Aktuální informace o provozu lyžařských středisek v Česku i v zahraničí najdete v článku Sezóna 20/21: kdy začne?

Zákaz využívání lanovek a vleků v Česku platí od stejného dne, tedy 3. prosince 2020, kdy se otevřou obchody, restaurace, hotely, bazény, fitness centra, ... Státní správa tak pokračuje v tradici absurdních opatření proti covidu, kterou začala již na jaře při hysterické a nevysvětlitelně dlouhé uzávěře země. Můžeme doufat, že v případě lyžování jde jen o dočasnou „pauzu“ (zákaz má vypršet 12. prosince), aby byl čas na přípravu a vyjednání podmínek pro bezpečný provoz lyžařských areálů. Na ně se totiž, stejně jako na mnoho dalších aktivit, trochu zapomnělo. A protože PES je zatím nedotknutelný, tak se holt k tzv. rozvolnění přilepil zákaz „lyžování“, než se vymyslí, co dál.

Jenže ono to bude nejspíš složitější. Pokud nejste z „vypnutí“ lanovek a vleků v bezvědomí vzteky, zkuste si projít následující myšlenkovou trajektorii, která záhadu vysvětlí. Tedy pardon, „vysvětlí“ je příliš silné slovo.

Jak známo, proti lyžařské dovolené o Vánocích se velmi tvrdě postavilo Německo, reprezentované Angelou Merkelovou. Možná za to může její těžký úraz na běžkách před 7 lety, po němž byla na několik týdnů upoutaná k lůžku, možná je „teta Evropanka“ jen přesvědčena, že dovolená na horách je opravdu rizikem a je potřeba, aby proti němu všichni společně a nerozborně zabojovali. Tak si to bývalá „svazačka“ možná pamatuje, že se čelí nepříteli. Ať tak, nebo onak, už během podzimu bylo jasné, že o lyžařské sezóně se bude z velké míry rozhodovat v Německu – už kvůli tomu, že Němci jsou hlavními hosty většiny alpských zemí a jejich Reisewarnung, tedy varování před cestami do rizikových zemí, má sílu obrazně podrazit nohy turismu v mnoha oblastech. A Němci mají z covidu opravdu respekt: nastavují důrazná omezení už v době, kdy jinde ještě pije z jednoho brčka celý bar.

V čem je ale vlastně ten epidemický problém? Může někdo příčetný považovat sjíždění kopců, při němž je každá osoba „chráněna“ od okolí nářadím o délce od jednoho a půl do dvou metrů, za rizikovou aktivitu? Nemůže a nikdo to snad ani nezkouší. Problém je nejspíš v tom, že lyžařů je jednoduše „moc“. Když se miliony Němců vydají po Alpách, vzniknou miliony potenciálních kontaktů a kdoví kolik nově infikovaných. Vzpomínka na březen 2020 totiž asi Angelu (a další evropské politiky) budí jako noční můra a ačkoliv se nikdy neprokázalo, jakou měrou se jakými cestami koronavir šířil Evropou, symbolem covidové líhně se stal tyrolský Ischgl, kde se tedy kromě lyžování vždy mohutně pařilo. A ví se, že při paření se viru náramně daří. Co naplat, že se Ischgl a s ním všechna alpská střediska už před půl rokem zavázala, že žádné apres-ski letos nebude? Desítky milionů evropských lyžařů jsou snadno identifikovatelnou skupinou, kterou lze příslušným opatřením „uzemnit“, a utlumit tak dovolenkové rejdění po kontinentu.

Nechme klidně stranou odborné epidemio(ne)logické argumenty, které stejně žádnou jasnou odpověď nedávají. Švýcarsko nezastavilo civilní život, lyžuje se tam po celý podzim, a čísla o nic „horší“ než my v Česku nemají. Vyrostla jim a zase sklesala ve stejném sledu a období jako nám, opatření neopatření. Připomeňme si ještě jednu podstatnou věc: ať si kancléřka Merkelová „zavře“ doma, koho chce, ihned přispěchá s otevřenou šrajtoflí – kompenzace většiny tržeb zavřených provozů podle loňského přizání jsou v podstatě samozřejmostí. Lyžaři samozřejmě „utřou“, jim žádná kompenzace ušlé radosti z lyžování na účet nepřijde, ale řekněme, že to je fair play alespoň pro dotčené resorty. A v Česku? Haha. Možná je ale právě zcela chybějící podpora postižených podnikatelů ze strany vlády skrytou nadějí, že se vleky u nás budou „muset“ rozjet...