Jak šel čas

Počátky značky sahají dokonce až do 2. světové války. Dvanáct šikovných řemeslníků a inženýrů začalo vyvíjet extra lehké lyže pro partyzány a do konce války jich pod názvem Elan vyrobili několik set. Slovinskou značku pak oficiálně zakládá v roce 1945 Rudi Finžgar, skokan na lyžích a celoživotní inovátor. V 50. a 60. letech zaznamenal Elan obrovský nárůst produkce, který se netýkal pouze lyží, ale také lodí, kajaků, tenisových a badmintonových raket, vybavení pro stolní tenis ale také pro záchranu lidí v horách, nebo vodních lyží. Velmi široké portfolio a mnoho inovativních postupů vedlo v roce 1963 k založení Institutu pro inovace, který je dnes pod hlavičkou Elanu držitelem více než padesáti unikátních patentů.

Zakladatel značky Rudi Finzgar, foto: elanskis.com


Náš cíl jsou inovace

Pokud od někoho každý rok očekáváme nějakou technologickou novinku, je to vždy Elan. Jako by v této fabrice sršeli přebytkem nápadů a neměli potřebu s nimi šetřit. Každý, kdo dnes lyžuje, si užívá některý z patentů Elanu. Elan je třeba prvním světovým výrobcem opravdu funkčních skládacích lyží, před 26 lety ale také představil asymetrickou technologii Amphibio. Tím největším vynálezem v historii byly ale carvingové lyže. Na jejich vzniku se také podílela jedna z ikonických tváří značky, Ingemar Stenmark. Ten si už na začátku 80. let nechal na svůj vlastní popud navrhnout mírně vykrojené lyže, na kterých pak odjel několik závodů Světového poháru.

Slavné tváře

S lyžemi Elan spojil celou svoji kariéru nejlepší lyžař historie, Švéd Ingemar Stenmark. Jeho rekord, 86 vítězství v SP, stále nikdo nepřekonal, ale patří mu i mnoho dalších prvenství. V letech 1977–1979 zvítězil pokaždé, když nastoupil do závodu, a v roce 1979 zvítězil v Tatrách největším rozdílem v historii Světového poháru: O celé 4,06 vteřiny porazil Slovince Bojana Križaje, dalšího člena rodiny Elanu, který sám patří k nejvýznamnějším ambasadorům, ale i inovátorům značky. Jednou ze současných tváří značky je i skicrossová legenda Filip Flisar, mistr světa z roku 2015 a stále aktivní závodník, který dokázal za svou dosavadní kariéru třináctkrát vystoupit na stupně vítězů. Zapomenout bychom neměli ani na další ikonu světového lyžování, Glena Plakea. Nestárnoucí legenda freeridingu s typickým punkovým účesem se přes alpské disciplíny, freestyle a jízdu v boulích dostal až k natáčení ikonických freeskiingových filmů a s nimi také ke značce Elan.


Slavný Ingemar Stenmark spoluinicioval výrobu vykrojených lyží. Foto: sverigesradio.se


Vyrobeno doma

Společnost Elan má své sídlo v Begunje ve Slovinsku, v regionu Gorejnska. A jak trefně říká její viceprezident Leon Korošec, „nejlepší je mít všechno doma na zahradě“. Begunje není jen sídlem společnosti, ale i místem, kde lyže Elan vznikají. Od prvního nápadu až po finální výrobu. Všechny lyže Elan jsou vyráběny na úpatí hor, a možnost okamžitého testování tak dává značce možnost rychle reagovat a přizpůsobovat se změnám. Značka si dnes zakládá zejména na tradici, kvalitě a důvěře, ale také na zaměstnancích, kteří jsou v procesu výroby nenahraditelní.

Kolekce 75

Elan ke svému výročí připravil i kolekci lyží a doplňků v legendárním designu lyží Elan Comprex, které vládly závodnímu lyžování na konci 80. let. Kromě opravdu klasických Elan Comprex s podpisem Ingemara Stenmarka, na kterých se můžete vrátit do sezony 1987/1988 nejen díky designu, ale i tvaru a konstrukci, jsou v nabídce současné slalomky SLX a allmountainy Wingman 86 CTI. Kolekci doplňují i designové hole, trička, mikiny a typické pletené čelenky a čepice.