Článek je v průběhu podzimní a zimní lyžařské sezóny 2020/21 a v případě zásadních změn doplňován a aktualizován (poslední aktualizace k 22. 1. 2021).

V Rakousku je možné lyžovat, ovšem na sjezdovky se dostanou jen domácí obyvatelé, neboť hotely, restaurace a v podstatě i hranice zůstanou uzavřené do konce února. Lyžuje se také ve Švýcarsku, které je však pro české občany od 15. 1. prakticky nepřístupné, protože musí podstoupit 10denní karanténu. V Itálii a Francii jsou lanovky a vleky uzavřeny, je možné ale provozovat jiné zimní aktivity a ubytování je povoleno.

Kde se v sezóně 2020/21 lyžuje a kde jsou naopak lyžařská střediska nuceně uzavřena si přečtěte zde!

Semafor pro vycestování do zahraničí - tzv. mapa cestovatele (dle Ministerstva zahraničí ČR)

Návratový semafor - seznam zemí podle míry rizika nákazy (dle Ministerstva zdravotnictví ČR)

Kam mohou čeští občané vycestovat na lyže?

Česko

Volný pohyb: omezen

Na celém zastavěném území Česka platí povinnost pohybovat se v roušce, bez ní je možný pohyb venku ve vzdálenosti min. 2 metrů od dalších osob. Na určených veřejných místech (zastávky, stanice lanovek ap.) je povinná rouška vždy.

Slovensko

Příjezd a návrat do ČR: test

Osoby přijíždějící z ČR se musí prokázat negativním PCR nebo antigenním testem na covid-19, nebo se registrovat prostřednictvím formuláře e-hranice a nastoupit domácí karanténu, během níž se mohou nechat nejdříve 5. den otestovat.

Po návratu ze Slovenska do ČR je vyžadován negativní test.

Polsko

Příjezd: bez testu, návrat do ČR: test

Po návratu z Polska do ČR je vyžadován negativní test, výjimkou jsou cesty nepřesahující 12 hodin.

Rakousko

Příjezd: karanténa, návrat do ČR: test

Po příjezdu z České republiky do Rakouska je vyžadována 10denní karanténa, kterou je po 5 dnech možné ukončit negativním testem. Nařízení platí zatím do 31. 3. 2021, čeští lyžaři se tak nejspíš do Rakouska na lyže do té doby nedostanou. Příjezd bez karantény je do Rakouska možný jen ze zemí, kde je méně než 50 nových případů covidu na 100 tis. obyvatel za 7 dní.

Při návratu z Rakouska do ČR je vyžadován negativní test nebo karanténa.

Při lyžování je nutné mít nasazenou roušku, šálu či multifunkční šátek ve stanicích lanovek i při jízdě lanovkami.

Itálie

Příjezd: test, návrat do ČR: test

Při cestě do Itálie je vyžadován negativní PCR nebo antigenní test ne starší než 48 hodin a vyplněné prohlášení (více informací např. na Suedtirol.info). Podle aktuální epidemické situace platí omezení pro cesty mezi jednotlivými regiony, provinciemi, či dokonce obcemi.

Po návratu z Itálie do ČR je vyžadován negativní test.

V Itálii je povinnost zakrytí nosu a úst ve všech vnitřních prostorech a za určitých podmínek i venku, obecně však všude, kde nelze zaručit odstup alespoň 1 m. Jednotlivé správní oblasti vydávají vlastní podrobná nařízení. Na území Dolomit se setkávají hned tři oblasti - Jižní Tyrolsko, Trentino a Benátsko.

Více o aktuálních opatřeních v oblasti Dolomiti Superski na DolomitiSuper­ski.com!

Více o aktuálních opatřeních v Jižním Tyrolsku na Suedtirol.info!

Více o aktuálních opatřeních v Trentinu na VisitTrentino­.info!

Švýcarsko

Příjezd: karanténa, návrat do ČR: test

Příjezd z Česka do Švýcarska je od 15. 1. 2021 podmíněn 10denní karanténou. Občané Slovenska mohou do Švýcarska volně cestovat i nadále.

Po návratu ze Švýcarska do ČR je vyžadován negativní test.

Ve Švýcarsku se vyžaduje zakrytí nosu a úst především ve veškeré veřejné dopravě, tedy ve vlacích, autobusech i lanovkách.

Více o aktuálních podmínkách cest do Švýcarska najdete na MojeSvycarsko­.com!

Francie

Příjezd a návrat do ČR: test

Pro příjezd do Francie je od 24. 1. 2021 nově vyžadován negativní test, stejně jako tomu bylo už dříve po návratu z Francie do ČR.

Více o aktuálních opatřeních ve Francii na France.fr!