Saring - Aschbach

Jedinou spolehlivou přístupovou možností do jihotyrolské obce Aschbach ležící vysoko ve stráni je kyvadlová lanová dráha vedoucí z obce Saring z údolí. Ta prošla v roce 2013 výraznou obměnou, kdy původní lanovku z roku 1971 s malými desetimístnými kabinami nahradila moderní dráha firmy Doppelmayr s 35místnými kabinami.

Burgstall - Vöran

V roce 2017 byla původní malá kyvadlová lanovka z roku 1958 spojující obec Vöran s údolím nahrazena moderní, o něco větší kyvadlovou lanovkou firmy Doppelmayr. Ta přepravuje nejen turisty, ale jde především o plnohodnotnou součást zdejší veřejné dopravy. Dráha se dvěma 35místnámi kabinami překonává na své 2 119 metrů dlouhé trase s jednou podpěrou převýšení 913 m. Obdobných lanovek najdeme v této oblasti celou řadu (Latsch - St.Martin im Kofel, Schenna - Taser, Naturns - Unterstell, Vigiljochbahn v Lana, Burgstall - Vöran nebo Texelbahn v Partschins), lanové dráhy Saring – Aschbach a Burgstall – Vöran však jako jediné z nich mají dvojici nosných lan pro každou jízdní větev. Lanovka Saring – Aschbach slouží také pěším turistům a je hojně využívána.


35místná kabina nové lanovky Burgstall - Vöran na příjezdu do horní stanice

Leiteralm

Asi 5 km od města Merano, u obce Algund, najdeme dvě lanovkové rarity. V provozu jsou zde dvě na sebe navazující lanovky od výrobce Trojer - zatímco na prvním úseku z Algundu do Vellau se můžeme svézt jednosedačkovou lanovkou z roku 1972, na druhém úseku z Vellau na Leiteralm najdeme dvoumístnou košovou lanovku z roku 1967. Ta je jednou z několika posledních dosud provozovaných v Itálii (dříve byl tento typ v Itálii velmi rozšířený) a vůbec poslední od výrobce Trojer na světě. Stejně jako u ostatních košových lanovek se i zde naskakuje a vyskakuje za jízdy, což může být někdy poněkud zábavná podívaná. Horní stanice se nachází v nadmořské výšce necelých 1 500 m n. m. a kromě výhledu na údolí Merana zde najdeme horskou chatu.


Horní stanice jednosedačkové lanovky Algund - Vellau


Trasa košové lanovky Vellau - Leiteralm

Jednosedačky Dorf Tirol a Tall - Obere Grube

Oblast Merana je výjimečná rovněž proto, protože se tady nacházejí hned 4 z posledních deseti provozních italských jednosedaček. Kromě již zmíněných jednosedaček na Vigiljochu a v Algundu jedna krátká jednosedačka spojuje přímo centrum Merana s výše položenou vesnicí Dorf Tirol. Dráha s délkou 430 metrů byla postavena firmou Leitner v roce 1987.


Dolní stanice jednosedačkové lanovky spojující centrum Merana s vesnicí Dorf Tirol

Další jednosedačka na protějším svahu na trase Tall - Obere Grube dlouhé 1 304 m byla postavena firmou Doppelmayr a s rokem výroby 1973 se jedná o starší, ale opečovávaný exemplář.


Trasa jednosedačky Tall - Obere Grube