SNOW tour 2022 - Špindlerův Mlýn.mp4 from SNOW.cz on Vimeo.
Lyžovačku ve Špindlu zahajujeme tradičně na Medvědíně, protože na rozdíl od „Svaťáku“ jsou medvědínské sjezdovky od rána na sluníčku, což já osobně v těchto prosincových mrazech vítám.


Hned první jízda připadá na červenou sjezdovku 12a, která patří vůbec k mým nejoblíbenějším tuzemským sjezdovkám. Je totiž příjemně rychlá, má svižný sportovní charakter a zejména v horní polovině nabídne takřka ideální sklon k pokládání se do oblouků. Druhá polovina je o něco užší a prudší, i tady se ale lyže dají pěkně stavět na hrany.

Podobně můžeme mluvit o vedlejší sjezdovce 12b, která je rovněž červená a v polovině se láme do prudkého černého padáku, ten ovšem zatím ještě není v provozu, takže se klasicky přejíždí na sjezdovku 12a. Horní část tratě 12b si svým sklonem, šířkou a přehledností doslova říká o co nejdelší setrvání v oblouku a já osobně si tu díky nezáludnému profilu tratě leckdy první ranní jízdu užiji lépe než v zahraničí.

Z Medvědína jsme se zajeli mrknout i na vedlejší Mísečky, kde v celé délce připravená sjezdovka 13a, která je pozvolnější, akorát v prostřední pasáži je prudší padáček, který méně zkušeného lyžaře docela prozkouší, na druhou stranu zkušený lyžař na padáčku získá potřebnou rychlost do následujícího carvovacího náměstíčka. Snowpark zatím v provozu ještě není.

Na polední pauzu jsme se zastavili v restauraci Medvědín 1 235 m, která zahrnuje samoobslužnou restauraci i útulnou kavárničku se zákusky. Tamní obsluha velmi mile komunikuje, zrzavý pán s drdolem sršel vtipem a dobrou náladou, takže pak ani moc nereptáte, když po vás pak chce 80 Kč za Plzeň. Já tentokrát vyměnila aperol za bombardino (99 Kč bez Gopassu), které jsem si s ovocným řezem (109 Kč) vychutnala na prosluněné medvědínské terásce a posuďte z fotky sami, že do alpské atmosféry to nemělo daleko.

Po pauze jsme přejeli do Svatého Petra, který se hlavně nyní v prosinci drží celý den ve stínu, takže sjezdovky jsou tady tvrdé i odpoledne. V provozu je tu aktuálně červená sjezdovka FIS, modrá sjezdovka Turistická a sjet se dá do Hromovky po červené sjezdovce Hromovka II.

Osobně tu mám nejradši horní část červené sjezdovky FIS, která tu má svižný sportovní sklon a na které se krásně carvovalo i v pozdním odpoledni. Ačkoli v době naší návštěvy nebyly v provozu sjezdovky Hromovka I a černá World Cup sjezdovka, byly na nich nasněžené hromady sněhu a je otázkou krátkého času, kdy i tyto tratě budou v provozu.

Celkově mě dobré sněhové podmínky ve Špindlerově Mlýně mile překvapily, díky nedávné oblevě jsem si myslela, že z tratí bude čistý led, nicméně ráno na nás čekal velmi příjemný povrch sjezdovek, do kterého se lyže zakusovaly skoro sami. Později odpoledne byly znát akorát „vyšoupané“ ledové plotny, kdo měl ale nabroušené hrany, hravě si s nimi poradil. Na některých místech byly nafoukané hromady sněhu ze sněžných děl, ty by ovšem v době zveřejnění našeho reportu měly být už „roztažené“.

V provozu jsou v tuto chvíli i dětské parky s pojízdnými pásy, které najdete u spodních stanic lanovek na Medvědíně i ve Svatém Petru. Parky jsou oplocené a jsou vybavené pojízdným pásem a slalomovými zvířaty (ceník lekcí).

Skipas do Špindlerova Mlýna nakoupíte výhodněji on-line s Gopassem, na který pak dále můžete sbírat bonusy nebo s ním máte i levnější občerstvení. Pokud ještě svůj Gopass nemáte a chcete se vyhnout případné frontě v ranní špičce před pokladnou, jsou tu pro vás nově připravené Pick Up boxy, které jsou v provozu 24 hodin denně. Prozatím je najdete u pokladen na Hromovce a Medvědíně, později přibyde jeden ještě ve Svatém Petru.

Špindlerovské skipasy mají flexibilní ceny, které závisí na vytíženosti střediska, klimatických podmínkách a také době, kdy skipas zakupujete a obecně platí čím dříve, tím levněji. Ke dni 22. 12. 2021 tedy můžete například celodenní skipas na 2. 1. 2022 zakoupit za 440 Kč.


Špindlerův Mlýn v kostce:

Vzdálenost z Prahy 2 hod.
Skipasy zakoupené v den návštěvy
na místě na pokladně:
 
Celodenní skipas dospělý 1 190 Kč
Senior/Junior 800 Kč
Děti 6 až 11 let 960 Kč
Děti do 6 let zdarma (v doprovodu rodiče)
Skipasy zakoupené dopředu online – flexi ceny:  
Celodenní skipas dospělý: Cena skipasu závisí
na obsazenosti střediska,
počasí a dalších externích faktorech.
Čím dříve zakoupíte,
tím levněji lyžujete
(například 2. 1. 2022
lyžuje dospělý za 440 Kč, pokud skipas koupí on-line 22. 12. 2021)
Webové stránky www.skiareal.cz


Ve Špindlerově Mlýně jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.