Článek je průběžně aktualizován (poslední aktualizace k 27. 11. 2021).

Přehled podmínek podle jednotlivých zemí

(údaje uvedeny ve zjednodušené podobě, existují další výjimky ap.)

Klikněte pro větší zobrazení

Vysvětlivky: O-T-N = Očkovaný, oTestovaný nebo vyléčeNý (v německy mluvících zemích se používá označení 3G = geimpft, getestet, genesen)

Kdo bude moct lyžovat v sezóně 2021/22?

Brány lyžařských středisek budou otevřené především pro „členy klubu očkovaných“. Ti ostatní budou mít podmínky pro lyžování nevyzpytatelnější - opakované testování během pobytu ap. - a těžko v současnosti předvídat, jak se budou průběžně vyvíjet.

Hlavní lyžařské země Evropy v současnosti vyžadují očkování, negativní test nebo vyléčení (O-T-N) pro vstup na své území a většina z nich i pro ubytování nebo využití lanovek a vleků, na mnoha místech přitom neplatí ani test, a neočkovaní tak mají utrum.

Jednoduché nebude cestování do zahraničí ani pro děti starší 12 let, tedy ty v „očkovatelném“ věku. Každá země si pro ně nastavuje podmínky po svém – mnohde budou muset prokazovat bezinfekčnost buď vakcinačním certifikátem, nebo testem.

Kde a jak se bude lyžovat?

Česko: O-N | děti do 12 let bez testu | respirátory v uzavřených lanovkách

Nákup skipasu je podle nařízení vlády od 22. 11. 2021 podmíněn certifikátem O-N, testy tedy nejsou uznávány, děti do 12 let mají výjimku. Nosit respirátory je povinné ve vnitřních prostorech, nikoliv tedy například na vleku.

Slovensko: lockdown od 25. 11. do 8. 12. | omezení podle covid automatu | děti do 12 let bez testu

Slovenská vláda razila vždy ještě tvrdší přístup než česká a hlavní hráč slovenského lyžování Igor Rattaj, provozující největší tatranská střediska, s lockdownem pro jistotu počítal už v létě - a koncem listopadu opravdu nastal.

Pravidla se jinak řídí tzv. covid automatem. Při nejvyšším stupni ohrožení podle covid automatu je zakázané turistické ubytování, lanovky a vleky mohou být v provozu s omezením kapacity a pouze pro očkované. V nižších stupních platí méně přísné restrikce a některé služby mohou využívat i neočkovaní-otestovaní.

Polsko

Zimní střediska v Polsku byla částečně v provozu i v minulé sezóně a žádné významnější omezení nebylo oznámeno ani pro lyžování v zimě 2021/22.

Rakousko: lockdown od 22. 11. do 12. 12. | O-N | děti do 12 let bez testu | respirátory v uzavřených lanovkách

Světová jednička v lyžování, které turismus přináší 10 % HDP, si výpadek další sezóny nedovolí. Uplatní však jakákoliv preventivní opatření, která budou snižovat riziko nákazy.

Vláda nejprve stanovila, že v lyžařských střediscích budou kromě potvrzení tzv. bezinfekčnosti (pravidlo "3G" neboli O-T-N) vyžadovány respirátory FFP2 v uzavřených lanovkách, naopak nestanovila žádné kapacitní omezení. Prokazovat se certifikátem („covid passem“, Tečkou ap.) lyžaři musí při ubytování i v restauracích a horských chatách a od 15. 11. 2021 také při nákupu skipasu.

Kvůli zhoršení epidemické situace vláda od 8. 11. zpřísnila pravidla např. pro ubytování, gastronomii a turismus na "2G", tedy očkování nebo vyléčení, nikoliv však test (platí pravidlo "O-N").

Od 22. 11. do 12. 12. je zaveden tzv. lockdown - veškeré ubytování i obchody jsou uzavřeny, lyžařské areály mohou být v provozu pro místní obyvatele.

Více informací na Austria.info

Na děti do 12 let se pravidlo 3G nevztahuje, nepotřebují tedy žádné testy.

Německo: O-N plus | děti do 12 let bez testu | roušky od 6 let, respirátory od 12 let

V Německu se podmínky liší lokálně podle aktuální incidence a vytížení nemocnic.

Od 24. 11. 2021 platí např. na Zugspitze pravidlo "2G plus" (česky "O-N plus test"), kdy vstup mají pouze očkování nebo vyléčení, kteří se navíc prokážou negativním testem.

Itálie: O-N od 6. 12. | děti do 12 let bez testu | kapacitní omezení | roušky v lanovkách

Italská střediska se zimní sezónou počítají, ale poté, co jim italská vláda v polovině února „zařízla“ slíbené otevření pouhý večer předem, jsou připravena na všechno. Zatím mohli lyžovat očkovaní, vyléčení i negativně testovaní (O-T-N), od 6. 12. do nejméně 15. 1. se však pravidla zpřísní a uznávány již nebudou testy.

Při lyžování bude nutné každý den prokazovat tzv. bezinfekčnost (kromě dětí do 12 let), a to naskenováním QR kódu, jinak se skipas pro daný den neaktivuje. Omezení přepravní kapacity (80 %) se týká uzavřených lanovek (kabinek, sedaček s bublinou), povinné budou i metrové rozestupy a ochrana obličeje v uzavřených prostorech (od 6 let). Ubytování bylo dosud možné i bez „covid passu“, to se ovšem s přísnějšími pravidly změní na O-T-N.

Švýcarsko: karanténa při příjezdu z Česka od 27. 11. | O-T-N | děti do 16 let bez testu | roušky v lanovkách od 12 let

Ve Švýcarsku se lyžovalo téměř bez přerušení, zůstaly otevřené i hotely a v některých kantonech bylo možné také posezení na terasách horských chat. Těžko si proto představit, že by v nadcházející zimě přišlo přísnější omezení, když se vše osvědčilo. Švýcarsko je proto alpským kandidátem na nejpředvídatelnější lyžařskou sezónu 2021/22.

Od září se vyžaduje při příjezdu a v mnoha vnitřních prostorách (např. restaurace včetně hotelových) potvrzení bezinfekčnosti. Netýká se to však dětí do 16 let. Z nošení roušek jsou osvobozeny děti do 12 let (více informací na Bag.admin.ch).

Kvůli výskytu mutace omikron musí všichni přijíždějící z Česka od 27. 11. předložit test a nastoupit do 10denní karantény.

Francie: O-T-N | děti do 12 let bez testu | roušky v lanovkách od 12 let

Na lanovkách a ve frontách budou vyžadovány roušky, naopak bez nich je možné se pohybovat ve vnitřních prostorech, které jsou přístupné pouze s potvrzením bezinfekčnosti („pass sanitaire“), což jsou všechny volnočasové aktivity včetně např. hotelů s restaurací nebo rezidencí s bazénem. Při ubytování v apartmánech bez „volnočasových“ služeb by naopak žádný certifikát neměl být vyžadován. S kapacitním omezením lanovek se nepočítá. Jakmile týdenní incidence překročí hodnotu 200, bude se při lyžování vyžadovat „pass sanitaire“.

Děti do 12 let se neprokazují bezinfekčností ani nemusí nosit roušku.

Bulharsko

Lyžování je v Bulharsku okrajovější aktivitou, a snad i proto nebylo postižené žádným významným zákazem. Je téměř jisté, že lyžování i ubytování bude dovolené také v sezóně 2021/22. Rizikem je spíš nízký podíl očkovaných obyvatel, který v případě výrazného rozšíření epidemie může vést k cestovním restrikcím např. ze strany českých úřadů.

Na čem záleží, jestli se bude lyžovat v sezóně 2021/22?

Minulá sezóna 2020/21 dopadla pro většinu českých lyžařů ještě hůře, než je strašilo v těch nejškaredějších snech. Obavy o sezónu 2021/22 jsou tedy pochopitelné, ale apokalypsa takových rozměrů se opakovat nebude. I bez toho nás čeká nejedno omezení.

I před minulou sezónou jsme se snažili odhadnout „prostor“, ve kterém se lyžování 2020/21 odehraje. Ačkoliv realita lyžařských možností byla nakonec opravdu tristní, tak nezdolní, pružní a (občas) odvážní nadšenci si cestu na svah našli po celou zimu. Připomeňme si loňské vyhlídky a porovnejme je se současností.

Přehlíživost na jedné straně a strach z apokalypsy na druhé spolu s „nelogickými“ zákazy na jaře 2020 umíchaly koktejl, ze kterého budeme usrkávat ještě mnoho let. Ten nejhořčejší lok z koktejlu byl právě uplynulý rok. Nejrůznější omezení jsou pro sezónu 2021/22 jistá a ještě i pro další roky pravděpodobná, nicméně potěšující je, že vše se pomalu vrací do normálu, byť nějak nového. Kombinace plošného očkování a přirozeně získané imunity prakticky vylučují, aby covid „zrušil“ lyžařskou sezónu v takovém měřítku jako loni.

Riziko (…) spočívá i v tom, že se nemocnice v zimní sezóně „plní“ lyžařskými úrazy – pokud by je zahltil covid, nebudou moci pečovat o jiné pacienty. Přetížené nemocnice dostihly dokonce i některá švýcarská střediska, která jinak zůstala prakticky po celou loňskou sezónu otevřená. Menší část kantonů ovšem z důvodu vyčerpání zdravotnických kapacit přechodně okolo Vánoc lyžařská střediska uzavřela. Nelze vyloučit, že v některých zemích toto riziko přetrvá i v sezóně 2021/22.

(…) o osudu zimní sezóny 2020/21 v Alpách rozhodne Institut Roberta Kocha (RKI), který je v Německu hlavním epidemiologickým „úřadem“. Vydává také tzv. cestovní varování, tedy kam Němci můžou, nemůžou a případně s jakými podmínkami. Jakmile RKI označí určitou zemi či oblast za rizikovou, ta se obvykle brzy ocitne v „lockdownu“. V minulé sezóně se to plně potvrdilo. Pod německým tlakem nechali Rakušané běžet vleky naprázdno jen pro místní, protože beztak by kvůli „varování“ přijel jen zlomek běžných hostů a ještě by vídeňská vláda musela polykat slizký politický škraloup, který by si případným otevřením hranic a hotelů bývala uvařila. Itálie a Francie se podvolily, v italském případě snad i s radostí, protože právě římská „námořnická“ vláda loni sama navrhovala celoevropský zákaz lyžování. Neunijní Švýcarsko se podle očekávání vysmeklo (a nelitovalo…).

Bude-li covid řádit a plnit nemocnice i dále, nelze vyloučit, že se testům či jiným omezením nevyhnou ani očkování. Těžko pochopitelná je ignorance protilátek, které se bez ověření uznávají očkovaným a po určitou dobu také vyléčeným, ale těm s prokázanou hladinou nikoliv.

Lyžařské destinace udělají cokoliv, aby přesvědčily (…), že ze zdravotního ohledu jsou nejbezpečnějšími místy planety. Švýcarským a rakouským areálům se to vloni podařilo, těm českým bohužel nikoliv, prakticky totiž ani nedostaly šanci. Kromě zoufalé situace v nemocnicích se přidala i záminka, že by se lyžaři na horách nelegálně ubytovali a „pařili“. Nakonec však k hysterii stačily i „houfně“ sáňkující děti na uzavřených sjezdovkách. V sezóně 2021/22 se už snad nebude opakovat experiment sociálního inženýrství, který při brždění epidemie spoléhal na tzv. mobilitu – čím méně se lidi vzdalují z domu, tím méně se nakazí a epidemie se díky tomu zastaví. Matematicky podepřený, ovšem sociálně a zdravotně nefunkční plán v Česku ztroskotal na třiceti tisících obětech. Plošné omezení mobility je od léta nahrazeno prokazováním „bezinfekčnosti“ a nejspíš tomu tak bude i v zimní sezóně.