Poté, co Ondřej Bank skončil v týmu Ester Ledecké, začalo se okamžitě spekulovat o jeho nástupci. A protože se do nahánění vložil hlavní sponzor české závodnice Red Bull, dalo se očekávat, že se po boku Tomáše Banka objeví zajímavé jméno. Což se s příchodem Franze Gampera také potvrdilo.

Návrat velikána

Rodák z jihotyrolského Ultenu patří v alpském lyžování ke skutečné špičce, navíc jej obestírají některá tajemství. Ač se ve světě vrcholového lyžování pohybuje dlouho jako málokdo, nenarazíte na mnoho jeho fotografií. Navzdory mnoha dosaženým úspěchům nikdy nebyl tím, kdo by si užíval pozornost davů. Pečlivě tají také své datum narození, ale už před pěti lety tvrdil, že je nejstarším trenérem ve Světovém poháru.

V únoru 2017 Franz Gamper překvapil, když oznámil po jedenácti letech u norského týmu svůj odchod z bílého cirkusu. „Pokud bych chtěl zůstat ve Světovém poháru, bylo by to u Norů, ale rozhodl jsem se jinak. Pomůžu synovi Manuelovi v začátcích s Kanadou a pak už se budu věnovat vnoučatům,“ odpověděl před lety uznávaný kouč italskému webu Race Ski Magazine na otázku, zda se mohou na jeho vedení pro změnu těšit domácí závodníci.

Tím spíš je překvapivé, že se přece rozhodl ještě jednou do světa vrcholového lyžování vrátit. Pro české fanoušky je to pozitivní signál. Trenérská ikona Gamperova formátu by stěží opustila zasloužený odpočinek kvůli závodnici, z níž by necítila potenciál do budoucna.

Na rovinu, bez vytáček

Jihotyrolský kouč v minulosti vedl řadu velkých jmen – například Němku Martinu Ertl, Švýcarku Sonju Nef, Italku Deborah Compagnioni a pochopitelně hvězdné Nory Aksela Lunda Svindala či Kjetila Jansruda. A nebral si přitom servítky.

„Byl to podivný rok. Možná až moc tlačila na pilu. O rok dřív u ní řada věcí fungovala líp. Ještě si pamatuji, jak jsme před sezónou trénovali slalom. Nestává se často, že bych viděl holku jezdit tak dobře slalom. Ale bývala by potřebovala trochu trpělivosti a ta jí scházela. A pak už to mezi námi nefungovalo. Rok s ní pro mě byl zahozený čas,“ uvedl v rozhovoru pro Neue Zürcher Zeitung v roce 2013 na adresu mistryně světa, bronzové olympijské medailistky a dvojnásobné držitelky malého křišťálového glóbu za obří slalom Sonji Nef.

Na Norech si naopak pochvaloval zápal, s nímž jdou do přípravy. „Netrénují tvrději než jiní lyžaři. Rozdíl je, že není nutné jim něco říkat. Stanovíme program a pak se trénuje, nediskutuje. Já postavím trať, a na nich je, aby prostě jezdili, jedno, jestli jsou tyče napíchané nesmyslně nebo jestli je kurz moc obtížný. Možná si občas řeknou: ‚No, to jsi nám tedy něco postavil,‘ ale nikdy, za celou dobu mi nikdo z nich neřekl: ‚Tohle se nedá jet.‘ Vždycky se snaží o co nejlepší výkon,“ naznačil Franz Gamper, jak důležitými faktory pro něj jsou disciplína a systematičnost.

Není to pochopitelně bezúčelné. Rodák z Ultenu tak své svěřence připravuje na úskalí, s nimiž se mohou setkat v ostrém závodě. Jeho filozofie je jednoduchá. Trénovat i ve špatném počasí – to kouč je ten, kdo řekne: „Stop, balíme to.“ Stejně se staví k náročnosti trati. „Kdo požaduje v tréninku, aby se ta či ona branka zjednodušila, nezajede to ani v závodě,“ tvrdí.

Muž mnoha schopností

Když si se svými svěřenci sedne, bývá to zárukou dobrých výsledků, jak ukazuje mimo jiné skvělý vztah, který má s Nory do současnosti. „Dneska jsme potkali svého starého trenéra Franze Gampera. Je to jeden z nejschopnějších koučů všech dob a hlavní strůjce úspěchů našeho týmu Attacking Vikings,“ zní popisek u bezmála dva roky staré fotografie Kjetila Jansruda a Aksela Lunda Svindala s ultenským rodákem.

Pro své závodníky pak legenda umí udělat ledacos. „Teď poslední týden poradil Ester něco jiného, než jí radím já, a zafungovalo to. Největší přínos je, že zvedne telefon a domluví nám trénink kdekoliv. Tím, že je Ital, tak má v Itálii neskutečné kontakty. Minulý týden nám napadl sníh, byly tam hromady sněhu, ale on vzal telefon a do pěti minut přijela rolba a ty hromady odhrnula,“ uvedl Tomáš Bank v rozhovoru s Martinem Charvátem z Radiožurnálu.

Památečný je rovněž kurz obřího slalomu, který postavil na míru Kjetilu Jansrudovi v prosinci 2014 ve druhém kole v Alta Badii. Závodníci tehdy na Gran Rise dosahovali rychlosti až 90 km/h, zatímco běžně to bývá o 30 km/h méně, což si vysloužilo drobné rýpnutí tehdy vítězného Marcela Hirschera. Rychlostní specialista Kjetil Jansrud tehdy zajel ve druhém kole osmý čas a díky posunu v pořadí získal cenné body...

„Trenér staví trať tak, jak mu to připadá správné a samozřejmě se přitom i snaží pomoci svým svěřencům. Jako zkušený trenér se s případnými výčitkami dovedu docela dobře vyrovnat,“ okomentoval téma stavby trati později Franz Gamper. Spolupráce s ním může Ester Ledeckou posunout na další výkonnostní úroveň. Pokud si nový tým bude rozumět, není vyloučené, že touha české závodnice po křišťálovém glóbu brzy přesune z roviny snů do té reálné.