trénink, ať v důsledku akutního úrazu...
Jak načasovat trénink, abychom maximalizovali spánek?
Nové poznatky potvrzují starou teorii, že pozdně odpolední nebo večerní sportování může narušit spánek. Není však důvod panikařit.
Proč sportovní perfekcionisté více trpí na únavové zlomeniny?
Vědci začínají prozkoumávat dosud neprobádanou oblast: psychologii sportovních zranění.
Horká koupel po tréninku zvyšuje adaptaci těla na teplo
Nová studie o pobytu v horké vodě po zátěži mi oživila (vcelku pekelné) vzpomínky z mého sportovního mládí, kdy jsem pravidelně roztápěl vojenskou maringotkovou saunu, abychom se do ní po tréninku zavřeli a testovali, kdo vydrží víc.
Jsme v horách hloupější?
Mnozí z nás i z vlastní zkušenosti ví, že ve vysoké nadmořské výšce se zhoršují kognitivní funkce. Dosud však není zcela jasné proč.
Regenerace po sportovní zátěži
Trend zotavení se po sportovním výkonu přináší hory nových výzkumů. Nakolik však lze jejich výsledkům věřit?
Bolestivá kolena? Není to konec lyžování!
Či přinejmenším nemusí být. Tradiční mýtus, že agresivní sport typu běhání či sjezdového lyžování způsobuje osteoartrózu a ničí kolena, se zdá být vyvrácen. Ale co když jsou vaše klouby – tak jako ty moje – už zničené?
Tréninkový partner zvyšuje náš výkon
Nové studie se snaží přijít na kloub, proč jsme silnější a rychlejší, když nás někdo sleduje.
Proč my sportovci tak rádi trpíme?
Náš život se skládá z nejistot a to je na něm to nejcennější. Nejistoty a s nimi spojené nesnáze nás posouvají vpřed. Vítejme nejistoty; to ony jsou skutečným, autentickým a svobodným životem.
Vliv každodenního sportu na duševní zdraví
Rozsáhlá vědecká studie potvrzuje přínos fyzické zátěže pro duševní zdraví. Jak už to v dnešní žurnalistice bývá, objevily se hned i negativní titulky.
Zvedat železo? Ano, ale jak moc?
Nejvhodnější počet sérií v posilovně závisí na tom, zda se chcete zaměřit na svaly, nebo sílu.
Saalbach – rakouské safari a šnapsy na větvi
Rakouský Saalbach je součástí lyžařské arény „Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn“ a stejně jako je dlouhý název oblasti, tak je dlouhý i samotný lyžařský areál, respektive velký. S 270 km sjezdovek je resort druhý největší v Rakousku a vyniká i v množství horských chat, kterých je tu pomalu tolik, co sjezdovek.
Rozcvička lyžaře: adduktory a hamstringy, uvolněte se prosím!
Tentokrát se budeme zabývat uvolněním některých našich „lyžařských“ svalů - pusťme se tedy do cviků, které nám umožní uvolnit ztuhlé svaly v oblasti vnitřní (tzv. adduktory) a zadní (tzv. hamstringy) části stehen.
Rozcvička lyžaře: vylepšete své smysly, abyste na lyžích nedělali nesmysly
Jedním z nejdůležitějších prvků veškerého pohybu je koordinace a rovnováha. U lyžování je potřeba rovnováhy ještě zřetelnější než u jiných sportů, protože se jedná pro „hlavu” o docela nepřirozenou aktivitu. Jak to všechno funguje a proč jezdci ve svěťáku dokážou jezdit téměř hlavou dolů?
Rozcvička lyžaře: kotníky a chodidla (2)
Když už máme rozcvičené kotníky, tak můžeme přejít na chodidla. Ty mají význam nejenom „statický“ (držení hmotnosti celého těla), ale zajišťují i velkou část podnětů pro systém tzv. propriocepce (jeden ze základních systému pro rovnováhu). Nebudeme si nalhávat, sedavý životní styl a různé „vychytávky“ jako časté sledování mobilu (svěšená hlava a tí...
Rozcvička lyžaře: kotníky a chodidla (1)
„Lyžujte od kotníků!” Slyším to pořád, tak snad na tom něco bude. Nejsem si sice jist, jestli se někdy nezaměňuje příčina a následek, aktivní pohyb a vynucená pozice, vědomá aktivita a vnímání prostoru a pohybu neboli propriocepce. Ale v každém případě se dá říct, že chodidla a kotníky jsou opravdu důležité pro veškerý pohyb (nejenom na lyžích) a m...
Do jakých zemí smí cestovat lyžaři 2021/22?
V druhé polovině února se uvolní podmínky příjezdu do dvou alpských zemí - do Švýcarska není od 17. 2. nutný žádný certifikát, do Rakouska je možné od 22. 2. přijet se všemi třemi druhy covidového certifikátu (očkování, vyléčení, test).
Rozcvička lyžaře: flexory kyčlí (2)
Druhým z hlavních flexorů kyčlí, který budeme rozcvičovat, je sval jménem iliopsoas. Tak jako měl naposledy zmíněný rectus femoris dvě základní pohybové funkce, tak je má také iliopsoas, jenom „o patro výš“. Přiblížíme si tedy nejdřív stručně jeho funkce z pohledu anatomie nebo kineziologie, ať jsme v obraze, a pak hurá na jeho cvičení!
Rozcvička lyžaře: flexory kyčlí (1)
V předešlých dílech jsem se zaměřil na mobilitu kyčlí obecně a vysvětlil, jak velký mají význam (nejenom) pro lyžaře. Tímto kloubním spojením prochází množství svalů, z nichž se ve virtuální rozcvičce budu věnovat svalové skupině se souhrnným názvem flexory (kyčlí).
Rozcvička lyžaře: kyčle (3)
V minulém díle jsme mobilizovali kyčelní klouby v pozici žáby pomocí
„pohupování“ dopředu a dozadu ve dvou různých variantách. Dnes tuto
pozici využijeme taky, jen se nám změní směr pohybu. Pro ztuhlé kyčle to
bude lahůdka!