SNOW 133 vychází 11. listopadu 2021
164 stran


Předplatitelé dostanou časopis do poštovních schránek dle doručovacích podmínek České pošty do tří pracovních dnů po datu vydání. V elektronické podobě se ale mohou do čtení pustit ihned!


Časopis si můžete přečíst v elektronické podobě v počítači i v tabletu nebo chytrém telefonu.

Issuu

Více na
issuu.com/snow.cz
alza.cz/media
digiport.cz (dříve Floowie.com)

Tištěnou verzi časopisu si můžete objednat jako předplatné s dárkem.

Jednotlivá vydání si můžete koupit v e-shopu SNOW nebo ve sportovních obchodech a trafikách!
Ve SNOW 133 najdete 3 skipasy zdarma:

Na obálce časopisu je mezi skipasy zdarma chybně uvedeno středisko Říčky namísto Dolní Moravy. Za tiskovou chybu se omlouváme!


Více na www.skipas-zdarma.cz
Pár tipů z obsahu:

Světový pohár 2021/22

Loňský vítěz se vrátil na místo činu a byla z toho velká spokojenost, ačkoliv to na Rettenbachu letos necinklo. Lucas Braathen závodil poprvé od 8. ledna, kdy na cílové pásce obřího slalomu v Adelbodenu nešťastně upadl a přetrhl si kolenní vazy. V Söldenu nyní skončil sedmý, stejně jako zkraje roku ve Švýcarsku. Tentokrát si navíc mezi oběma koly obřáku vyměnil lyže, což se ukázalo jako dobře zvolená strategie. Ve druhé rundě totiž nenašel přemožitele a díky nejlepšímu času poskočil výsledkovou listinou o dvanáct míst nahoru.
Filip Zubčić - Idol? Tím chci být já!

Chorvatsko nebývalo vyhlášené alpskými lyžaři, což se ale úspěšně povedlo změnit sourozencům Janice a Ivicovi Kostelićovým a v současnosti také osmadvacetiletému rodákovi ze Záhřebu, Filipu Zubčićovi. Závody má v genech, jeho maminka Jasna sama jezdila za bývalou Jugoslávii. A byla to zase ona, kdo svého syna přivedl na svah, k velké radosti svých krajanů.
Král Killy - Jean-Claude Killy

Jean-Claude Killy, ikonický lyžařský šampion. Tři zlaté olympijské medaile a dvě vítězství ve Světovém poháru z něj v šedesátých letech učinily mezinárodního lyžařského hrdinu, nad něhož v oboru nebylo. Killy byl také poměrně úspěšným automobilovým závodníkem a populární tváří z televize i světa filmu. Dokonce po něm byly pojmenovány Rolexky.
Ester Ledecká - ve svěťáku má ségru!

Před čtyřmi lety v Pchjong-čchangu zlatem ze super-G se startovním číslem 26 způsobila pozdvižení, když o pouhou setinu předjela Rakušanku Annu Veith, která v té době již přijímala gratulace od soupeřek. Teď míří Ester Ledecká za obhajobou na „čínský přáteláček“ – použití slova „olympiáda“ je v jejím týmu za pokutu do společné kasy.
Punk is not dead!

Happy Sport. Tři pražské prodejny společně s jednou hradeckou provozovnou sytí lyžaře tradičně sezonními zápůjčkami a v poslední době čím dál víc i kvalitním novým zbožím. Ne každý ale ví, jaký klíčový význam Happy Sport sehrál v lyžařské a snowboardové…, ano, nebojme se to říct, kultuře.
A co děti? Mají si kde hrát?

Poslední rok a půl ukázal a prohloubil hodně „nešvarů“ moderní společnosti. Jedním z nich je katastrofální práce se zdravím (nejenom) budoucích generací. Ne že by předtím byla většina populace dobrým vzorem pro své děti, spíš naopak. Ale po měsících doma se ukazuje, že to může být ještě horší…
Tignes - království neunavitelných lyžařů

Jedno z největších a sněhově nejspolehlivějších lyžařských území na světě má svou jedinečnost přímo v „genech“, tedy v rozměrech a tvarech horského masivu Vanoise, do kterých lidská ruka už jen vsadila nekonečné lyžařské eldorádo. Takové Tignes zkrátka nepostavíte, ani když stovkami lanovek propojíte třeba deset údolí.
Moosalp - vesnické lyžování s vysokohorskými parametry

O lyžování na Moosalpu sotva uslyší Švýcar, který nebydlí v jedné z přilehlých vesnic, natož zahraniční turista. Menší lyžařský areálek přitom využívá „podobné“ svahy jako jeho slavnější sousedé, mezi nimiž je i Zermatt.
Livigno - dobře objevený bezcelní hit

Když před více než 20 lety začali čeští lyžaři objevovat zapadlé horské městečko na pomezí Itálie a Švýcarska, obklopené sněhově spolehlivými svahy s širokánskými poloprázdnými sjezdovkami a s bezcelními cenami benzínu či alkoholu, museli mít pocit, že nalezli ráj. Livigno je sice stále malebné, lyžařsky výtečné a s bezcelními výhodami, jen už „objevené“, a to především českými a polskými návštěvníky.
Tragédie, které šlo zabránit

Po řadě let bez těžké havárie na lanové dráze titulní stránky světových médií koncem května 2021 zaplnila zpráva o havárii velkokabinové kyvadlové lanovky Stresa – Alpino – Mottarone u jezera Lago di Garda v italském Piemontu, která si vyžádala celkem 14 obětí na životech. Celá lanovkářská a turistická branže, odborníci i laici, se ptali, jak k této havárii u jednoho z nejbezpečnějších dopravních systémů na světě mohlo v dnešní době vůbec dojít.
Laviny - hrozba nejen lyžařů

Sněhové laviny patřily odjakživa mezi živly, které ohrožovaly životy mnoha horských komunit. Své daně si vybíraly náhle a bez varování a mnoho horských osad trvale zpustošily. Jak se ale společnost vyvíjí, poznává stále více i tento fenomén a daří se jí ho racionálně krotit. Lavinám se věnují celé vědní obory a známe i dokonce i speciální profesi – lavináře.
Lucie Výborná - na skialpech objevila svou novou planetu

Prolézám s oblíbenou moderátorkou její „tajnou komnatu“, kde má sportovní vybavení. Lyže, cepíny, mačky, horolezecké boty, helmy, oblečení i ortézy a berle… Poznávám její druhou tvář, když nadšeně ukazuje, na jakých lyžích byla na Antarktidě, a pak zaujatě vypráví, jak miluje lezení po horách na lyžích s „tuleními“ pásy.
SNOWtest skialp 2021

Letos jsme kromě standardního testu sjezdových lyží uskutečnili i test lyží určených pro skitouring. Nebo jak se pěkně česky říká pro „skialpinismus“. Události v posledních dvou letech tomu značně napomohly. Uzavřená lyžařská střediska vyhnala lidi do vyšších poloh našich i zahraničních hor, a navíc pěkně po svých. Kdo měl v Čechách ruce a nohy, byl najednou skialpinista.
Kazachstán: nebeský heliskiing

Když si někdo objedná moji knihu (Skiing Around the World Volume II.), často vezmu do ruky telefon a zavolám na číslo v objednávce, abych nabídl, že do výtisku napíšu věnování. Nedávno jsem jeden takový telefonát zahájil a na druhé straně se ozvalo: „Jimmy, vím, že si moje jméno nepamatuješ, ale před 25 lety jsme spolu byli na heliskiingu v Kazachstánu. Když jsem ve vídeňských novinách viděl zprávu o vydání tvé knihy, nemohl jsem odolat.“
Směr: budoucnost

Naslouchání rozhovorů mezi zákazníky horských středisek za účelem pochopit nadcházející sněhovou sezónu (sezóny).
Trefa do černého

Zlopověstná pandemie přinesla krom spousty zlého i řadu inovací, které i nadále svižně mění střediskové gastrozážitky – nezřídka k lepšímu.
A mnoho dalšího najdete ve SNOW 133!


Objednejte si předplatné časopisu a získáte SNOWbony pro nákup v e-shopu!