Tisková zpráva SLČR

Pod českou vlajkou získal Švancer hned tři zlaté medaile. První v roce 2020 na olympijských hrách mládeže ve švýcarském Lausanne v disciplíně big air, další dvě přidal v uplynulé sezoně na mistrovství světa juniorů v ruském Krasnojarsku, kde suverénně ovládl big air i slopestyle. Od nadcházející sezony bude další úspěchy rodák z Prahy dlouhodobě žijící v Kaprunu sbírat už pro Rakousko.

Svaz lyžařů ČR se se svým dnes už bývalým reprezentantem oficiálně rozloučil v rámci natáčení Krále bílé stopy, který by měl být odvysílaný na přelomu června a července na ČT Sport. „Poslední sezona ježdění za Českou republiku pro mě byla úspěšná, moc jsem si ji užil. Oficiální rozloučení se zástupci českého svazu a natáčení Krále bílé stopy byla krásná tečka, teď už se budu soustředit na tu další a v novém týmu. Jsem rád, že jsem se při této příležitosti mohl alespoň na chvíli vrátit zpátky do Prahy,“ řekl Švancer. „Mám radost, že je ten přestup konečně hotový. Moc si vážím toho, že mi Svaz lyžařů ČR nechtěl za každou cenu bránit v mém rozhodnutí. Nabízel mi skvělé podmínky, ale v Rakousku už sedm let s celou rodinou žiju, studuju tam. Je pro mě důležité, že jsme se rozešli v dobrém a svazu za to děkuju,“ dodal.

„Snažili jsme se udělat vše pro to, aby Matěj zůstal, nabídli mu maximální možné podmínky. Finance jsou ale v této záležitosti podružné, hlavním důvodem bylo to, že Matěj chce reprezentovat zemi, kde dlouhodobě žije a studuje. Z tohoto pohledu je jeho rozhodnutí logické a my ho akceptujeme, byť nás jeho odchod samozřejmě mrzí,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský. „Matěj má obrovský potenciál, nechceme mu bránit v jeho dalším rozvoji. Přeji mu do rakouského angažmá jen to nejlepší,“ dodal.

Rozloučit se Švancarem se kromě vedení svazu přišli také reprezentační trenéři Josef Kalenský s Michalem Pečem nebo dnes už jeho bývalý týmový parťák a další z velkých českých talentů ve freestyle lyžování Štěpán Hudeček. „O tom jsem vůbec nevěděl, bylo to moc hezké překvapení. Když jsem před lety v Čechách s freestyle lyžováním začínal, bylo to právě se Štěpánem a pod kluky trenéry. Doteď spolu rádi lyžujeme, vždycky se rádi potkáme. I když už nebudeme v jednom týmu, tak zůstáváme kamarády a trenéry i závodníky z české reprezentace vždycky rád uvidím,“ popisoval Švancer.

Kromě tří zlatých medailí na mistrovství světa juniorů a olympijských hrách mládeže si Švancer už připsal také tři prvenství v Evropském poháru, ve Světovém poháru je jeho dosavadním maximem šestá příčka v big airu z letošního ledna v rakouském Kreischbergu.

Teď už se připravuje na první zimní sezonu pod rakouskou vlajkou, ve které by se rád opět výsledkově posunul ve Světovém poháru. „Mými cíli v Rakousku je i nadále jezdit závody, které budu chtít, stejně jako jsem to mohl dělat v Čechách. Vyjel jsem si místo pro Světový pohár, ale počítám, že budu jezdit i jiné závody. Pojede se i olympiáda, pořád se chci ale lyžováním především bavit. Zároveň také studuju, dodělat školu je pro mě hodně důležité. Uvidím, jak se to v příští sezoně podaří skloubit dohromady.“

Nicholas Novak: Návrat k českým rodinným kořenům

České akrobatické lyžování od příští sezony naopak posílí Nicholas Novak. Pětadvacetiletý závodník, který se věnuje akrobatickým skokům, přestupuje do České republiky po konci v reprezentaci Spojených států amerických, kde od narození žije.

„Mám dvojí občanství, jako doma se cítím ve Spojených státech i v Česku. S americkým národním týmem jsem v poslední době vedl složitá jednání, když se tedy naskytla možnost reprezentovat Českou republiku, neváhal jsem,“ popisoval Nicholas Novak. „Oba moji rodiče byli českými sportovci, než emigrovali do USA. Závodění za Česko tak beru jako symbolický krok a návrat k rodinným kořenům. Je pro mě ctí reprezentovat rodnou vlast mých rodičů,“ uvedl.

Novak se v roce 1996 narodil ve Spojených státech amerických, kam v 80. letech emigrovali jeho rodiče, oba aktivní sportovci a později trenéři gymnastiky. Právě s gymnastikou Nicholas pod vedením svých rodičů začínal a od ní už to byl jen krůček k akrobatickým skokům na lyžích, ve kterých závodí od svých patnácti let. Premiéru ve Světovém poháru si odbyl v roce 2016, od té doby v něm nastoupil do dvanácti závodů. Dvakrát v elitním seriálu pronikl do TOP 10, jeho kariérním maximem je šesté místo z roku 2019.

Na nadcházející sezonu, kterou premiérově pojede pod českou vlajkou, se aktuálně připravuje ve vyhlášeném středisku v americkém Park City, kde trénuje s řadou předních závodníků v akrobatických skocích napříč celým světem. „Mým cílem je pokračovat v pokroku, nadále se zlepšovat, uspět v závodech a co nejvíce v disciplíně akrobatických skoků posunout sám sebe i českou reprezentaci,“ řekl Novak.

„Akrobatické lyžování je disciplínou, která se díky Aleši Valentovi a jeho zlatu na olympijských hrách v roce 2002 nesmazatelně zapsala do dějin českého lyžování. Těší mě, že Česká republika bude mít znovu svého zástupce mezi světovou elitou. Nick má za sebou výborné výsledky, pevně doufám, že se mu bude dařit minimálně stejně úspěšně i při reprezentování Česka, budu mu v tom držet palce,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský.