Sass-Fee leží na konci údolí Saastal, které „sousedí“ se slavným údolím Matter, kde najdete známý Zermatt s legendárním Matterhornem, takže budete-li už v takto vzdálených končinách, můžete se ze své cesty pokusit „vytřískat“ co nejvíc a v tomto švýcarském cípu navštívit, co se dá. Do Sass-Fee je stejně jako v Zermattu vjezd autům zakázán, ale pokud jste tu ubytovaní, tak ve většině případů pro vás přijede hotelové elektrotaxi. Po městě se ale můžete pohybovat i malými bezplatnými skielektrobusy nebo otevřeným vláčkem. Auto budete muset nechat ve velkém parkovacím domě na začátku města, které je placené, ale jako ubytování získáte tzv. Saastal Card, se kterou máte na parkování slevu (viz níže „Saas-Fee v kostce“).

Co se týká sjezdovek, nečekejte tu nasázenou jednu širokou dálnici vedle druhé - sjezdovky jsou rozprostřené do 4 lokalit, které jsou propojené delšími či kratšími přejezdy. Zatímco v nejvýše položené části zvané Mittelallalin najdete spíš pozvolnější rozlehlé pláně, které jsou obsluhované několika kotvovými vleky a na které byste se nebáli vzít ani začátečníka, spodní patro střediska tvoří prudké pasáže - poctivé černé tratě najdete právě tady.

V areálu najdete jen dvě sedačkové lanovky, jinak tu hlavní úlohu hrají kabinové a kabinkové lanovky, které trochu ubírají na komfortu lyžování (zouvání lyží, „popocházení“, čekání na lanovku apod.), nicméně chcete-li prostřídat sjezdovky, nezbývá vám, než je využívat. Zajímavostí je tu i nejvýše vedené metro na světě, které vás z Felskinnu (3 000 m) vyveze na Mittelallalin (3 500 m), kde najdete nejvýše položenou otáčivou restauraci na světě. V době naší návštěvy byla zavřená, tak jsme si ji jen okoukli zvenku.

Abychom nemuseli neustále sundávat lyže, oblíbili jsme si v oblasti Längfluh červenou sjezdovku č. 11, kterou obsluhuje jedna ze zmíněných sedačkových lanovek a která je akorát tak dlouhá, abychom ji dali v kuse na jeden zátah. Kromě toho, že je sjezdovka široká s příjemně členitým profilem zahrnujícím padák i esíčko, nabídne i bezprostřední blízkost druhé nejvyšší hory Švýcarska Dom (4 545 m), až máte pocit, že na její vrchol dohodíte sněhovou koulí.

V této části jsme se následně dvěma kotvovými vleky nechali vyvézt do nejvyšší části střediska, kde jsme se na nějakou dobu zabavili na široké červené dálnici č. 18, která připomínala rozlehlé carvingové letiště, jež však není nijak strmé a do oblouků se tu dá v příjemné rychlosti krásně naklápět. Sjezdovka je sice poměrně krátká, ale díky šikovnému přilehlému vleku tu uděláte raz dva několik příjemně sportovních jízd.

Další pohodlnou sedačkovou lanovku najdete v části Felskinn, která vyváží na modré i červené sjezdovky a také se tu můžete projet ve snowparku i v jednoduché skicrossové trati na čas.

Na několika místech v areálu najdete i oficiálně značené freeridové tratě, na které vás vyvezou lanovky, takže za prašanem nemusíte nikam šlapat. Dostatečná nadmořská výška zaručuje sice jistotu sněhu, na druhou stranu tu i hodně fouká, takže ne každá sněhová nadílka v zásadě znamená epický „powder day“.

Ve spodní části střediska jsme si oblíbili červenou sjezdovku č. 11a, která se spouští ze Spielbodenu (2 450 m) a na kterou jsme se několikrát za sebou nechali vyvézt kabinkovou lanovkou bez nutnosti přestupování. Sjezdovka je členitá, sportovně prudká a na několika místech nabídne krásné carvingové úseky. Tuhle sjezdovku už jsme na jeden zátah nedali. :-)

Nakoukli jsme i do části Plattjen, která sice nabídne jen dvě sjezdové trasy, zato jsou poměrně dlouhé a projedete se tady jak po červeně značené trati, tak po černém hangu nebo modré objížďce.

Co do počtu sjezdovek u mě Saas-Fee nemůže atakovat přední příčky atraktivity, ovšem co se týká panoramatičnosti, kdy si přímo z lanovky můžete prohlédnout respekt budící ledovcové trhliny a kdy máte kolem sebe celkem 18 čtyřtisícovek, je určitě Saas-Fee doporučeníhodné místo na minimálně několik dní. Horní mírné svahy mohou být i zajímavým tipem pro méně zkušené lyžaře, kteří si ovšem chtějí užít atmosféru velehor (za předpokladu, že dolů sjedou lanovkami a vynechají tak strmé hangy ve spodním patře areálu).

Dalším vrcholem v okolí Saas-Fee je Hannig (2 350 m), kam vás vytáhne opět kabinková lanovka, kopec je však věnován jen skialpinistům, turistům a sáňkařům. My si v dolní stanici za 6 CHF půjčili sáňky, které jsme dostali následně u výstupu a vrhli jsme se rovnou na sáňkařskou dráhu, která tu je speciálně označená a pěším či skialpinistům je sem vstup zakázán (pro ty je tu určená jiná vyznačená trať).

Hned na začátku nás dráha docela překvapila svým prudkým sklonem a poměrně adrenalinovou rychlostí, na kterou obvykle na sáňkách nejsme zvyklí! Nějak si tu tedy nedovedeme představit babičku s vnoučaty, nicméně kdo rád rychlé záležitosti, tomu se tady bude líbit! Navíc vás bude po cestě doprovázet ta nejlepší vysokohorská kulisa a po první třetině se trať trochu zvolní, takže se i „normálně“ svezete na sáňkách, aniž byste přes zaslzené oči větrem neviděli na cestu. :-)


Tip na ubytování:

V Saas-Fee jsme byli ubytovaní v hotelu Walliserhof, který se nachází přímo v centru města. V případě nepříznivého počasí tu můžete den strávit ve velkém a nadprůměrně vybaveném fitku nebo ve wellnessu s bazénem, vířivkou a samozřejmě několika saunami. Hotel se dále vyznačuje výtečnou gastronomií a naším doporučením na dezert je rozhodně bílá čokoláda v kouli s pusinkami a kaštanovými špagetami.Walliserhof Saas-Fee, Switzerland from SNOW.cz on Vimeo.Saas-Fee v kostce:

Vzdálenost z Prahy 10 h 20 min
Celodenní skipas dospělí 75 CHF
Celodenní skipas děti (6-15 let) 37 CHF
Celodenní skipas mládež (16-19 let) 64 CHF
6denní skipas dospělí 369 CHF
1 den parkování v Saas-Fee 19 CHF
5 dní parkování v Saas-Fee 95 CHF
5 dní parkování v Saas-Fee se Saastal Card 75 CHF
Skibusy zdarma
Zapůjčení sáněk 6 CHF/den
Webové stránky www.saas-fee.ch
Ubytování www.walliserhof-saasfee.ch


V Saas-Fee jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.